PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Bu hafta o kadar yoğundum ki haftanın altında kaldım diyebilirim. :D Foruma girip baktım sadece.
Geçen hafta ampliyi kapattıktan sonra içini açmaya fırsat bile bulamadım. Ama temizlik malzemeleri vs geldi. Bu hafta sonu kurcalamaya devam edeceğim.

Bu hafta o kadar yoğundum ki haftanın altında kaldım diyebilirim. :D Foruma girip baktım sadece.
Geçen hafta ampliyi kapattıktan sonra içini açmaya fırsat bile bulamadım. Ama temizlik malzemeleri vs geldi. Bu hafta sonu kurcalamaya devam edeceğim.
Gıbızlatma (kurcalama) sakın
Sağlam bir test için adobe audition ve bir prob sana yeterlidir.
PROB dediğim şey bir tarafı PC'nin LINE IN'ek jakına takılacak 3.5mm jak ve kablo, koblonun diğer ucunda ise 3 tene krokodil olacak.
Bu uçların ortadaki şase, biris L in diğeri de R in.
Bu krokodilleri GRUNDİG amplinin bazı yerlerini ısırtarak tutturacaksın ve sinyal takibi yapacaksın o kadar.
MÖHÜM NOT:
Bu sistem ile ampli power katında ölçüm yapılamaz.
Ampli power katında voltajlar yüksektir. Ancak pover katının girişine kadar olan kısmında max 1V AC gerilim bulunmaktadır.
PC line girişi de genellikle max 1-2V olduğu için sorun olmaz. Ancak ampli power katında gerek AC gerekse DC voltajlar yüksek olduğu için ses kartını yakabilirsin.

Gıbızlatma (kurcalama) sakın
Sağlam bir test için adobe audition ve bir prob sana yeterlidir.
PROB dediğim şey bir tarafı PC'nin LINE IN'ek jakına takılacak 3.5mm jak ve kablo, koblonun diğer ucunda ise 3 tene krokodil olacak.
Bu uçların ortadaki şase, biris L in diğeri de R in.
Bu krokodilleri GRUNDİG amplinin bazı yerlerini ısırtarak tutturacaksın ve sinyal takibi yapacaksın o kadar.
MÖHÜM NOT:
Bu sistem ile ampli power katında ölçüm yapılamaz.
Ampli power katında voltajlar yüksektir. Ancak pover katının girişine kadar olan kısmında max 1V AC gerilim bulunmaktadır.
PC line girişi de genellikle max 1-2V olduğu için sorun olmaz. Ancak ampli power katında gerek AC gerekse DC voltajlar yüksek olduğu için ses kartını yakabilirsin.
Evet evet diğer konunun öndeki sayfalarında bahsettiğim 3lü konnektördeki kabloları PCnin line in girişine götüreceğim o kadar. Aslında basit bir işlem ama dediğim gibi ampliye bakamadım bir süre.

Sadece auditionda ise bu sinyali görmek için kayıt başlatmam gerekiyor. Umarım doğru çalışır. Program boşta iken sistem sesini görüntüleme gibi bir seçenek yoktu. Sanırım bu özelliği Audition 1.5 civarı sürümlerden sonra kaldırdılar.
Daha önceleri de birlikte bakmıştık ama bulamamıştık diye hatırlıyorum. Tamamen programın sürümüyle alakalı bir durumdu.

Sadece auditionda ise bu sinyali görmek için kayıt başlatmam gerekiyor. Umarım doğru çalışır. Program boşta iken sistem sesini görüntüleme gibi bir seçenek yoktu. Sanırım bu özelliği Audition 1.5 civarı sürümlerden sonra kaldırdılar.
Daha önceleri de birlikte bakmıştık ama bulamamıştık diye hatırlıyorum. Tamamen programın sürümüyle alakalı bir durumdu.
KÖTEK 👊
Adobe deki PPM e sağ tık yapar da MONITOR REC LEVEL dersen kayıt yapmadan tüm giriş sinyallerini izleyip ölçebilirsin.

Hocam işte bahsettiğim şey buydu. Sadece bu kadar oluyordu. Seçenekler bunlar.

1662749073663.png

Yamyam hocam acaba bu ERO ve ROE markaları aynı marka mıdır? Yada birisi diğerinin alt markası mı? Google da net bir bilgi bulamadım.
Evdeki eski arızalı tüplü TVnin anakartında bolbol bu iki markanın kondansatörleri var. Özellikle besleme katında kullanmışlar. Acaba değerli midirler?

Benim amplideki 10000uF kondansatörler de ROE markasınınmış bu arada yeni fark ettim.

Yamyam hocam acaba bu ERO ve ROE markaları aynı marka mıdır? Yada birisi diğerinin alt markası mı? Google da net bir bilgi bulamadım.
Evdeki eski arızalı tüplü TVnin anakartında bolbol bu iki markanın kondansatörleri var. Özellikle besleme katında kullanmışlar. Acaba değerli midirler?

Benim amplideki 10000uF kondansatörler de ROE markasınınmış bu arada yeni fark ettim.
ROE markayı tanımıyorum. Ama ERO bilindik ve çok kaliteli markadır.
Ancak ERO genellikle elektrolitik kondansatör yapmaz. Elektrolitik kondansatörlerde belli başlı markalar vardır.

HAA NOT:
Grundig amplideki gondansatörler ROE ise onlar da galiteli gondansatörlerdir

Evet elektrolitiklerde ROE gördüm bende hep. Ama MKT tip çoğu kondansatörü ERO marka kullanmışlar. Belki konusunu açarım burada, TV kartından çıkan ganimetler diye :D

Grundig amplideki ROE marka elektrolitik kondansatörler.
2022-09-12 23.40.45.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri