PAC-E 100 AŞIRI AKIM ROLESI

Şebeke frekansımız 50 hz olduğundan röle anma akımının 1 amper olduğunu klavuzdan görebilirsiniz.Yakalama değeri 8 olarak girildiğinden rölenizin 8 amperin üzerinde okuma yaptığında ayarlanan zaman çarpanı na göre 56 saniye sonra açma yapacağı anlamına gelir.(8.1 ampere göre hesaplarsak)Önceki mesajımda hatırlarsanız kafanız karışmaması için yakalama değerinin aynen koruma yapmak istediğiniz değer olduğunu farz edin demiştim bunun nedeni şebeke frekansımız 50 hz olduğundan röle nominal akımının 1 amper olması idi.bu değer 60 hz lik şebekelerde 5 amper verilmiştir.
tzak(51) fonksiyonu bir sabit zamanlı koruma fonksiyonu olarak çalışır ve algılanan akım ayarlanan akımdan ne kadar büyükse açma süresi o kadar kısalır.verdiğiniz değerlere göre 3 amper üzerinde akım algılandığında röleniz açma zaman çarpanına göre kesiciyi açtıracak.Bunun için 3 amper üzerinde yine 3.1 amper okuduğunu farz ederseniz röleniz maxımum 4.2 saniye sonunda açacaktır ve akım büyüdükçe bu değer minumuma doru gider mesela 4 amperde 0,5 saniye seviyelerine inecektir.(siz çarpan 20 yazmışsınız ve birim yazmadığınız için ben bunun 20 ms olduğunu varsaydım.ayrıca röleniz fabrika çıkışı Normal ters(ıec_nı) olduğundan buna göre hesapladım.
Verdiğiniz bilgilere bakarak söylüyorum;normal koşullarda trafo yükünüze göre primerden 25 amper geçtiğini anlıyorum.Trafonun gücünü bilmiyorum ve 300/5 ato dan bahsetmişsiniz bunun 30/5 olduğunu düşünüyorum ve açıkçası bu kısmını çok iyi anlamadım.eğer akım trafosu 300/5 ise tahminen önceden farklı bir röle kullanıyordunuz(muhtemelen mc-30) tabi tahmin ediyorum:);)
Bana trafo gücü,og gerilimi,og akım trafo oranı,toprak akım trafo oranını ,işletmenin niteliği ve ne ürettiği,sistemde başka trafo varmı gibi bilgileri yazarsanız daha sağlıklı cevap vermeye çalışırım.
Abi numarani verebilirmsn

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Pnc rölelerde X/5 akım trafolu ise yakalama menüsüne girdiğimiz değeri akım trafosu dönüştürme oranına çarpıp açma akımı o şekilde hesaplanıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri