Power Supply (güç kaynağı) yükte kapanıyor.

Dash trafolarin uzerinde bir tane trimpot var bununla hic oynadinizmi?

Feedback devresi uzerinde ise cikis voltajlari ile direkt ilgilidir.

Birde su yandan bakiyorum piyasadaki kaliteli power supplylerde boyle ayarli trimpot normal sartlarda kullanilmaz. Bu tur trimpotlar uzun sure calismada deger kaymalarina neden olabilir toz ve pislikten etkilenirler.
ustam evet onlarla oynadım lakin geri kıstım onlarla 10v ile 16 volt arası değiştirebiliyordum ancak arızalandıktan sonra normale aldım şimdi onunla voltajı artırsam bile 12 voltu görünce kapanıyor arızalanmasıda şöyle oldu 12v çıkısına lm338 ile ayarlı voltaj yapmak istiyordum olmuştuda lakin çalışırken 12v tu sökmek istedim lehim makınasını değdirince kapandı ve sonra böyle oldu çözemedim bi türlü

ayrıca o trimpottan hiç bir değişiklik olmuyordu ilk baştada voltajı sol taraftaki entegrenin olduğu yerden ayarlıyordum dediğiniz yerdekinide amper ayarlıyor diye düşünüyordum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benimde benzer olay başıma gelmişti. İşlemcinin atındaki silikon macunu yeniledik düzeldi. Sorun işlemcinin ısınması kaynaklıymış.

Bu havya dokundurma aninda bir kisa devre oldugunu dusunuyorum. Cihaz calisirken olmasi bu tezimi guclendiriyor.

Bu havya dokundurma aninda bir kisa devre oldugunu dusunuyorum. Cihaz calisirken olmasi bu tezimi guclendiriyor.
ustam doğrudur arızayı az önce buldum dediğiniz gibi trimpotla alakalıymış ayarı yüksekte kalmış biraz daha düşürünce düzeldi lakin yinede 12 voltu tam görmüyor görünce kapanıyor birdebtrimpotu değiştirip deneyeceğim olmazsa böylede olur allah sizden razı olsun kafayı yemek üzereydim çok teşekkür ederim trimpotu değiştirince sonucu yine yazarım çok sağolun

ustam doğrudur arızayı az önce buldum dediğiniz gibi trimpotla alakalıymış ayarı yüksekte kalmış biraz daha düşürünce düzeldi lakin yinede 12 voltu tam görmüyor görünce kapanıyor birdebtrimpotu değiştirip deneyeceğim olmazsa böylede olur allah sizden razı olsun kafayı yemek üzereydim çok teşekkür ederim trimpotu değiştirince sonucu yine yazarım çok sağolun

Degistirin bakalim sonucu bende merak ediyorum. Allah sizdende razi olsun.

Ama su havya dokundurma sonrasi arizanin gelismesi aklimda hala soru isareti.

Deneyin bakalim.

adamlar tamir edilmesin diye bin takla atıyor ona göre tasarlıyor programlı eskitme var tamir masrafı ne oldu? o kaç para? tamir ekonomik mi?

anakartınıza giden kabloların oldugu taraftaki kapasitörleri değiştiniz mi?

adamlar tamir edilmesin diye bin takla atıyor ona göre tasarlıyor programlı eskitme var tamir masrafı ne oldu? o kaç para? tamir ekonomik mi?
yok hocam bizimkisi fiyatla filan alakası yok tamamıyle hobi ve kuru inat yaptığımı pc dede kullanmayacağım harici olarak kullanacağım aslında başka sağlam da var dedim ya inat bizimkisi

anakartınıza giden kabloların oldugu taraftaki kapasitörleri değiştiniz mi?
değiştirdim ustam dediğim gibi onla alakası yokmuş

Degistirin bakalim sonucu bende merak ediyorum. Allah sizdende razi olsun.

Ama su havya dokundurma sonrasi arizanin gelismesi aklimda hala soru isareti.

Deneyin bakalim.
ustam dediğim gibi hatta. - 12 de bağlıydı dokundurunca tık dedi gitti ama ben olayı sonra yük bağlayınca farkettim çünkü normal boşta çalışıyor bişey yok kabahati ona buluyorum sanırım potans üst sınırdaydı ve birazda yüke binince kapattırıyordu sanırım ama önceden 15.70v filan görebiliyordum ama 12 de kapatıyor dediğim gibi değiştirip tekrar yazacağım.

yok hocam bizimkisi fiyatla filan alakası yok tamamıyle hobi ve kuru inat yaptığımı pc dede kullanmayacağım harici olarak kullanacağım aslında başka sağlam da var dedim ya inat bizimkisi
valla hiç uğraşmam onunla kritik parçaları yok yada pahalı yeni almak daha ekonomik olur.

Son düzenleme:
falla hiç uğraşmam onunla kritik parçaları yok yada pahalı yeni almak daha ekonomik olur.
elbette haklısınız bizimki hobi işte

ustam dediğim gibi hatta. - 12 de bağlıydı dokundurunca tık dedi gitti ama ben olayı sonra yük bağlayınca farkettim çünkü normal boşta çalışıyor bişey yok kabahati ona buluyorum sanırım potans üst sınırdaydı ve birazda yüke binince kapattırıyordu sanırım ama önceden 15.70v filan görebiliyordum ama 12 de kapatıyor dediğim gibi değiştirip tekrar yazacağım.
ustam değiştirdim lakin aynı 10v tan yukarısında kapanıyor sanırım sorun trafodaydı şimdi - 12de yüke bağladım trafodan başladı cızıtılar bende ellemedim nolucak die cızt dedi gitti yani trafo uçtu sanırım açmaya çalışıyom tık ediyor trafo gerisi yok malum hurdaların arasında yerini a ldı

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri