PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Bu ampli çok uygun fiyata geldi ve arızasını tamir edebileceğimi düşünüp satın aldım. Satıcı bir kanalından cızırtılı ses geldiğini söylemişti fakat ben test ettiğimde cızırtı yok ama başka bir sorun var. Sol kanal çıkış seviyesi sağ kanala göre neredeyse %40 daha düşük.
Grundig ampliyi tamir ederken öğrendiklerimi bunda deneyeceğim bakalım tam öğrenmiş miyim :D İlerleyen günlerde konu açacağım.

Tamir görmemiş gibi görünüyor. En azından transistörleri tutan vidalar yalama olmamış ve tornavida dokunmamış gibi.
Acaba PPM ekranında neden 100watt a kadar ölçüm skalası yapmış olabilirler? Ampli 40W halbuki.

Kac gayme bu? Giskandim valla çok klas bir cihazmis. Düğmeler pako şalter gibi. 🤣

Ben de Technics SU-V5 modelini bir ara çok aramıştım.Yamyam hoca da modifiye için çok uygun olduğunu söylüyordu ama bulamamıştım .Hayırlı olsun @Yunusgr iyi günlerde kullan.
Ben de şimdi baktım SU-V5'in ön paneli de buna çok benziyormuş.

Kac gayme bu? Giskandim valla çok klas bir cihazmis. Düğmeler pako şalter gibi. 🤣
Yaklaşık 600 liraya geldi kargo dahil. Düğmeler evet baya karakteristik :D Şöyle bi bakınca dikkat çekiyor :D

Yoh sizin aradığınız başka bir modeliydi diye hatırlıyorum hocam. Emin misiniz :D (Dikkatleri dağıttım sanırım az da olsa ) :D

RMS mi bilmiyorum ama 40W olarak yazıyor her yerde.
Eğer transistörler orijinal ise 100W için kapasitesi var diye anladım. Distorsiyon değerini 0.03% demişler. Ek başka bir bilgi yok ama.

Bu arada boşta bile ısınıyor bu ampli, kutunun üstüne elimi koyduğumda belli bir sıcaklık var hep.
SU-V5 en ideali idi. Bu SU-V3. Ama sorun değil.
Orta seviye CLASS-A
O anfideki trafo 400W ın üzerindedir.
Belli bir güçten sonra CLASS-B ye geçer.
CLASS-A amplilerde ısınma normaldir. Ancak transistör eşlenmeleri de baş belasıdır.
Muhtemelen sürücü transistörlerinden bir ya da birkaçı bozuk olabilir.

SU-V5 en ideali idi. Bu SU-V3. Ama sorun değil.
Orta seviye CLASS-A
O anfideki trafo 400W ın üzerindedir.
Belli bir güçten sonra CLASS-B ye geçer.
CLASS-A amplilerde ısınma normaldir. Ancak transistör eşlenmeleri de baş belasıdır.
Muhtemelen sürücü transistörlerinden bir ya da birkaçı bozuk olabilir.
İçindeki soğutucu Class-A için çok küçük değil mi hocam?
Valla umarım transistörler sağlamdır, bozuksa zaten çok uğraştırır Grundig'teki gibi. Artık uygun bi zamanda bakacağım.

XP dönemlerinden beri bu tür uygulamalar yapılıyor.
DYNAMIC DISC oluşturulması ve eklenmesi.
Temel yapılandırman için basit bir şema çizdim.
Ekli dosyayı görüntüle 92611
Sistem kurulumundan sonra ana diski dynamic disk yaparsan, daha sonra başka diskleri de bu diske sorunsuzca ekleyebilir, hatta özel koşullarda eklenen disklerini çıkartabilirsin. Ancak bu konuda bilinçli olmalısın.
https://learn.microsoft.com/tr-TR/t...nd-storage/best-practices-using-dynamic-disks
Konu geniş olunca benim iş de uzayınca araya diğer konular girdi, girenlerden muhabbet devem etti.;)

@Mr_YAMYAM hocam, spanned disk olayı çok ilgimi çekmedi. Zaten onda da disklerin birinde sorun olursa aynı sıkıntı. Aynı riski alıp en azından soft-raid0 avantajını kullanayım istedim. Aslında raid kurtarma programları da var ama o kadar zamanım yoktu.

Olayı özetlersem, SSD Raid0 lerin su koyvermesi ve Windows 10 klonlama işi, epey bir maceralı bitti. Belki 15 kez farklı şekillerde çalışır windows 10 kurulu hdd'yi raid0 ssd'lere imajlasam da sonuç alamadım. Her defasına başlangıç onardan öteye gidemedim. Bu noktada kullandığım klonlama/imajlama programlarının gpt partisyonlarını birebir kopyalayamadığını düşünüyorum. Klonlama sonunda hem sistemi başlatırken onarmada hem windows 10 kurulum usb'si ile başlatarak başlangıç onarma yapsam da bir türlü başarılı olamadım. Üstüne üstlük bir ara (ki bu da 2 saat kadar sürdü), çok kapatıp açmaktan mı neden anlamadım pc açmaz oldu. Açar gibi yapıp resetliyordu. Bir ara yarım ekran bios/uefi ekranı geliyor o kadar. Daha sonra hiç başlatmadığından psu, bellek, ekran kartı, bios pili vesair herşeyi söktüm. Sonunda psu'yu yeşil siyah kablo teması ile çalıştığını teyit edip sırasıyla söktüklerimi adım adım, deneye deneye, gerisin geriye montajladım. Yine aynı noktaya geldim. Sonunda bu kartlarda reset döngüsüne neden girer araştırırken eskiden benim de yaptığım "pc'yi psu düğmesinden kapatıp açma düğmesine basılı tutarak psu açma düğmesinden açın, birkaç saniye bekleyin" diye sorunu paylaşan kişinin videosunun yorumunda okudum. Ve o şekilde yapınca bios/uefi ekranı çıktı. Kurtarma yapar mısınız gibi bir soru sonunda ana kartın dual bios desteği olduğundan açmayan bios/uefi yedek kopyasını geri yükleyip açar hale geldi. Bundan sonra da birkaç kez klonlama denememden de sonuç alamayınca temiz bir windows 10 pro kurulumu ile yola devam ettim. Ama sorun bitmedi. Bu defa da kablosuz adaptörüm evdeki modeme bağlanmadı. Bağlanıyor gibi görünüyor ip almıyor. Telefondan hotspot yaptım ona bir kez bağlandı sonra ona da bağlanmadı. Daha önce kullandığım farklı kablosuz adaptörle de bağlantı sağlayamadım. Bunu da araştırırken windows 10'da senelerdir bu sorunun birçok güncellemede çıktığını gördüm. Adaptöre değişik sürümlerde sürücü yükle vesair derken 2-3 saat de bu durum sürdü. Önerilen ve denediğim yöntemlerden sonra birinde modemi kapatıp açtıktan sonra bağlantı sağlayabildim.

Neticede sıfırdan kurulum ve 3-5 programı da üzerine kurup etkinleştirme ve güncelleştirmeleri yaptım. Bu iş 3-4 gündür epeyce yordu beni. Aslında ısrar etmemdeki niyetim, günü kurtarmak yerine yarın dar bir zamanda bir sorun olur da geri yüklemek zorunda kalırsam yöntemini keşfedebilmekti. Artık başka zamanlarda, nasipse. Yaktın beni GPT!:rolleyes:

GPT ye niye bulaşıyorsun.
Hoş Win8 den beri kullanılıyor ama RAID durumlarındaki davranışlarını bilmiyorum .

GPT ye niye bulaşıyorsun.
Hoş Win8 den beri kullanılıyor ama RAID durumlarındaki davranışlarını bilmiyorum .
Hocam elimde olsa alışkın olduğum, tüm klonlama/imajlama programların da aşina olduğu mbr varken bulaşır mıydım? Microsoft efendi şu diske kur deyince partisyonları kendisi ayırıp, ayarlayıp gpt yapıyor. Elle tek tek mbr bir hdd üzerine kurmaya çalışınca olur mu bilmiyorum?

Hocam elimde olsa alışkın olduğum, tüm klonlama/imajlama programların da aşina olduğu mbr varken bulaşır mıydım? Microsoft efendi şu diske kur deyince partisyonları kendisi ayırıp, ayarlayıp gpt yapıyor. Elle tek tek mbr bir hdd üzerine kurmaya çalışınca olur mu bilmiyorum?
GUID sistemlerde spanned nasıl oluyor bilmiyorum ama bence bunu test etmelisin.

GUID sistemlerde spanned nasıl oluyor bilmiyorum ama bence bunu test etmelisin.
Yok hocam daha kurcalamam elimde bir iş var onunla ilgilenmem lazım. Verdiğin bağlantıda windows disk yönetiminden kolayca yapılabildiği görünüyor. Her yapılabilir teknik kullanışlı olmayabilir, boş bir zamanda deneyebilirim.;)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri