Prize ne takarsam takayım ana sigorta atıyor.

Anıl3545

Üye
Herkese selam arkadaşlar. Yeni bir ev aldım banyodaki çam. makinesini prize takınca sigorta attırdı. Aynı prize 3 farklı cihaz taktım üçünde de ana sigorta atıyor. Prizi söktüm kırmızı, yeşil ve sarı kablolar var. Sarı ortada bağlı toprak heralde. Sorunu çözemedim neden olabilir? Kablolarda mı sıkıntı vardır yoksa başka bir şey mi? (Elektrikci çağıracağım zaten sadece neden olabilir başına böyle bir olay gelen var mı diye siz değerli ustalarıma bir danışayım dedim)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ana Sigorta dan kastınız Kaçak akım rölesi mi ? Ve Kırmızı , yeşil ve sarı kablo demişsiniz. Kırmızı tamam da Sarı ve yeşil bir olur tek kablo. Genelde toprak hattında kullanılır.

Ana Sigorta dan kastınız Kaçak akım rölesi mi ? Ve Kırmızı , yeşil ve sarı kablo demişsiniz. Kırmızı tamam da Sarı ve yeşil bir olur tek kablo. Genelde toprak hattında kullanılır.
Evet kaçak akım atıyor ama prize bir sey takınca atıyor sadece. Yok ustam 3 kablo var prizde kırmızı, sarı , yeşil şeklinde bağlı

Prizde faz toprak kısa devresi olabilir. Kablolar birbirine değiyor olabilir

Pirizde faz toprak kısa devresi olsa pirize bir alıcı takmadan da atar.

Sizin sorununuz pirizinizde nötr ile toprak yerleri karışık görünüyor. Nötr toprağı yer değiştirince düzelmesi lazım.

Tabi bu durum ev yeni ve pirize ne takarsanız takın bu durum gerçekleşiyorsa geçerlidir.

Pirizde faz toprak kısa devresi olsa pirize bir alıcı takmadan da atar.

Sizin sorununuz pirizinizde nötr ile toprak yerleri karışık görünüyor. Nötr toprağı yer değiştirince düzelmesi lazım.

Tabi bu durum ev yeni ve pirize ne takarsanız takın bu durum gerçekleşiyorsa geçerlidir.
Evi yeni satın aldık ama yaklaşık 20-25 yıllık bir ev yani sıfır değil daha taşınmadık eşyaları taşıyoruz. Makineyi kurduk deneme amaçlı fişe takınca attı şaşırdık. Makine dışında sac kurutma, ketil takıldı yine attı ustam sizin dediginiz gibi olabilir.

Toprak nötr tespit edilip test edilmeli.

Normalde eskiden kullanılan bir tesisatta benim dediğim durum gerçekleşmez. Kimse de söküp değiştireceğini sanmıyorum. Çıkan kişi kötü niyetli değil ise.

Ya temas durumu var yada yukarıdaki olasılıklardan biri.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri