Peltier için uygun transistör seçimi

değerli arkadaş, hayal gücünü takdir ediyorum ve şimdi sesli düşünüyorum;
hani şu peltierleri küçük küçük pullar haline getirdik, bir şekilde de birleştirdik ve bana bir kazak yaptık ve ben bunu giydim. buraya kadar her şey tamam. şimdi bu kazak elektrik üretecek ama nasıl. bu peltier denen zımbırtaya elektrik vermeden çalışmaz. hadi bir tane powerbank yada güç ünitesi ayarladık diyelim. bizim peltier amcalar çalışmaya başladı, vede kurduğumuz devre ile elektrik te üretmeye başladı. kaç volt kaç amper üretecek merak ettim. hatta üretti kendi beslemesini nasıl yapacak? orasından baktım, burasından baktım yemedi. bu iş bana devir daim çarkı hesabı gibi geldi. yani yemez, bak ben tamirciyim hesap kitap bilmem ama okur yazarım. aşağıdaki linki bir oku istersen.
https://www.termodinamik.info/makale/gunes-pilleri-ile-calisan-peltier-elemanli-bir-sogutucu-sistem
çok net bir açıklama oldu teşekkür ederim bu işi enine boyuna düşünsen bile verimsiz bir üretim olacaktır diyorsun

Vakti zamanında bu forumda aşağıdaki ürün konuşulmuş idi. Bu konuyu okuyunca aradım ancak bulabildim.

Bu led fener vücut ısısı ile ledi çalıştırıyor.

Aradığınız proje bunun gibi bir şey sanırım.

https://newatlas.com/lumen-flashlight/39893/?amp=true

images (3).jpeg

Screenshot_20211009-203143_Chrome.jpg

Vakti zamanında bu forumda aşağıdaki ürün konuşulmuş idi. Bu konuyu okuyunca aradım ancak bulabildim.

Bu led fener vücut ısısı ile ledi çalıştırıyor.

Aradığınız proje bunun gibi bir şey sanırım.

https://newatlas.com/lumen-flashlight/39893/?amp=true

Ekli dosyayı görüntüle 82132

Ekli dosyayı görüntüle 82133
Bu tarz bir proje olacak işin zorluğu bu projede yüzey alanı çok net bir şekilde temas ediyor yani soğuk ve sıcak teması çok bariz bu metodu kıyafet üzerine uygulamak gibi bir düşüncem vardı sorun ise temas yüzeyinin çok zayıf olması çok ileride belki yaparlar şuan için yapılamayacak sanırım yani peltier içerisindeki yarı iletkenleri kıyafetin bütün yüzey alanına yerleştirmek ve bir sürü şey gerçek olamayacak kadar uzak bir hayal neyse tartışmak bile yeterli geldi bana çok saol

çok net bir açıklama oldu teşekkür ederim bu işi enine boyuna düşünsen bile verimsiz bir üretim olacaktır diyorsun
hayal etmekten sakın vazgeçme, bak fizik tedavide öğrendim; insanlar yürürken her adımını topuk taban olarak atarmış, piezzo ile yürürken belki cep telefonunu şarj edecek kadar elektrik üretebilirsin. bu konuda çalışmalar var. 15-20 yıl önce free energyye fena takmıştım, bir yığın mıknatıs aldım bir çok deneyler yaptım, (sadece levitasyonu gerçekleştirebildim) hani bu günkü kafam olsaydı çok iyi alternatörler yapabilirmişim.

hayal etmekten sakın vazgeçme, bak fizik tedavide öğrendim; insanlar yürürken her adımını topuk taban olarak atarmış, piezzo ile yürürken belki cep telefonunu şarj edecek kadar elektrik üretebilirsin. bu konuda çalışmalar var. 15-20 yıl önce free energyye fena takmıştım, bir yığın mıknatıs aldım bir çok deneyler yaptım, (sadece levitasyonu gerçekleştirebildim) hani bu günkü kafam olsaydı çok iyi alternatörler yapabilirmişim.
Yapıcı eleştirin için çok sağol zaten bu tarz ve teorik konularda çok araştırma yaptım her ne kadar dışarıdan elle tutulur bir şeymiş gibi görünmese de insanların olmaz deyişine pek aldırmıyorum kendime söylediğim bir söz hayalgücü yapabileceklerinin sınırıdır

Yardımcı olan herkese öncelikle teşekkür ederim insan vücudu yaklaşık olarak 36-37 derece gibi bir ısı üretir bu ısıdan faydalanarak peltier yardımı ile elektrik üretmek istiyorum lakin en düşük ısıda yüksek miktarda anahtarlama sağlaması için gereken transistör gerçekten çok düşük miktarla yaklaşık 0.20v gibi bir voltaj değerinde çalışmasını istiyorum bu iş için germanyum transistör yada SMD transistör mü kullanmalıyım?
Bu konuyu okudunuz mu? Yapılmışı yeniden mi icat etmek istiyorsunuz?

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/gece-göğe-yayılan-isıdan-elektrik-Üreten-sistem.130339/

ek yük getirmez mi? örneğin bacaklarda aparat var, yürüyorsun, hem vücudu taşıyorsun, hem aparatı çalıştırıyorsun
Tabi ki ek yük getirecek. Vücut ısısından faydalandığında da ek yük getirecek. Elektrik enerjisi mutlaka başka bir enerjiden dönüşecek. Önemli olan yük/enerji oranıdır, yani verim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,257
Kullanıcılar
450,082
Son üye
halefly

Yeni konular

Geri