Paralel bağlı iki akünün yük bağlantısı

Arkadaşlar merhaba. Bu gün okuduğum bir makalede diyor ki "paralel bağlanan iki aküye yük bağlantısı yapılırken birinci akünün '-' ucuna yükün '-' ucu, ikinci akünün '+' ucuna yükün '+' ucu bağlanırsa aküler eşit seviyede boşalır."
Şuan ki kullandığım sistemde paralel bağlı akülerim var ve sadece 1. Aküden + ve - alarak yük bağlıyorum. Doğal olarak voltaj farkı oluşuyor. Bu konuda doğru yöntem hangisi bilgi verebilir misiniz?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Teorik olarak paralelliği sağlayan aradaki kabloya ve direncine bağlı olarak tespit doğru olabilir. Bağladığınız yöntemle voltaj farkı dediğiniz deşarj sonrası akü voltajı mıdır? Akülerinizin tamamen eşit özelliklerde olduğuna emin misiniz? Eşitse bile sarjda eşitlenmiyor olabilirler. Bu durumu anlamanın yolu, bağlantıyı diğer akü kutupları üzerinden yaparak ölçümle teyit etmeniz.

Teorik olarak paralelliği sağlayan aradaki kabloya ve direncine bağlı olarak tespit doğru olabilir. Bağladığınız yöntemle voltaj farkı dediğiniz deşarj sonrası akü voltajı mıdır? Akülerinizin tamamen eşit özelliklerde olduğuna emin misiniz? Eşitse bile sarjda eşitlenmiyor olabilirler. Bu durumu anlamanın yolu, bağlantıyı diğer akü kutupları üzerinden yaparak ölçümle teyit etmeniz.
Sadece yük çekilirken 0.4v luk fark oluşuyor. Yük kesilince voltajlar eşitleniyor ondan sorun yok. Amperler ve üretim tarihleri aynı verim olarakta sorun yok. Sadece makalede yazan yöntem mantıklı geldi ama kullanılıyor mu acaba diye sormak istedim.

Alıntı yaptığınız kaynaktan anladığım kadar şemadaki bağlantıyı çıkardım.
Fakat paralel bağlamayı nasıl yaparsak yapalım , paralel bağlı aküler arasında voltaj farkı varsa sonuç iyi olmaz.Gerilimi fazla olan düşük olanın üzerinden akım dolaştırır, anlamsız yere ömürleri erken biter.

Ekli dosyalar

• AKÜ PARALEL BAĞL.docx
    67.9 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Fakat paralel bağlamayı nasıl yaparsak yapalım , paralel bağlı aküler arasında voltaj farkı varsa sonuç iyi olmaz.Gerilimi faz olan düşük olanın üzerinden akım dolaştırır, anlamsız yere ömürleri erken biter.
Yükü bu şekilde bağlayarak deneyeyim o halde bir süre. Teşekkürler [emoji846]

Fakat paralel bağlamayı nasıl yaparsak yapalım , paralel bağlı aküler arasında voltaj farkı varsa sonuç iyi olmaz.Gerilimi fazla olan düşük olanın üzerinden akım dolaştırır, anlamsız yere ömürleri erken biter.
Zaten eksiyi birinin eksisinden, artıyı diğerinin artısından almak bağlantı kablosunu eşit hale getirmek içindir. Uygulamada bu kadar ince ayrıntı göz önünde alınıyor mu bilemiyorum? UPS işinde çalışan ustalar daha isabetli bilgi verebilirler.

Zaten eksiyi birinin eksisinden, artıyı diğerinin artısından almak bağlantı kablosunu eşit hale getirmek içindir. Uygulamada bu kadar ince ayrıntı göz önünde alınıyor mu bilemiyorum? UPS işinde çalışan ustalar daha isabetli bilgi verebilirler.
Şuan sistemi o şekilde ayarladım. Birinci aküden -, ikinci aküden + alıyorum ve inverter bağlayarak kullanıyorum. O voltaj farkı olayı ortadan kalktı.

Her iki bağlantı ve ölçüm değerlerini gösterebilecek görsel-resim paylaşmanız mümkün mü? Merak ettim.;)
Paralelleyen kablonun direncini hassas ölçebilirseniz bu durumun bir açıklaması olabilir.

Her iki bağlantı ve ölçüm değerlerini gösterebilecek görsel-resim paylaşmanız mümkün mü? Merak ettim.;)
Paralelleyen kablonun direncini hassas ölçebilirseniz bu durumun bir açıklaması olabilir.
Hafta sonu yapayım diye bu güne attım hocam. Panel voltajını ölçeyim derken 12v voltmetreyi yaktım [emoji23] sağlam bulabilirsem atacağım buraya yarın [emoji23]

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri