PAC-E 100 AŞIRI AKIM ROLESI

Primer ve sekonder hesaplarina yabanci degilim hepsini hesapliyabiliyorum efendim sadece röle diline yapanciyim o beni zorluyor mesela yakala 1.00 ayarli veya yakala 5.00 bu değerlerde role primer de kac amperi goruyor irtibat numaraniz varsa yarin sabah saatlerinde musait olursaniz sahada bakabilirsek cok iyi olur efendim
Efendim öncelikle şunu netleştirelim.Bu ilk defa devreye alacağınız bir sistem mi? yoksa mevcut çalışan bir sistem de sorun yaşadığınız için mi röle ayarları ile ilgileniyorsunuz.Bunu sorma nedenim sistemi ilk kurulum ve devreye alış aşamasında iseniz bu ayarları yapmadan önce rölenizdeki AYARLAR >> SİSTEM yolu izlenerek girmeniz gereken çeşitli verilerin olduğunu belirtmektir.
Sayın sami beyin'de belirttiği gibi ileride yaşanabilecek arıza yada kazaların büyük hasarlara neden olmadan önlenebilmesinde röle ayarlarının iyi yapılması gerekli ve bu sadece koruma değil sistem kısmındaki verilerin de doğru girilmiş olması ile alakalı bir durumdur.Tüm bunların yanında işletmenizdeki kullanıma bağlı bazı faktörlerde göz önüne alınmalıdır.
Tamamen Örnekleme yapıyorum dikkatli okuyun ; normal koşullarda işletmeniz 150 kw talep güç ile normal çalışıyorken ayda hatta belki 3 ayda sadece 1 kez 55 kw lık bir yada birkaç motoru mutlaka çalıştırmanız gerektiğini farz edelim.böyle bir durumda 50_1 ayarı altında yakalama çarpanını 1 zaman çarpanı nı da 0.05 yapmanız normal görünürken (Trafo:2000 Kva 34.5/0.4 Kv) ; o motoru devreye aldıktan yaklaşık 1 dk sonra kesicinizin açtığını görürsünüz bizzat başıma geldiği için böyle bir örnek verdim.
Röleniz ile ilgili ayarları yaparken ne kadar geniş bir perspektiften bakılması gerektiğini anlatmaya çalıştım,zira bunların farkındasınız diye düşünüyorum.Sami beyin bir önceki mesajına katılmakla birlikte yinede gerekli bilgileri sağlarsanız yardımcı olunabileceğini düşünüyorum ,en azından fikir oluşur.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kapsamli olarak role koruma ile ilgili makale varmi acaba bildiginiz

Efendim öncelikle şunu netleştirelim.Bu ilk defa devreye alacağınız bir sistem mi? yoksa mevcut çalışan bir sistem de sorun yaşadığınız için mi röle ayarları ile ilgileniyorsunuz.Bunu sorma nedenim sistemi ilk kurulum ve devreye alış aşamasında iseniz bu ayarları yapmadan önce rölenizdeki AYARLAR >> SİSTEM yolu izlenerek girmeniz gereken çeşitli verilerin olduğunu belirtmektir.
Sayın sami beyin'de belirttiği gibi ileride yaşanabilecek arıza yada kazaların büyük hasarlara neden olmadan önlenebilmesinde röle ayarlarının iyi yapılması gerekli ve bu sadece koruma değil sistem kısmındaki verilerin de doğru girilmiş olması ile alakalı bir durumdur.Tüm bunların yanında işletmenizdeki kullanıma bağlı bazı faktörlerde göz önüne alınmalıdır.
Tamamen Örnekleme yapıyorum dikkatli okuyun ; normal koşullarda işletmeniz 150 kw talep güç ile normal çalışıyorken ayda hatta belki 3 ayda sadece 1 kez 55 kw lık bir yada birkaç motoru mutlaka çalıştırmanız gerektiğini farz edelim.böyle bir durumda 50_1 ayarı altında yakalama çarpanını 1 zaman çarpanı nı da 0.05 yapmanız normal görünürken (Trafo:2000 Kva 34.5/0.4 Kv) ; o motoru devreye aldıktan yaklaşık 1 dk sonra kesicinizin açtığını görürsünüz bizzat başıma geldiği için böyle bir örnek verdim.
Röleniz ile ilgili ayarları yaparken ne kadar geniş bir perspektiften bakılması gerektiğini anlatmaya çalıştım,zira bunların farkındasınız diye düşünüyorum.Sami beyin bir önceki mesajına katılmakla birlikte yinede gerekli bilgileri sağlarsanız yardımcı olunabileceğini düşünüyorum ,en azından fikir oluşur.
50_1 ayarin da yakalama çarpanini 1 girdiginizde dediniz ugur abi 1.00 mi oluyor yoksa 0.01 mi oluyor bunu ben 1.00 girdigim de primer tarafinda kac ampere tekabül ediyor yani röle bunu acmada kac amper algilayacak yardimci olurmusunuz

Yararlı olabilir.

Ekli dosyalar

• Koruma röle seçimi.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 30
  • SEKONDER RÖLELER VE RÖLE KOORDİNASYONU.rar
    11.2 KB · Görüntüleme: 24
Çok teşekkür ederim efendim
Efendim şuan için kesicinin primer akim yükü 25 A kesicinin sinyal aldigi ATO 300/5 röle AAK1 -50_1 ayarindaki yakalama 8.00 A de gecikme 100 ms de oyle bi ayar yapılmış 8.00 A neyi be kac katlarini ifade ediyor bu pozisyonda kesici kac Amperde acma yapacaktir yardimci olursaniz sevinirim
Bir digeri efendim
TZAK /51 TERS ZAMANLI AŞIRI AKIM da ise yakalama 3.00 çarpan ise 20 de bunu da aciklayabilirmsiniz

Şebeke frekansımız 50 hz olduğundan röle anma akımının 1 amper olduğunu klavuzdan görebilirsiniz.Yakalama değeri 8 olarak girildiğinden rölenizin 8 amperin üzerinde okuma yaptığında ayarlanan zaman çarpanı na göre 56 saniye sonra açma yapacağı anlamına gelir.(8.1 ampere göre hesaplarsak)Önceki mesajımda hatırlarsanız kafanız karışmaması için yakalama değerinin aynen koruma yapmak istediğiniz değer olduğunu farz edin demiştim bunun nedeni şebeke frekansımız 50 hz olduğundan röle nominal akımının 1 amper olması idi.bu değer 60 hz lik şebekelerde 5 amper verilmiştir.
tzak(51) fonksiyonu bir sabit zamanlı koruma fonksiyonu olarak çalışır ve algılanan akım ayarlanan akımdan ne kadar büyükse açma süresi o kadar kısalır.verdiğiniz değerlere göre 3 amper üzerinde akım algılandığında röleniz açma zaman çarpanına göre kesiciyi açtıracak.Bunun için 3 amper üzerinde yine 3.1 amper okuduğunu farz ederseniz röleniz maxımum 4.2 saniye sonunda açacaktır ve akım büyüdükçe bu değer minumuma doru gider mesela 4 amperde 0,5 saniye seviyelerine inecektir.(siz çarpan 20 yazmışsınız ve birim yazmadığınız için ben bunun 20 ms olduğunu varsaydım.ayrıca röleniz fabrika çıkışı Normal ters(ıec_nı) olduğundan buna göre hesapladım.
Verdiğiniz bilgilere bakarak söylüyorum;normal koşullarda trafo yükünüze göre primerden 25 amper geçtiğini anlıyorum.Trafonun gücünü bilmiyorum ve 300/5 ato dan bahsetmişsiniz bunun 30/5 olduğunu düşünüyorum ve açıkçası bu kısmını çok iyi anlamadım.eğer akım trafosu 300/5 ise tahminen önceden farklı bir röle kullanıyordunuz(muhtemelen mc-30) tabi tahmin ediyorum:);)
Bana trafo gücü,og gerilimi,og akım trafo oranı,toprak akım trafo oranını ,işletmenin niteliği ve ne ürettiği,sistemde başka trafo varmı gibi bilgileri yazarsanız daha sağlıklı cevap vermeye çalışırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri