PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Kısa ve öz.
4 tane germanyum diyot. Bi tene gondansatör bir direnç ve bir tane VU metre ibresi.
1400 liraya kralını buldum iki tane vumetre . Beğenmediler 😀

1400 liraya kralını buldum iki tane vumetre . Beğenmediler 😀
O tür eski cihazlarda kullanılan VU metreler -10db gösterebilen aletlerdir.
Referans seviyeye göre (1Vp) minumum LED gerilimi takribi 0.3V civarıdır. Yani 300mV
Bahsi edilen hoprlör free air rezonans ölçümünde 300mV civarı uygulama gerilimi kullanılacağına göre bu aletteki VU metre bu amaç için kullanılırsa, en dipteki LED yanacak, diğer ledler gıpraşmayacaktı bile.
https://datasheetspdf.com/pdf-file/391378/Sanyo/LB1405/1
O yıllarda sıklıkla kullanılan SANYO üretimi LB1405 ve muadili entegrelerin genel özellikleri hemen hemen aynıdır.
LB.png

Teknik verileri incelersek minumum giriş geriliminin 0.3V yani 300mV olduğunu görebiliriz.
Biz zaten sağlıklı bir ölçüm için takribi 300mV luk sinyali hoparlöre uygulamamız gereklidir.
Demekki hoparlörümü rezonansa gelse bile bu gerilim değerinde böyle bir VU metrede sadace ilk ledi yanarken görebileceğiz, diğer ledler gımıl gımıl etmeyeceklerdi.

Önerilerin teknik açıklaması.
Germanyum diyotlar 0.1V ile 0.2V civarında iletime geçebilen diyotlardır. Demekki hoparlöre uygulamış olacağımız 300mV luk gerilimi germanyum diyotlarla doğrulatabiliriz. Silisyum diyotların eşik gerilimi 0.7V olduğu için 300mV gerilimde iletime geçemezler yani doğrultamazlar.
300mV gerilimi doğrultabildiğimize göre geriye kalan tek koşul bu gerilimi bir ibre ile görebilmemizdir. Buradaki ibremiz normal VU metre ibrelerinden olsa bile bu voltajda yterli sapmayı yapabilecektir. Önemli olan şey bu voltajın DC olmasıdır.
Araya koyacağımız bir ayarlı direnç ile de ibrenin uygun bir yerde (ortalarda) yerini set ettiğimizde, referans seviyemizi ibrenin ortasında görebileceğiz demektir.
Fo ölçülmek istenen hoparlör hangi frekansta rezonansa geliyorsa, o frekansta salınım yapacğından dolayı o frekansı uyguladığımızda ibredeki referans değerimiz titreşerek aşağı yukarı salınacaktır.
Bizler de anlayacağız ki bu salınımın en yüksek olduğu frekans o hoparlörün Fo frekansıdır.
BİTTİ.

O tür eski cihazlarda kullanılan VU metreler -10db gösterebilen aletlerdir.
Referans seviyeye göre (1Vp) minumum LED gerilimi takribi 0.3V civarıdır. Yani 300mV
Bahsi edilen hoprlör free air rezonans ölçümünde 300mV civarı uygulama gerilimi kullanılacağına göre bu aletteki VU metre bu amaç için kullanılırsa, en dipteki LED yanacak, diğer ledler gıpraşmayacaktı bile.
https://datasheetspdf.com/pdf-file/391378/Sanyo/LB1405/1
O yıllarda sıklıkla kullanılan SANYO üretimi LB1405 ve muadili entegrelerin genel özellikleri hemen hemen aynıdır.
Ekli dosyayı görüntüle 89760
Teknik verileri incelersek minumum giriş geriliminin 0.3V yani 300mV olduğunu görebiliriz.
Biz zaten sağlıklı bir ölçüm için takribi 300mV luk sinyali hoparlöre uygulamamız gereklidir.
Demekki hoparlörümü rezonansa gelse bile bu gerilim değerinde böyle bir VU metrede sadace ilk ledi yanarken görebileceğiz, diğer ledler gımıl gımıl etmeyeceklerdi.

Önerilerin teknik açıklaması.
Germanyum diyotlar 0.1V ile 0.2V civarında iletime geçebilen diyotlardır. Demekki hoparlöre uygulamış olacağımız 300mV luk gerilimi germanyum diyotlarla doğrulatabiliriz. Silisyum diyotların eşik gerilimi 0.7V olduğu için 300mV gerilimde iletime geçemezler yani doğrultamazlar.
300mV gerilimi doğrultabildiğimize göre geriye kalan tek koşul bu gerilimi bir ibre ile görebilmemizdir. Buradaki ibremiz normal VU metre ibrelerinden olsa bile bu voltajda yterli sapmayı yapabilecektir. Önemli olan şey bu voltajın DC olmasıdır.
Araya koyacağımız bir ayarlı direnç ile de ibrenin uygun bir yerde (ortalarda) yerini set ettiğimizde, referans seviyemizi ibrenin ortasında görebileceğiz demektir.
Fo ölçülmek istenen hoparlör hangi frekansta rezonansa geliyorsa, o frekansta salınım yapacğından dolayı o frekansı uyguladığımızda ibredeki referans değerimiz titreşerek aşağı yukarı salınacaktır.
Bizler de anlayacağız ki bu salınımın en yüksek olduğu frekans o hoparlörün Fo frekansıdır.
BİTTİ.
Ellerine sağlık ustam . Bir buçuk yoğurtlu iskender yemiş kadar oldum 😀

ET'li ve de kıym'ETli @sasen1 gelse de O'na bu testi yaptırsam.
Ecik kulağını kuyruğunu çekiştirsem bile bilimsel bir gidişat ile iyi bir Yu TUB videosu olacaktır.
Daha önce yapmış olduğumuz ibreli PPM ve hatta burada konuştuklarımızda ne anlatmak istediğimi, çok basit bir şekilde sasen uygulayabilecektir.
Tek yapacağı şey, önce ibreli PPM in LİNE girişini hoparlör girişine bağlamak.
Sonra ampli çıkışından en fazla 300mV alacak şekilde ölçmesidir.
Bu düzenekte Sasenin sistemi ile 50mV ampli çıkışında bile hoparlör testi yapılabilir. Ancak ibrelerin alt seviyesi tam tespit edilemediği için bu seviyedeki ibrenin sapma durumunu şimdiden bilemeyiz. Ama ibrenin en alt ölçümü -40db olsa bile bu değer 10mV a tekabul edecektir. Bu da 50mV gibi gerilimde bile ibremizin yeterli sapmayı göstereceğini işaret eder.
Test çok kolaydır.
Ampliye frekans vermek ve frekansları yavaş yavaş aşağı doğru süpürmesi olacaktır.
Hangi frekansta ibre gımıl gımıl ediyorsa, o frekans hoparlörün Fo değeridir.
Eğer ecik uğraşır da LM3915 li PPM i de bu testte kullanmak isterse bu devrenin girişlerini de hoparlör test uçlarına bağlayabilir.
Böylece basit ve çözünürlüğü yüksek olmayan PPM veya VU metrelerin neden bu ölçümde kullanılamayacağını ispat etmiş olur.

ET'li ve de kıym'ETli @Yunusgr
Senin hoparlörlerinin ölçüm grafiği ile resimdeki PEYNIIR hoparlörlerin grafiğini kıyaslayarak değerlendirme yapmanı istiyorum.
PEYNIIR03_n.jpg

Bir zamanların en popüler ürünlerinden olan bu hoparlörler günümüzde birkaç bin TL gibi fiyatlarla satılmaktadır.
Hoparlör üzerinde verilmiş olan grafiğin doğru olduğunu varsayarsak, ve senin ölçümlerinin de doğru olduğunu varsayarsak, senin hoparlörler ile bu hoparlörler arasındaki kalite faktörlerini anlayabilirmisin.
PEYNIIIR_n.jpg

Hoparlör görüntü olarak güzel de hassasiyetini nedense yazmamışlar kabinin.

32 Hz benim kabinlerde 63 dB olarak ölçülmüştü. Ama 63 Hz 94 dB civarındaydı.

Fotoğraftaki grafik çok detaylı değil ama, bass frekansları mid ve tiz seslere göre sanki arka planda kalıyor gibi görünüyor bu grafiğe göre.
Hazırladığımız kabinlerde 40 Hz ve sonrasında bazı frekanslar çok yüksek şiddetlerde ölçülse de belli bir doğrusallık vardı. Bunlarda o doğrusallık yeterince iyi değil gibi.

Ek: Bu hoparlörün videosunu izledim adam söküp hoparlörleri gösteriyordu. Önünde bu tarz filtre bulunan tweeterların (ribbon) kurdele tipi hoparlör olması gerekmiyor muydu? Bunlarda normal konili tweeter varmış.

Son düzenleme:
O kabinlerin genel frekans karakteristiği 125Hz ten 1 KHz e kadar lineer.
63Hz te ise düşme eğilimde.
Halbuki senin kabinlerde 50Hz hatta 40-45Hz lerde lineer idi.
32Hz teki düşme kaybını da kıyaslarsan senin gabinler o gabini kötekler.

125Hz çok yüksek, aynı şekilde 125ten sonra lineer diyecektim ama grafik çok detaylı olmayınca dememiştim :D 125 Hz İle 89dB imiş.

125Hz çok yüksek, aynı şekilde 125ten sonra lineer diyecektim ama grafik çok detaylı olmayınca dememiştim :D 125 Hz İle 89dB imiş.
Burada en küçük detaylar bile bir kabinin kalite unsurunu ifade edecektir.
Örneğin o PEYNİİR hoparlörde frekans karakteristiği 35Hz-20kHz gibi yazılmış olsa da, 35Hz teki birkaç dblik bir fark bile kabinlerin kalitesinde büyük rol oynar.
Tabii ki bir kabinin lineer çalışma frekans bölgesi de önemlidir.
Biz teorik olarak 7-8kHz e kadar lineerliği ölçmüştük. Bu frekanstan sonraki teknik değerleri ölçemediğimiz için tweeter ın teknik verilerini doğru kabul etmiştik. Bu da temel olarak yanlış hatırlamıyorsam 12-13kHz lere kadar lineer idi. Bizim tweeterlarda 14-15kHZ lerde bir miktar fazla kazanç bulunuyordu.
Yani son ölçüm grafiğinle bu PEYNİİR hoparlörün grafiğini karşılaştırabilirsen senin kabinin üstünlüklerini görebilirsin.

NOT:
Tweeterların konili ya da başka tasarımla yapılması önemli değildir.
Kağıt tweeterlar prensip olarak kazançları ve güçleri daha düşük yapılabilir. DOME veya RIBBON tweeterlar daha güçlü ve kazançlı yapılabiliyor. Buradaki önemli olan şey amacımıza ve bütçemize uygun tweeter seçimidir.
Aynı şekilde firmalar da dilediği şekilde seçim yapabilirler.

Son düzenleme:
Burada en küçük detaylar bile bir kabinin kalite unsurunu ifade edecektir.
Örneğin o PEYNİİR hoparlörde frekans karakteristiği 35Hz-20kHz gibi yazılmış olsa da, 35Hz teki birkaç dblik bir fark bile kabinlerin kalitesinde büyük rol oynar.
Tabii ki bir kabinin lineer çalışma frekans bölgesi de önemlidir.
Biz teorik olarak 7-8kHz e kadar lineerliği ölçmüştük. Bu frekanstan sonraki teknik değerleri ölçemediğimiz için tweeter ın teknik verilerini doğru kabul etmiştik. Bu da temel olarak yanlış hatırlamıyorsam 12-13kHz lere kadar lineer idi. Bizim tweeterlarda 14-15kHZ lerde bir miktar fazla kazanç bulunuyordu.
Yani son ölçüm grafiğinle bu PEYNİİR hoparlörün grafiğini karşılaştırabilirsen senin kabinin üstünlüklerini görebilirsin.
Westra hoparlörler uzun yıllar kullanılmış olmasından dolayı oluşabilecek mekanik kusurlara rağmen iyi performans çıkardılar.
Tweeterların performansı da fiyatına göre iyi ama tabi üst seviye değiller. Aslında o yüzden de konuda +-5 dB gibi bir değer yazmıştık.
Keşke kabinin tüm frekanslarını en azından gerçek değerlerine yakın olacak şekilde ölçtürebileceğimiz bir yer olsa.

NOT:
Tweeterların konili ya da başka tasarımla yapılması önemli değildir.
Kağıt tweeterlar prensip olarak kazançları ve güçleri daha düşük yapılabilir. DOME veya RIBBON tweeterlar daha güçlü ve kazançlı yapılabiliyor. Buradaki önemli olan şey amacımıza ve bütçemize uygun tweeter seçimidir.
Aynı şekilde firmalar da dilediği şekilde seçim yapabilirler.
Ben youtube da yamyam gibi restorasyon videoları, ampli tamir videoları, el yapımı kabinlerin videolarını izliyorum. Haliyle kabinlerin içinde ne var diye de yazıp izliyorum üşenmeden :D O öndeki filtre de hep o tip tweeterlarda oluyordu ondan öyle demiştim. Demekki tam olarak öyle değilmiş :D

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri