Power Supply (güç kaynağı) yükte kapanıyor.

emre0144

Üye
İyi günler.
Benim şöyle bir sorunum var 600 waat coler master güç kaynağım var normal bir şekilde çalışıyor pc de yani pc açılıyor ama ne zaman ekran kartı güç çekmek istesin mesela furmark ile yüke bindirdiğim zaman bilgisayar kapanıyor içinde iki kapasitör yanmıştı arka kısımlar şişti onları değiştirdim hatta tüm kapasitörleri değiştirdim sonra ama sorun devam ediyor neyden kaynaklanabilir başka bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

Merhaba. 600 watt cooler master güç kaynağıyla (Psu'yla) elektrolitik kond.'ler şişmeden önce en ağır (Zor) oyunlarda bile kapanmadan çalışıyor muydu, yani en zorlu oyunlara tam yetiyor muydu,bu pc sistemini toplarken ekr.kartının max.da (Ekstrem) çekebileceği akımı da göz önüne alıp diğer bileşenlerin watt toplamıyla birlikte bunu göz önüne alarak,emniyet için watt. değeri biraz yukarıda olan psu'yu mu seçip sistemi toplamıştınız? Yani sadece şişmiş kond.leri değiştikten sonra mı Benchmark'ın benzeri bu zor testte (furmark'ta) zorlanıp kapanmaya başladı?

Elektrolitik kond.'leri yerine lehimlerken + ve – işaretlerine göre mi yerine taktınız ve ayni mF (Sığa) ve volt değerlisini mi satın alarak hepsini değiştiniz? Güç kaynağı ve ekran kartı tam olarak kaç seneliktir? Bu ekran kartının fazla akım çekilirken gerekecek tüm geçme soket kabloları da tam takılı mıdır ve markası nedir? Kolay gelsin.

Son düzenleme:
daSon olarak şunu söyleyeyim,yukarıdaki seçimlerle ilgili olumsuzluklar yoksa ekr. kartınızı başarılı tamir etmiş de olabilirsiniz,çünkü oyun dışında hiç kapanmıyor,ama pcı-ekspres veya agp portunda boşluk (Eski anakartlarda kuvvetle muhtemeldir) bulunuyorsa,ekran kartıyla geçen elektriki bağlantı temasında,normalde pc açıkken nette iken,yazı yazarken,vb.bir şey olmaz,ama örneğin Benchmark'la test yaparken bu noktalardan hatırı sayılır yüksek akım (amper) geçeceğinden (Fazla akım ayrı takılan soketler yoluyla ekr.kartına çok yüksek güç(amper) çekenlerinde verilir,portun aşırı ısınmaması emniyeti içindir) ısınarak o anki mevcut elektrik bağlantısı kesilerek mavi ekran verip pc'yi yine kapatabilir,bu olasılık da mümkün. Ama anakartın oturacağı ekr. kartındaki bu portunda boşluk sorunu (Bir sıkıntı da) varsa. Yoksa yüksek akım geçişinde herhangi bir sakınca yine oluşturamaz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Yardımınız için öncelikle teşekkür ederim.
sorun ekran kartında değil şuan başka bir power ile kullanıyorum 400 waatlık oyunda oynuyorum benchmarkta yaptım bir sıkıntı yok daha öncede sorunsuz çalışıyordu evet sistemim zaten 400 waat çekmiyordur bile şuan kullanabiliyorum eski 400 waatlık powerım ile sorun anakart veya ekran kartı kaynaklı değil deneme yanılma ile onu fark ettim powerda sorun şöyle ki işlemci benchmark testi yapınca 600 lük power ile yine kapanma olmuyor ne zaman ekran kartını test edim bu arada ekran kartı powercolor 7870 myst hatrı sayılır güç çekiyor iki tane 6pin güç girişi var üzerinde daha önceleri sorun yoktu sonradan çıktı bu sorun. bozulan bir parça var üzerinde kesin yarın st9s429-pg14 SMPS Supervisor IC ve optokuplörleri değiştirecem onlardan kaynaklanabilir mi ?

Merhaba. 600 watt cooler master güç kaynağıyla (Psu'yla) elektrolitik kond.'ler şişmeden önce en ağır (Zor) oyunlarda bile kapanmadan çalışıyor muydu, yani en zorlu oyunlara tam yetiyor muydu,bu pc sistemini toplarken ekr.kartının max.da (Ekstrem) çekebileceği akımı da göz önüne alıp diğer bileşenlerin watt toplamıyla birlikte bunu göz önüne alarak,emniyet için watt. değeri biraz yukarıda olan psu'yu mu seçip sistemi toplamıştınız? Yani sadece şişmiş kond.leri değiştikten sonra mı Benchmark'ın benzeri bu zor testte (furmark'ta) zorlanıp kapanmaya başladı?

Elektrolitik kond.'leri yerine lehimlerken + ve – işaretlerine göre mi yerine taktınız ve ayni mF (Sığa) ve volt değerlisini mi satın alarak hepsini değiştiniz? Güç kaynağı ve ekran kartı tam olarak kaç seneliktir? Bu ekran kartının fazla akım çekilirken gerekecek tüm geçme soket kabloları da tam takılı mıdır ve markası nedir? Kolay gelsin.

evet en ağır şartlarda bile çalışıyordu zaten 600 waat bu sistem için fazla ben ileriye dönük olsun diye almıştım. evet tüm kondansatörler aynı değerlerde alıp taktım zaten giriş bacakları nasıl takılacağı bord üzerinde belli. psu 2 seneden fazla oldu.

Dış görünümünü görmeden ve bir ölçüm yapmadan kesin bir şey söylemek zordur.Ekran kartı çalışırken aşırı (el değmeyecek kadar) ısınan bir parça (Yüksek akım geçiren diyotlar gibi) varsa önceliği ona/onlara verin.Sanırım tahmini olarak veya deneme-yanılma yollu değişim yaparak bir sonuç alamaya çalışıyorsunuz. Örneğin şüphelendiklerinizin datasheet bilgisinden (IC entegreler gibi) bacaklarındaki hatalı,farlı çıkış voltundan arızalı olduğu sonucuna kesin olarak varılabilir.Ama tüm bu elektronik elemanların ölçümünde bu konuda deneyiminizin ve yeterli ölçüm aletlerinizin olması lazım.Mesleğiniz bu konuyla direk ilgili ise ve tecrübeniz de varsa arızalı parçayı daha kolay bulursunuz,çok fazla zorlanmadan.Bunlar yüzey montaj teknolojili,çift yüzeyli kullanılan ve smd elemanlarının bolca kullanıldığı kartlardır. Kolay gelsin.

Dış görünümünü görmeden ve bir ölçüm yapmadan kesin bir şey söylemek zordur.Ekran kartı çalışırken aşırı (el değmeyecek kadar) ısınan bir parça (Yüksek akım geçiren diyotlar gibi) varsa önceliği ona/onlara verin.Sanırım tahmini olarak veya deneme-yanılma yollu değişim yaparak bir sonuç alamaya çalışıyorsunuz. Örneğin şüphelendiklerinizin datasheet bilgisinden (IC entegreler gibi) bacaklarındaki hatalı,farlı çıkış voltundan arızalı olduğu sonucuna kesin olarak varılabilir.Ama tüm bu elektronik elemanların ölçümünde bu konuda deneyiminizin ve yeterli ölçüm aletlerinizin olması lazım.Mesleğiniz bu konuyla direk ilgili ise ve tecrübeniz de varsa arızalı parçayı daha kolay bulursunuz,çok fazla zorlanmadan.Bunlar yüzey montaj teknolojili,çift yüzeyli kullanılan ve smd elemanlarının bolca kullanıldığı kartlardır. Kolay gelsin.
ustam kolay gelsin arkadaşınkine benzer bir arızam var psu boştayken bile 5 ve 12v çıkışları 4v ve 10.80 gösteriyor en ufak bir yük bağladığımda kendini kapatıyor 3.3 voltta yükte bile sıkıntı yok transistörlerin hemen hemen hepsini değiştirdim lakin bi sonuç alamadım sorun nerede olabilir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
Çıkış kapasitörlerini kontrol ediniz sızdıran yada patlamış olan olabilir.

Feedback devresinde de sorun olabilir. 5 volt 12 volt ve diğer voltajlar dirençlerle birleşip geri dönüş vermektedir. Bu hatta sıkıntı olabilir.

Öncelikle kondansatörlerinizi kontrol ediniz. Mümkünse bir kaç resim ekleyiniz. Net olması bizimde kontrolümüzü kolaylaştırır.

Çıkış kapasitörlerini kontrol ediniz sızdıran yada patlamış olan olabilir.

Feedback devresinde de sorun olabilir. 5 volt 12 volt ve diğer voltajlar dirençlerle birleşip geri dönüş vermektedir. Bu hatta sıkıntı olabilir.

Öncelikle kondansatörlerinizi kontrol ediniz. Mümkünse bir kaç resim ekleyiniz. Net olması bizimde kontrolümüzü kolaylaştırır.
ustam yazmayı unuttuttum kapasitörlerin hemen hemen çok küçük olanlar hariç hepsini değideğiştirdim trafo voltajlarıda normal gibi görünüyor ama. büyük 10oh ve 20oh olan dirençler çok ısınıyor ölçtüğümde değerleri normal görünüyor yesil kablo 5v olduğu yerlerdeki dirençler fakat başka eski bir psu ya baktığımda ondaki aynı dirençlerde ısınıyor yani normal gibi geldi bana ayrıca ilgilendiğiniz için teşekkürler
IMG_20180202_193822.jpg
IMG_20180202_193544.jpg
IMG_20180202_193535.jpg
IMG_20180202_193509.jpg

ha ayrıca ustam ilk mesajımda yanlış yazmışım kapasitör yerine transistör yazmışım kusura bakmayın yani kapasitörkerin hemen hemen hepsini değiştirdim çok küçük olanlar hariç

Ekli dosyalar

• IMG_20180202_193610.jpg
    IMG_20180202_193610.jpg
    267 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20180202_193751.jpg
    IMG_20180202_193751.jpg
    243.1 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20180202_193805.jpg
    IMG_20180202_193805.jpg
    244.8 KB · Görüntüleme: 22
Moderatör tarafında düzenlendi:
ha ayrıca ustam ilk mesajımda yanlış yazmışım kapasitör yerine transistör yazmışım kusura bakmayın yani kapasitörkerin hemen hemen hepsini değiştirdim çok küçük olanlar hariç

Dash trafolarin uzerinde bir tane trimpot var bununla hic oynadinizmi?

Feedback devresi uzerinde ise cikis voltajlari ile direkt ilgilidir.

Birde su yandan bakiyorum piyasadaki kaliteli power supplylerde boyle ayarli trimpot normal sartlarda kullanilmaz. Bu tur trimpotlar uzun sure calismada deger kaymalarina neden olabilir toz ve pislikten etkilenirler.

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri