PC'ler ve teknolojik sohbetler.

165 olanları daha pahalıya satılıyordu. 20cm ile aynı özelliklerde olduğu söyleniyordu.
Türkiyede üretilenler bile belli teknik değerlere sahip idi. Sanırım onlar da benzer kalitelerdedir.

Pahalı olan model bu.
https://www.soundimports.eu/en/acoustics-tvm-arn-165-608.html
Dikkat edilirse 40Hz 2kHz ve 92db/SPL duyarlılığı var.
20cm lerin genel duyarlılığı 87 civarında idi.
Linkteki ürün daha iyi o zaman onu da sorayım hocam stoğu bitmiş görünüyor.

Örneğin 88 Mhz TRT Fm i ayarladık. 3-5 dk sonra istasyon biraz kayıyor. Tekrar istasyonu ayarlamak gerekiyor.
Bu tür kayma çok kritiktir.
Genel olarak kondansatörlerden dolayı olsa da bir çok etken olabilir.
Özellikle digital radyolarda kapasite diyodunun değer değiştirmesi etken olabilmektedir.
Linkteki ürün daha iyi o zaman onu da sorayım hocam stoğu bitmiş görünüyor.
Ancak 16cm hoparlör o.
İyi kalite bir BOOKSELF denilen hoparlör yapılabilir.

Bu tür kayma çok kritiktir.
Genel olarak kondansatörlerden dolayı olsa da bir çok etken olabilir.
Özellikle digital radyolarda kapasite diyodunun değer değiştirmesi etken olabilmektedir.
@Mr_YAMYAM hocam radyo boardda kırmızı okla işaretli C44 - 220 uF 10v luk kapasitör 179 uF ye düşmüş. Yerine 220 uF 16v kapasitör taktım. Kritik sorun çözüldü. Artık FM de ayarlanan istasyon sabit kalıyor. Teyp kısmınıda tamamladım 3 farklı lastik değişimi yaptım. Oldukça meşakkatli mekanik işi uğraştırdı. Ama çok güzel oldu.

Ekli dosyalar

• IMG_5108.JPG
    IMG_5108.JPG
    374.7 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_5130.JPG
    IMG_5130.JPG
    270.5 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_5132.JPG
    IMG_5132.JPG
    240.4 KB · Görüntüleme: 14
@Mr_YAMYAM hocam radyo boardda kırmızı okla işaretli C44 - 220 uF 10v luk kapasitör 179 uF ye düşmüş. Yerine 220 uF 16v kapasitör taktım. Kritik sorun çözüldü. Artık FM de ayarlanan istasyon sabit kalıyor. Teyp kısmınıda tamamladım 3 farklı lastik değişimi yaptım. Oldukça meşakkatli mekanik işi uğraştırdı. Ama çok güzel oldu.
Isırdım kulağını kuyruğunu @ozgurece-TA3HGU

Bu arada siteyle yazıştım ama 20CM olan versiyonları muhtemelen gelmeyecek dendi. Hatta şu an satışta olanların tekrar gelmeme olasılığı bile varmış.
Bizimkilere benzer şu ürünler de vardı ama onların da stoğu bitmiş ve çok daha pahallılar. https://www.visaton.de/en/products/drivers/woofers/w-170-s-8-ohm
Şu hoparlör bizim westraların bir tık üzerinde
https://www.visaton.de/en/products/drivers/woofers/al-200-8-ohm
Ama stokta var mı bilmiyorum.
Hi-End denilmiş olsa da bana göre en fazla 50-100$ lık hoparlörler.

Sitede stok yokmuş ama bu görünen fiyat doğru değildir herhalde.

https://www.soundimports.eu/en/visaton-al-200.html
Bu tür hoparlörlerin fiyatları günümüzde 50$ ila 200$ arasında olabilir.
Fiyat farkını oluşturabilecek temel faktörler ise.
1) Rozonans frekansı.
2) Duyarlılık.
3) Nominal çalışma gücü ve lineer excursion.
4) Max SPL (daha çok profesyonel hoparlörler için ele alınır)
Fiyat farkını belirleyen ilk unsurlardan olan Fo değeri oldukça kritiktir. Ayrıca Fo frekansından sonraki ilk frekanstaki kazanç faktörü önemli ve fiyat belirleyici unsurdur.
Duyarlılık konusu da bir hoparlör için önemli fiyat belirleyici unsurdur.
87-90db/SPL duyarlılığa sahip bir hoparlör 100$ bazında ise 105db/SPL duyarlılığa sahip bir hoparlör 3-4 katı pahalı olabilimektedir.
Senin westra bassların yerine şu hoparlörlerden 4 tane alıp değiştirebilseydin, senin kabinlerin fiyatı en az 2000$ 65.000TL seviyesine ulaşırdı.
https://www.soundimports.eu/en/monacor-sph-200ke.html
Ama stokta sadece 2 tane görünüyor.

Bu tür hoparlörlerin fiyatları günümüzde 50$ ila 200$ arasında olabilir.
Fiyat farkını oluşturabilecek temel faktörler ise.
1) Rozonans frekansı.
2) Duyarlılık.
3) Nominal çalışma gücü ve lineer excursion.
4) Max SPL (daha çok profesyonel hoparlörler için ele alınır)
Fiyat farkını belirleyen ilk unsurlardan olan Fo değeri oldukça kritiktir. Ayrıca Fo frekansından sonraki ilk frekanstaki kazanç faktörü önemli ve fiyat belirleyici unsurdur.
Duyarlılık konusu da bir hoparlör için önemli fiyat belirleyici unsurdur.
87-90db/SPL duyarlılığa sahip bir hoparlör 100$ bazında ise 105db/SPL duyarlılığa sahip bir hoparlör 3-4 katı pahalı olabilimektedir.
Senin westra bassların yerine şu hoparlörlerden 4 tane alıp değiştirebilseydin, senin kabinlerin fiyatı en az 2000$ 65.000TL seviyesine ulaşırdı.
https://www.soundimports.eu/en/monacor-sph-200ke.html
Ama stokta sadece 2 tane görünüyor.
Acaba bu hoparlörler benim kabinde nasıl performans verirlerdi? Bunu testler olmadan bilemeyiz ama hazırladığımız kabinin iç hacmi oldukça fazla olduğu için yine de kötü olmazdı herhalde.

Sitede zaten duyarlığı yüksek hoparlörler 400euro gibi fiyatlardan satılıyor bu yüzden bu hoparlörler aslında normal fiyatlarda. Sadece TL fiyatı dünyalar yapıyor :D

Eğer uyguna bulabilirsem almadan haber önce ederim. Bunu bunu almayı düşünüyorum diye.
Daha önceleri kabinin tweeterlarını bu siteden almıştım. Getirme konusunda problem olmaz diye düşünüyorum.
Keşke 20cmlik TVMler de geleydi de alsaydık :D

Acaba bu hoparlörler benim kabinde nasıl performans verirlerdi? Bunu testler olmadan bilemeyiz ama hazırladığımız kabinin iç hacmi oldukça fazla olduğu için yine de kötü olmazdı herhalde.
Compliance Equivalent Volume (Vas) değeri 54 litre olarak verildiğine göre senin kabinlerin iç hacmi 54 litre veya daha fazla ise Fo değerini tam olarak alabilirsin.
Bu da 28Hz Fo demektir. Fo da kayıplar fiziksel olarak normal olduğuna göre yaklaşık 4Hz gibi bir eğri ile sıfır kazanç faktörüne ulaşırsan 32Hz i şimdiki kolonlardaki 40Hz seviyesinde yani +/-5db oynama ile alabilirsin demektir. Eğer akustik etkenlerin de etkileşimlerinin olmadığını sayarsak ve hoparlörün frekans eğrisinin daha düzgün olduğunu da varsayarsak 32Hz-22kHz +/-3db gibi bir frekans responsu yakalanabilir ki neredeyse bazı profesyonel kabinlere yakın demektir.
Hoparlörün lineer excursion değeri 4.75mm olduğu için de daha az membran hareketi var demektir. Bu da iç hacmin biraz daha az olması anlamına gelir.
Hoparlör duyarlılığı 90db/SPL olduğuna göre senin vestraların 2 adedine bedel bir kazancı varmış. Demekki bu hoparlörün 1 tanesi bile senin 2 westra hoparlörüne bedel. Eh 28Hz Fo olduğuna göre ödenecek 150 EURO gibi ücretin gayet normal olduğu görülecektir.
Kabaca kıyaslama yaparsak, senin westra kabinlerin ortalama fiyatı 1000$ seviyesinde ise bu hoparlörlerden 2 adet 300euro artı diğer masrafları da toplarsan hemen hemen aynı fiyata denk gelecektir.
Ancak alt frekans bölgesinde yani 32Hz lerde kazancın daha iyi olacağı için de ayrı bir kıymet arz edecektir.
Yani bu hoparlörlerden birer adet kullanmak koşulu ile önceki kabin gibi bir kabin daha yaparsan, tek bass tek mid ve çift tweeter ile böyle bir kabin için en az takdir ücreti 1500$ gibi olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri