PIC Uyumlu Dokunmatik Ekran

FURKANN__

Üye
Bitirme projesi olarak ev otomasyonu aldım. Kontrolü PIC in destekleyebileceği dokunmatik bir ekranla yapmak istiyorum. Hangi marka ve modelde bir dokunmatik ekran kullanabilirim. Fiyat ve performansı göz önünde bulundurarak tabi ki. İlgileriniz için şimdiden teşekkürler.

Birçok ekran modbus haberleşme protokolunu destekliyor , ancak pic'i direk tanıyon bir ekran modeline hiç rastlamadım. Dolayısıyla pic'in programına haberleşme ile ilgili rutinleri eklemeli ve devrenizede gerekli donanımı ilave etmeniz gerekir..

deltanın 5.7 inç ekranlarını kullanabilirsin rs485 portu vardır modbus haberleşerek
yapabilirsin ben şuan kullanıyorum tabi dokunmatik lcd ekranlar var ama yazılımı sağlam yazman gerekir uğraştırır hazır ekran kullanırsan daha rahat olur istediğin resimide koyarsın

deltanın 5.7 inç ekranlarını kullanabilirsin rs485 portu vardır modbus haberleşerek
yapabilirsin ben şuan kullanıyorum tabi dokunmatik lcd ekranlar var ama yazılımı sağlam yazman gerekir uğraştırır hazır ekran kullanırsan daha rahat olur istediğin resimide koyarsın

sanırım bir glcd üzerine dokunmatik panel(2.8") yerleştirip, uğraşacağım. Yazılımı ne şekilde yapacağım hakkında hiç bir fikrim de yok ama önümde 1 sene var. Nasıl yapabilirim ?

bir yıl gıbı zamanın varsa ya uğraşip çozeceksın yada vereceksın bedelını yaptıracaksın bir universıtede doktora oğrencısıne boyle bır proje yapmıştım dokunmatık ekran değıl ses analızı ve kaydı yapan bır projeydı piyasada bu tur işlerı yapanlar var

kardeş sadece teorik olarak biraz bilgim var paylaşmak istedim. Bir öğretmen arkadaşın projesinde görmüştüm. 15" monitörün üzerine dokunmatik bir yüzey yerleştirmişti ve bu yüzey bir rs232 yada tam hatırlamıyorum bir usb port üzerinden bilgisayara bağlı idi. sen bu dokunmatik yüzeyi bulduktan sonra onun haberleşme protokolü üzerine çalışırsan ve koordinat bilgilerini nasıl gönderdiğini öğrenirsen PIC program kısmı da problem olmayacaktır. Yani önemli olan dokunmatik ekranın koordinat bilgilerini hangi bilgi formatında gönderdiği ve senin bunu pic devresinede nasıl(usb, rs232 vs)algılatıp hesaplatacağın.

Bilgiler için teşekkür ederim.

Peki bu dokunmatik ekrandaki koordinatları belirttiğimiz bilgiler hangi formatta ? ccs c dışında başka bi yazılım türü bilmemi gerektirir mi ? bilgi verebilirseniz sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Furkan arkadaşım bildiğim kadarı ile koordinatlar analog bilgi olarak okunuyor. x ve y koordinatları olarak 2 adet 0 - 5 v bilgin var. Pic in analog kısımlarından bu iki kanalı okuyacaksın. Dokunduğun her bir noktadan 0 - 5V arasında analog bir değer okuyacaksın.
Glcd de dokunduğun o koordinat altında hangi buton varsa onu tıklanmış kabul edeceksin.

Projende başarılar kolay gelsin...

aslına bakarsan piskopatisa arkadas resistif tarz touchpad lerden bahsetmiş biraz,benim bu konuda bi çalışmam oldu,bu tarz touchpad lerin genelde 4 tane pini var bunlardan 2 sinden besleme veriyosun diger 2 sindeki voltaj degerine göre bir koordinatı ölçüyosun (diyelim x),sonra ölçüm yaptıgın uçlardan besleme veriyosun ve daha önce besleme yaptığın uçlardan ölçüm alısın burdan da diger koordinatı buluyosun(bu da y oluyo haliye),bu şekilde uygun degerlerle scalalandırak glcd üzerinde nereye dokunulmuş anlayabiliyosun..

biraz karışık anlattım ama özünde çok zor bişey deil...

kolay gelsin..

aslına bakarsan piskopatisa arkadas resistif tarz touchpad lerden bahsetmiş biraz,benim bu konuda bi çalışmam oldu,bu tarz touchpad lerin genelde 4 tane pini var bunlardan 2 sinden besleme veriyosun diger 2 sindeki voltaj degerine göre bir koordinatı ölçüyosun (diyelim x),sonra ölçüm yaptıgın uçlardan besleme veriyosun ve daha önce besleme yaptığın uçlardan ölçüm alısın burdan da diger koordinatı buluyosun(bu da y oluyo haliye),bu şekilde uygun degerlerle scalalandırak glcd üzerinde nereye dokunulmuş anlayabiliyosun..

biraz karışık anlattım ama özünde çok zor bişey deil...

kolay gelsin..

Ev otomasyonu projesi oldugu için ev içi aydınlatmayı dimmer mantığıyla yapmak istiyorum. Yani ekranın üzerinde parmağımı yukarı-aşağı ittirerek parlaklığı artırıp-azaltmam rezistif bir panelle mümkün mü ? Bunun için kapasitif bir ekran mı kullanmam gerekir ? Yazılım zorluğu açısından tavsiyeleriniz nelerdir ?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri