Powerbank kullanarak DC ups projesi

dionysos77

Üye
Herkese merhaba
Zihni sinir bir projem var.
99 mezunu bir elektrik elektronik mühendisiyim ama mezun olduktan sonra ömrü hayatımda devre vs tasarım yapmadığım için ilgili teknolojiye de hakim değilim.

Dolayısı ile hayal ettiğim şey yapılabilir birşey midir?
Ya da harcanacak emek ve paraya değer mi en ufak bir fikrim yok.

Burada tartışarak bir fikir oluşturma niyetim var.
Üretilse süper test yaparım
Amaç herhangi bir powerbank ile passthrough özellikli dc ups yapmak.

Cihaz, besleyici telefon şarj cihazından gelen elektrik olduğu sürece bağlı cihazları besleyecek (powerbank dahil) ama powerbank full olunca, diğerlerini beslemeye devam ederken, powerbank i şarj etmeyi durduracak.

Elektrik kesildiğinde bağlı cihazları powerbank tan besleyecek.

Üzerinde 4 tane 5v DC usb dişi çıkış. 1i powerbank a bağlı olacak.
2 tane de 5v DC micro usb giriş, birisi şebekeye bağlı herhangi bir telefon şarj cihazından gelen elektrik için öteki de elektrik kesilince powerbank tan elektrik girişi için.

İşin sıkıntılı kısmı, powerbank dolunca onun şarjını kesip, diğer portlara şarj vermeye devam etmek.

Böyle bir cihaz yapabilirsek örneğin çıkışlardan birisine 5vdc 12vdc çevirici takarak modem besleyebiliriz.

Ola ki powerbank öldü, yenisini alır değiştiririz.

Powerful diye bir markanın pm-4400 pm-6600 serisi cihazları var.

Bu tasarım ona alternatif bir yaklaşım.

Olumlu olumsuz her türlü fikrinizi severek okuyacağım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ustam hayırlısı olsun da ben devreden zerre kadar anlamam ama voltajı okuyup enerjiyi kesen devre tasarımları zaten var. (yeni nesil redresörler, cep telefonları vb.) adamlar zaten bunları devre + yazılımla yapıyorlar. hani azıcık ingilizce varsa, artık ona da gerek yok web sayfası çeviriyor dolu yabancı site var. hatta 320volt.com da bile olabilir.
çıkışlardan birisine 5vdc 12vdc çevirici takarak
bak burası biraz saçma olur. devreyi 12 volt tasarlarsın modemin direkt çalışır öbür türlü step up devre size amper kaybına sebep olur. bu arada elektronik kart tamirini 47 yaşından sonra öğrendim. her türlü kart, kaynak makinesi tamir ettim ama mekaniğim, ölç bak arızalıyı bul değiştir benim işim. ne direnç kodu bilirim ne de her hangi bir bileşenin ne işe yaradığını. üzerinde yazanı google amca söylüyor bana. yani senin anlayacağın cahil elektronikçi.

ustam hayırlısı olsun da ben devreden zerre kadar anlamam ama voltajı okuyup enerjiyi kesen devre tasarımları zaten var. (yeni nesil redresörler, cep telefonları vb.) adamlar zaten bunları devre + yazılımla yapıyorlar. hani azıcık ingilizce varsa, artık ona da gerek yok web sayfası çeviriyor dolu yabancı site var. hatta 320volt.com da bile olabilir.

bak burası biraz saçma olur. devreyi 12 volt tasarlarsın modemin direkt çalışır öbür türlü step up devre size amper kaybına sebep olur. bu arada elektronik kart tamirini 47 yaşından sonra öğrendim. her türlü kart, kaynak makinesi tamir ettim ama mekaniğim, ölç bak arızalıyı bul değiştir benim işim. ne direnç kodu bilirim ne de her hangi bir bileşenin ne işe yaradığını. üzerinde yazanı google amca söylüyor bana. yani senin anlayacağın cahil elektronikçi.
Ustam benim derdim ppwerbank ları akü olarak kullanan bir dc ups yapmak.

Aslında bir arkadaşımla yazışırken bir çözüm buldum gibi.

Evde zaten zigbee gateway var.
Tuya uyumlu.

2 adaptör olacak, birisi zigbee gateway den kontrol edilen prize bağlı olacak. Gateway deki yazılım prizi okuyacak ve çekilen güç 0a yaklaşınca şarjı kesecek.

Bir adaptör anahtarlama yapan kutuya girecek. Bunda 5v olduğu sürece cihazlar buradan beslenecek. Eğer elektrik giderse içerideki devre (çok basit bir röle bile olabilir) bunların beslenmesini powerbank çıkışına verecek.

150 160 liraya bir 2.el zigbee priz lazım.
30 40 liralık 2 tane telefon şarj cihazı.
2 tane dişi micro usb kutu tipi konnektör.

Bir tane usb3.0 destekleyen 4 port hub.

Bir de anahtarlama yapacak devre gerekecek.

Bakalım becerebilecek miyim?

Ustam benim derdim ppwerbank ları akü olarak kullanan bir dc ups yapmak.

Aslında bir arkadaşımla yazışırken bir çözüm buldum gibi.

Evde zaten zigbee gateway var.
Tuya uyumlu.

2 adaptör olacak, birisi zigbee gateway den kontrol edilen prize bağlı olacak. Gateway deki yazılım prizi okuyacak ve çekilen güç 0a yaklaşınca şarjı kesecek.

Bir adaptör anahtarlama yapan kutuya girecek. Bunda 5v olduğu sürece cihazlar buradan beslenecek. Eğer elektrik giderse içerideki devre (çok basit bir röle bile olabilir) bunların beslenmesini powerbank çıkışına verecek.

150 160 liraya bir 2.el zigbee priz lazım.
30 40 liralık 2 tane telefon şarj cihazı.
2 tane dişi micro usb kutu tipi konnektör.

Bir tane usb3.0 destekleyen 4 port hub.

Bir de anahtarlama yapacak devre gerekecek.

Bakalım becerebilecek miyim?
güzel insan, git plajlara telefon şarj eden adamlar var. 12 v-5v çıkış hepsi var. amerikayı yeniden keşfetme.

güzel insan, git plajlara telefon şarj eden adamlar var. 12 v-5v çıkış hepsi var. amerikayı yeniden keşfetme.
Ustam ben derdimiz size tam anlatamadım.

Yazlığa bir sistem kurmaya çalışıyorum.

Oradaki modemimi, kameramı ve akıllı ev/güvenlik yönetim cihazımı powerbank i patlatmadan, kocaman bir ups almadan beslemeye çalışıyorum.

Yine de tavsiyeler için teşekkür ederim

Ustam ben derdimiz size tam anlatamadım.

Yazlığa bir sistem kurmaya çalışıyorum.

Oradaki modemimi, kameramı ve akıllı ev/güvenlik yönetim cihazımı powerbank i patlatmadan, kocaman bir ups almadan beslemeye çalışıyorum.

Yine de tavsiyeler için teşekkür ederim
yazlığıma ihtiyacım olan bunlar deseydin, daha kolay çözümler üretirdik. 18650 ye güveniyorsan güzel bir batarya gurubu yap(tır) çıkışları uygun bir kart hazırla step down sistem. kamera-modem beslemesi ve 5 volt telefon için. şarj aletini de yaptırmayı unutma. ve kaç saat çalışmasını istiyorsan adama söyle sana hazırlar veya sen yapabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri