PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Şimdi bu resimden yola çıkarak elimdeki westra kw 160-1398 için bir kabin yapacak olsam buradaki ölçüleri hoparlörün koruklerinddn itibaren olan aciklik olan 15 cm ye uyarlamak için ölçüleri x1.16 oranında arttırmam yeterli olurmu acep :) hoparlör infinite baffle da 27 litre hacım istiyor. bu tasarımda kapalı alan hesabını hoparlörün yerleştirildiği hücreye göre mi hesaplayacagiz yada sistemin en dış ölçülerini mi baz alacağız. Yada bu Yamyamlara özel bir tasarım olduğu için daha özel bir hesap tekniği mi vardır :) @Mr_YAMYAM hocamı az gudurtalimda biraz kötek yiyeyim. Kötek atmayı özlemiştir hocam :)
Bu projede en önemli kısım rezonans chamber dır.
İç hava deliği 2cm den büyük olmamalıdır.
İç kabinin hem içi hem de dışı çok iyi izole edilmelidir.
Kabin tasarımında en önemli unsur belli frekans bölgelerinin abzorve edilmesi esasıdır.
Bu kabini yapan marangoz arkadaş, bizim kabinleri merak ettiği için kendisine de bu kabinin benzerinden yapmıştı.
Kullandığı uyduruk 2.1 locitek hoparlörü bu kabine uyarlayınca gudurmuş ve arabası için de yapmıştı.
Arabasına yapmış olduğu kabinde kullandığımız hoparlör pahalı ve iyi kalite 25cm hoparlör idi. Ayarlamaları yapmam için beni çağırmıştı.
Ayarlamaları yapınca çıkan sese etraftan guduran birçok kişi olmuş ve sistemimizi dinlemeye gelmişlerdi.
Bizim kabinde 2 adet 20cm westra hoparlör bulunuyordu.
Bu kabini ve tüm sistemi arkadaşım MELMEKET evimde bizzat dinlemiş ve 90dbA ses şiddetinde 32Hz leri 0db seviyesinde algılamış ve gudurmuştu.

@Mr_YAMYAM hocam buraya size tekrar ettirmemek adına bazı verdiğiniz bilgileri kopyaliyorum
"
Belli bir teknikle yapılacak kabinin yapımı da zor olacaktır. En önemlisi ilgili hesaplamalardır.
Ben kendime göre kabaca 40-50Hz rezonans frekansı için hesaplayıp kabinin çizimini yaptım
Bu kabin özel teknik ile yapılmış bass reflex bir kabindir.
Çok düşük rezonanslarda çalışabilme özelliği ve, son derece lineer bass karakteristiği vardır.
Kabinin yapımından dolayı 200-300Hz ten sonraki yüksek frekanslar kabin içerisinde abzorve edilmektedir (emilmektedir)
Bu sebeple bu kabinler sadece bass karakterli olarak tasarlanırlanırlar.
Bu kabini Hi-Fi sistemlerde kullanmak istiyorsak ön panele bir medium ve tweeter hoparlör takabiliriz. Haliyle bir de iyi kalite hoparlör filtresi kullanmalıyız.
Kabinin temel prensibi, iç içe geçmiş 3 adet kabin gibidir.
En içteki kabin basit anlamda bir bass reflex kabin gibi çalışmaktadır.
Bu kabinin önünden çıkan sesler prensipte 90' faz farkı ile resonans chamber'e ulaşmaktadır. Bu bölgedeki iç kabin içerisindeki delikten gelen bass bileşenler, önden gelen bass bileşenlerle karışarak, ters fazlı bileşenler yok edilmektedir.
(Birbirlerini yok ederler)
Geriye doğru fazlı ve alçak frekanslardan itibaren genliği düşürülmüş frekanslar kalır ki, işte bizler bu frekansları daha iyi duyabilmek için yüksek kalitede cihazlar yapmaya çalışırız.
Kabinin ön taraftan görüntüsü.
Kabinin ön tarafında tam kapalı bir panel bulunmaktadır. Bu panel hoparlörü tamamen kapatmaktadır. Hoparlörün titreşimleri bu paneli doğrudan titreştirdiği için, bu panel özel malzemelerden yapılmaktadır.
Biz bu özel malzemelere girmeyip, doğrudan ahşap malzeme kullanabiliriz. Ancak elimizde imkanımız versa 5mm kalınlığında alüminyum panel de kullanabiliriz.
Bu panelin arka kısmına çok iyi izolasyon uygulanmalıdır. İzolasyon malzemesi için daha önce önermiş olduğum 1cm kalınlığındaki OTO DÖŞEME malzemesi idealdir.
Kabin içerisindeki izolasyon da son derece önemli olup, en içteki kabinin iç ve dış yüzeyleri çok iyi izole edilmelidir.
Diğer yüzeyler için kalın malzeme kullanımına gerek olmayıp, kadife gibi bir bez ile yüzeyler kaplanabilir."

Bilgileri tekrar etmekten ziyade uygulamalısın.
Ozaman şu noktadaki soru işaretini giderebilirsek yarın parçaları kestirecegim işlerim erken biterse.
Çizmiş olduğunuz örnekte 13 cm çapında bir hop üzerinden gidilmiş. Daha büyük hoparlörlerde bu hesabı hoparlör oranında arttirmak gerekirmi yoksa başka bir hesap varmi? 13 cm yerine 15 cm için bütün ölçüleri 1.16 oranında arttırsam yeterlimidir yoksa aynı ölçüleri mi kullanmaliyim? Parçaları kestirdikten sonra yeni bir konu başlığı altında paylaşımları gerçekleştiririm

Ozaman şu noktadaki soru işaretini giderebilirsek yarın parçaları kestirecegim işlerim erken biterse.
Çizmiş olduğunuz örnekte 13 cm çapında bir hop üzerinden gidilmiş. Daha büyük hoparlörlerde bu hesabı hoparlör oranında arttirmak gerekirmi yoksa başka bir hesap varmi? 13 cm yerine 15 cm için bütün ölçüleri 1.16 oranında arttırsam yeterlimidir yoksa aynı ölçüleri mi kullanmaliyim? Parçaları kestirdikten sonra yeni bir konu başlığı altında paylaşımları gerçekleştiririm
Kabin hesaplarında hacim ne kadar büyük olursa o kadar iyi demektir.
Bu hesaplamalar genellikle minumum kabin hacmi içindir.
1/16 yerine 2 katı büyük yapabiliyorsan elbette daha iyi olacaktır.

O büyüklükte yapabilirim fakat oturum düzenine göre uygun yerleştirme şansım olmaz o büyüklükteki kabini. Odanın alakasız bir köşesine koyabilirim belki ama bu seferde dinleme kalitesi ne olur bilmiyorum. Birde yükseklik olarak çizimlerde yüksekliği göremedim ama 45 civarı diye tahmin ediyorum şekle göre.

Güzel bir ürün gibi görünüyor. Yedek uçları ile beraber fiyatı uygun geldi.
https://www.kartalotomasyon.com.tr/urun/class-938a-isi-ayarli-dijital-havya

Yamyam hocam bu arada Ebay'den hop. koruma devresindeki entegreyi satın aldım 4 tane, yola çıktı geliyorlar.
Sadece PayPal dese de sanırım mesaj attığım için onayladı. Türkiye'de olduğumu da yazdım belki ondan onaylamışta olabilir :D

Güzel bir ürün gibi görünüyor. Yedek uçları ile beraber fiyatı uygun geldi.
https://www.kartalotomasyon.com.tr/urun/class-938a-isi-ayarli-dijital-havya

Yamyam hocam bu arada Ebay'den hop. koruma devresindeki entegreyi satın aldım 4 tane, yola çıktı geliyorlar.
Sadece PayPal dese de sanırım mesaj attığım için onayladı. Türkiye'de olduğumu da yazdım belki ondan onaylamışta olabilir :D
Kredi kartı kabul ettiler mi @Yunusgr ?

Kredi kartı kabul ettiler mi @Yunusgr ?
Evet Mastercard veya Visa olsa olur mu diye sormuştum siparişten önce. Satıcı "yine de deneyin" gibi bir şey yazdı. Bende İş bankası banka kartı ile alabildim sorunsuz. Kredi kartı olmazsa banka kartınıza atıp deneyin muhtemelen çalışır. Öncesinde satıcıya mesaj atmak iyi olabilir.

Sadece kargonun Wuhan'dan geliyor olması ürkütücü :D

Evet Mastercard veya Visa olsa olur mu diye sormuştum siparişten önce. Satıcı "yine de deneyin" gibi bir şey yazdı. Bende İş bankası banka kartı ile alabildim sorunsuz. Kredi kartı olmazsa banka kartınıza atıp deneyin muhtemelen çalışır. Öncesinde satıcıya mesaj atmak iyi olabilir.

Sadece kargonun Wuhan'dan geliyor olması ürkütücü :D
Artık Çinliler de Ebay'da satış yapıyor.Yani Aliexpress gibi Ebay'da da satıyorlar.Orjinal gelirse sevindirici güzel bir şey.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri