Prizden gelen faz nötr sorunu

Merhabalar. Benim sorunum şu; 220V'luk prizden bildiğiniz gibi faz, nötr ve toprak hattı geliyor. Fişin yönünü değiştirdiğimizde ise faz ile nötr yer değiştiriyor. Amerika'daki ve Avrupa'daki prizlerde bu sorun yok çünkü fişi tek yönde takabiliyorsunuz. Faz ile nötr yönlerinin hep aynı olması için ne yapılabilir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar. Benim sorunum şu; 220V'luk prizden bildiğiniz gibi faz, nötr ve toprak hattı geliyor. Fişin yönünü değiştirdiğimizde ise faz ile nötr yer değiştiriyor. Amerika'daki ve Avrupa'daki prizlerde bu sorun yok çünkü fişi tek yönde takabiliyorsunuz. Faz ile nötr yönlerinin hep aynı olması için ne yapılabilir?
1) Bu prizde ne calıştıracağınız bilinmeli, yada
2) usb prizle andığınız prizi değiştirip, tabiki çalıştıracağınız alıcıyada usb fiş takmalısınız.

yanlışlık olmuş düzeltirim ups priz ve yine ups fiş olacak
1586086224656.png
1586086269755.png

Son düzenleme:
cevaplar için teşekkür ederim. fakat şöyle ki geliştireceğimiz cihaz sabit bir yerde kullanılmayacak. farklı hastanelerde ve evlerde kullanılacak. bu nedenle priz tipine müdahale etmemiz zor. bu arada cihaz medikal bir robotik sistem. üzerinde 24 voltluk dc motorlar bulunuyor. prizden gelen ac gerilim güç kaynağı ile 24 volta dönüştürülüyor. güvenlik amacı ile faz ile nötr yönünün değişmemesini istiyorum.

bununla ilgili olarak çift kutuplu şalter kullanırsanız eğer daha iyi olur

cevaplar için teşekkür ederim. fakat şöyle ki geliştireceğimiz cihaz sabit bir yerde kullanılmayacak. farklı hastanelerde ve evlerde kullanılacak. bu nedenle priz tipine müdahale etmemiz zor. bu arada cihaz medikal bir robotik sistem. üzerinde 24 voltluk dc motorlar bulunuyor. prizden gelen ac gerilim güç kaynağı ile 24 volta dönüştürülüyor. güvenlik amacı ile faz ile nötr yönünün değişmemesini istiyorum.
Ben de tam bu konu için sormuştum AC yi DC ye çevir diye, zaten siz 24VDC kullanıyorsunuz. Faz ile nötrün burada yer değiştirmesi size göre nasıl bir güvenlik problemi oluşturur ?

Öncelikle Faz ve Nötr'ün yer değiştirmesi hiç bir şekilde güvenlik sorunu yaratmaz.
Eğer bu konuda bir sorun olduğunu gördüyseniz kullandığınız cihazın bu yönde güvenlik açığı var demektir ve giderilmeden asla kullanılmamalıdır.
Bunun ötesinde bilmeniz gerekir ki sahadaki uygulamada prize faz/nötr bağlantı sıralamasında uyulan bir standart bulmanız kesinlikle mümkün değildir. Aynı odanın farklı prizlerinde dahi faz/nötr bağlantılarının birbirine ters olduğunu görmeniz çok olasıdır.
İllaki bu yönde bir çözüm istiyorsanız yapabileceğiniz en kesin ve masrafsız şey manuel faz kontrolü yapmanızdır. Fiş tarafında faz olan ucu tespit edin ve unutmamak adına renkli bir kalemle işaretleyin. Takılacak prizin faz ucunu kontrol kalemi ile tespit edip fişinizi faz/faz gelecek şekilde takın.

bu işlemi motor yönü içini ?
güvenlik amacı kapsamı nedir ?
kullanılacak yerin topraklaması yoksa !!! ( toprak nötr atlama yapılmışsa )

cevaplar için çok teşekkürler. güvenlik açısından şöyle bir sıkıntı olma ihtimali var. fazı şalterden ve sigortadan geçiriyoruz. nötr ucunu ise direk olarak dc güç kaynağına bağlıyoruz. fiş ters takıldığında faz şalterden ve sigortadan geçmeden güç kaynağına bağlanmış olacak. hem herhangi bir kısa devre durumunda problem olacak, hem de şalter kapalı diye devreye müdahale edecek birisine zarar verebilecektir. çift kutuplu şalter kullanmak ve hem fazı hem nötrü sigortadan geçirmek sorunu çözer mi?

1 - dikkat yetkisiz kişilerden cihaza müdahale yapılması sakıncalıdır yazısı
2 - cihazın içine uyarıcı yazıile faz ve nötr hakkında uyarı yazısı.
3 - çift kutuplu şalter faydası olabilir , işlem yapacak kişi uyarılmadan faydası ?
4 - elektronik sistem devre elektronik faz tesbiti için devre ? sensör vs gibi .
bu sistemi yapılmış olsa bile cihazı tamir eden uyarılması gerekir .

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/faz-nötr-tespiti.122883

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/monofaze-hat-güç-kaynağı-bağlantısı.130666/

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,221
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Geri