PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Hocam bende FSB yok :D
Ama bu yavaşlamayla ilgili birkaç doküman buldum inceliyorum şimdi.
Buradaki FSB Front Side BUS yani HDD den RAM lere giden yol.

Değerli forum arkadaşlarım, Antalya'ya tatil dışında gelmek eziyet gibi bu sıralar. Kendime fotoğraftaki gibi bişey yapasım var PWM özellikli olanlardan :D Konusunu açarsam şaşırmayın.
Bu nasıl bi sıcaktır.
71adf6ed-3caf-4fd3-ac31-d7a32534145e.jpg

Yamyam hocam bu arada yıllar önce bana yaptırdığınız ama benim bir türlü çalıştıramadığım TA7227 ampli kartını buldum. Hemde besleme devresiyle beraber :D
Buradaki FSB Front Side BUS yani HDD den RAM lere giden yol.
After effects ile ilgili bi durum ve buna ciddi ram lazım sanırım. Nvidia Studio sürücüsünde biraz daha iyi gibi. Şimdilik onu kurdum öylece kullanıyorum.

Ekli dosyalar

• 79a19534-07a4-4b74-b7af-07bb17652253.jpg
    79a19534-07a4-4b74-b7af-07bb17652253.jpg
    328 KB · Görüntüleme: 9
  • 720e1696-7133-474b-a775-736441a6dc29.jpg
    720e1696-7133-474b-a775-736441a6dc29.jpg
    340.5 KB · Görüntüleme: 7
  • aa1cc883-86d5-45a1-af0f-dc5ef577aa90.jpg
    aa1cc883-86d5-45a1-af0f-dc5ef577aa90.jpg
    331.7 KB · Görüntüleme: 6
  • d6256c3f-39d2-4bf4-b32a-2d181bd88731.jpg
    d6256c3f-39d2-4bf4-b32a-2d181bd88731.jpg
    254.3 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
After effects ile ilgili bi durum ve buna ciddi ram lazım sanırım. Nvidia Studio sürücüsünde biraz daha iyi gibi. Şimdilik onu kurdum öylece kullanıyorum.
Aslında test çok kolaydır.
Mevcut işlemcinin yerine daha yüksek CACHE'li veya yüksek seviye işlemci takıp RAM kullanımını kıyaslayabilirsin.
Yüksek kaliteli işlemcilerle daha az RAM kullanımı oluyorsa FSB nispeten doğrudur.

Aslında test çok kolaydır.
Mevcut işlemcinin yerine daha yüksek CACHE'li veya yüksek seviye işlemci takıp RAM kullanımını kıyaslayabilirsin.
Yüksek kaliteli işlemcilerle daha az RAM kullanımı oluyorsa FSB nispeten doğrudur.
Elimde bunun için bir işlemci olsaydı deneyebilirdim de ne yazık ki yok.
Bir başka çözüm olarak iş bittikten sonra AE ve Encoder programını tamamen kapatıp projeyle beraber yeniden açmak az da olsa işe yarıyor. Manuel olarak RAM üzerindeki önceki işe ait olan veriler temizlenmiş oluyor.

Elimde bunun için bir işlemci olsaydı deneyebilirdim de ne yazık ki yok.
Bir başka çözüm olarak iş bittikten sonra AE ve Encoder programını tamamen kapatıp projeyle beraber yeniden açmak az da olsa işe yarıyor. Manuel olarak RAM üzerindeki önceki işe ait olan veriler temizlenmiş oluyor.
Bu olayı daha önce @ozgurece35 ile yapmıştık.
Bana LGA 775 soket uyduruk işlemcili ama bol RAM'li bir PC göndermişti.
Mevcut PC ile HD video bile seyredemezken, PC ye bir E8200 işlemci takviyesi ve temiz bir kurulum ile PC yi uçurmuştum :D
E8200 yüksek CACHE li bir işlemcidir. Zamanında EXTREME işlemci sınıfında gösterilmekte idi. Çünkü CORE 2 DUO serisinin en yüksek cache'lerine sahip işlemcilerinden idi.
Eğer yanlış hatırlamıyorsam, PC de 8+8GB iki adet RAM bulunuyordu. Bu PC XP dönemlerine ait olduğu için işletim sistemini XP ve linux olarak ta UBUNTU STUDIO 12.4 olarak kurmuştum.
Özgürece bu PC iş bilgisayarı olarak kullanmakta olup, sanırım hala bazı amaçları için kullanmaya devam ediyor.

Uyumlu bi tane işlemci buldum üst seviyelerden. Fiyatın maşallahı var :D İleride belki yeni bir PC toplarım zaten, cüzdan açısından zararı olacaksa böyle devam etmek en iyisi :D

https://www.vatanbilgisayar.com/amd-ryzen-7-5800x-soket-am4-3-7ghz-64mb-105w-7nm-islemci.html
Kendi işlemcinin CACHE miktarı ile bu işlemcinin cache miktarını kıyaslaman lazım.
Her ne kadar AMD işlemciler bol cache koysalar da gerçek performans için ne yazık ki özel anakartlar gerektirmektedir.
Bu anakartların fiyatları işlemcilerden kat kat pahalıdır.
https://www.vatanbilgisayar.com/asu...70-am4-ryzen-ddr4-4800mhz-oc-m-2-anakart.html

Beraberinde anakart değişecekse zaten battık komple hocam :D

Peki siz olsanız şuan satışta olan ürünlerden hangilerini seçerdiniz?
Sadece anakart, ram, işlemci ve ekran kartı yazsanız yeterli.

Beraberinde anakart değişecekse zaten battık komple hocam :D

Peki siz olsanız şuan satışta olan ürünlerden hangilerini seçerdiniz?
Sadece anakart, ram, işlemci ve ekran kartı yazsanız yeterli.
Öncelikli olarak belirtmem gerekirse...
AE programı herhangi bir oyun PC ile performanslı çalıştırılamaz.
Nispeten iş görebilecek bir PC ise X serisi chipsetli bir anakart ve mümkün mertebe üst seviye işlemcidir.
AE deki bir uygulamanın real time hızına erişebildiğin bir donanım olursa, bu donanımlardan daha hızlı donanımlara geçildiğinde RAM kullanımı azalacaktır.
Yani önceki mesajlarımda belirtmiş olduğum ARABA YIKAMA GARAJI örneğinde olduğu gibi işlemcinin iş yapma kabiliyeti ne denli yüksek olursa, yollardaki araba kuyruğu o denli az olacaktır.
Burada bir unsur daha var.
AE programı kendi uygulaması doğrultusunda belli miktar RAM kullanımı yapacaktır. Ama işlem gücün çok hızlı olduğunda eğer diskten gelen veriler de yeterince hızlı olursa prensipte minumum RAM kullanacaktır.
Böyle bir durumda AE programının nasıl bir işlem yaptığını ve uygulamanın hangi teknik ile yapıldığını bilmemiz gerekmektedir.
Örneğin bir resim işlenecekse...
resmin büyüklüğüne göre kapladığı veri doğrudan ramlere atılır. Resim üzerindeki değişimler işlemcilerin render kabiliyetini, resmin büyütülüp küçültülerek incelenmesini ise çoğunlukla ekran kartı üstlenir.
İşte bu gibi hesaplamalar karmaşık olduğu için işlemcilerin temel karakteristikleri ve kabiliyetleri incelenmelidir.
https://www.maxon.net/en/try
İşlemcini bu listeden bulup kıyaslama yapabilirsin.
https://nanoreview.net/en/cpu-list/cinebench-scores

İşlemcimi listeye koymamışlar, eskidi diye heralde :(
Yani aslında işlemci ve ekran kartının performansı yüksek seviyedeyse, bu işlem doğrudan hızlıca yapılacak ve bu sayede RAM'in dolup taşmasına neden olmayacak.

Deneme amaçlı yüksek çözünürlükte bir fotoğrafı AE içine import ettim. Sistem RAM kullanımı 5gb iken import etmemle beraber 6.3GB oldu.
Sonra 1920x1080 kompozisyon açıp görseli içine attıktan sonra %36dan %196ya scale yapabilmek için key ekledim ve full çözünürlükte önizleme için oynattım. Ram kullanımı 9 GB'a çıktı. Sistem ramlarının %56sı doldu bile.
Çalışma mantığı açısından bilgi verebilir mi bilmiyorum ancak bu kullanımlar, programı açık tuttuğum süre boyunca değişmiyor. Bide bunu render almak için Encoder'a atınca biraz da oradan ram kullanımı oluyor ve ram de yer kalmayınca export süresi uzuyor haliyle.

Her zaman bu kadar basit animasyonlar tabii ki yapmıyorum. Genel kullanımda projedeki materyallerin çözünürlükleri çok yüksek olmasa da görsel efekt veya başka etkenler çok daha fazla oluyor. Ancak neredeyse hiç 3 boyutlu hareketler kullanmıyorum. Birde kullansam vay halime :D

Üstteki yapmış olduğum deneme çalışmasında üzerinde çalıştığım layer 3D olmadığı için ekran kartı max %5 kullanıma çıktı. Ancak işlemci bazı noktalarda %32leri gördü.

Bu konuyu zaman buldukça araştırıp bir sonraki sistemimi bu yönde kuracağım. Bazı anakartlar bazılarından 5 kat pahalı, illa ki bir sebebi vardır. Şimdiye kadar oyun üzerinden gittiğim için anakartın önemi o kadar yoktu. Ancak iş buralara gelince konuyu araştırmak gerekti.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri