otomatik transfer panosu hakkında...

eSeR3235

Üye
Arkadaşlar. Elimizde tek jenerator var.. 4 ayrı işletme bu jeneratorden beslenecek.. tek transfer panosuyla bu iş çözülebilirmi??? Tek jeneratorden ayrı ayrı transfer panosu kullanılsa durum neolur??? Jenerator saati 1 tane olacak... ortak ödeyecekler... Sorun bukadrda değil... hepsinin saatleri ayrı... birisinin şebekeden enerjisi kesildiğinde diğerlerinin durumu neolur ??? Yardımlarınızı bekliyorum... Teşekkürler...

Jeneratörün olduğu yere 4 kontaktörlü ve 4 saatli bir pano yapılsın.
Her işletmeden panoya kumanda kablosu çekilsin.
Şebeke saatlerinden sonrada kontaktör konulması lazım.

Jeneratörün olduğu yere 4 kontaktörlü ve 4 saatli bir pano yapılsın.
Her işletmeden panoya kumanda kablosu çekilsin.
şebeke saatlerinden sonrada kontaktör konulması lazım.

İlginize teşekkür ederim fakat biraz daha aydınlatabilirmisiniz... Buarada jeneratorde 1 adet saat var... ve transfer panosu 4 işletmeye 1 adet yeterli olurmu... Birisi enerjisiz kalınca diğerlerinin durumu neolur ?? Asıl problem olan bunlar...

hocam bu isletmeler anladigim kadariyla ayni yerde zaten olmasi lazim burda kesinti olsa hepsi kesilcek ve jenerator yetersiz dogrumu yani bu sartlar olmasa 4 adet faz kontrol rolesi kublajli bisey yapilip cozulurde senin problemin cok ayri hem sayac ney anlamadim enerji satisinidirek sen yapiyorsan suzme sayacin altina bagla kesinti saatleri bellidir calisma saatinden cikar sonuc elinde olur ama problemi ben tam anlayamadim kolay gelsin

4 aboneenin her birine faz koruma rölesi koy. bunların NA kontakları ile transfer panosunda birer röle çektir. bu rölelerin iki ayrı işlevi olacak. birincisi jenaratörü devreye alma , ikincisi ise kendi abonesinin şebeke kontaktöründen jeneratör kontaktörüne geçmesini sağlamak.

Değerli arkadaşım; Benim başıma böyle bir sorun gelmedi, fakat böyle bir durumda 4 farklı aboneden kumanda kablosu ve besleme kablosu çekilir, transfer panosundan 4 ayrı kontaktör ile aboneler beslenir. kontaktör çıkışlarına süzme sayaç takılır, busayaç çıkışlarından abonelerin beslemeleri sağlanır. abonelerden herhangi birinin enerjisi kesildiğinde jeneratör çalışır. şebekesi kesilen abonenin kontaktörü otomatik çekeceği için sadece enerjisi kesilen abone jeneratörden beslenir. ödemesine gelince sayaçların yözdeleri alınarak ödeme planı çıkarılır.

peki birim fiyatı neye göre belirleyeceksiniz?
4 fabrikanın enerjisi de kesilirse tamam.ama diyelim ki işletmenin birisinde elektrik kesildi.mesela arıza oldu.ve çalışma yapılıyor diyelim.2 tane 15 wattlık tasarruflu ampul yakılıyor.şimdi bu işletmenin tüketimi 30 watt saat, 1 kilowatt bile değil.Ama bu işletme için koca jenaratör harıl harıl çalışıyor,mazot harcıyor.Bu durumda bu işletmeden 15 watt saat parası olan 5-10 kuruşu tahsil edeceksiniz,fakat 5-10 liralık mazot harcayacaksınız :)
Nasıl olacak bu iş?

Bence her işletmenin kontaktöründen yardımcı kontakla jeneratör çalıştığında geçen zamanı sayabilecek bir zaman saati türü bir cihaz konulmalı. Ay sonunda giden yakıtın fiyatı çıkarılıp bu saatlere göre oranlayarak ödenmeli.

Bu saat ne olabilir onu düşünüyorum. Enerji geldiğinde zamanı sayabilen.

fakat 1. abone örneğin 100 kWh güç çeker,ikinci abone 5 kwh güç çeker
bildiğiniz gibi,jeneratör yüklendikçe yakıt tüketimi de artar.Bu durumda,saat hesabı yaparsanız adaletsizlik olur.
anca toplam jeneratör giderini,toplam kullanılan enerjiye oranlayıp,her ay maliyet hesabı çıkarılabilir.en adaletlisi bu olur.Ama yine de 1 ampul için jeneratörün çalışmasına sebep olan firma nedeniyle,diğer firmaların enerji birim maliyetleri artmış olacaktır

O zaman şöyle düşünebiliriz, belirli bir akımı geçtiğinde kwatt-saat sayacı devreye girer, o akımın altındaki durumlarda ise doğrudan bahsettiğim sistemi kullanırız. Bu sistem çok ucuz bir plc ile çözülebilir ya da Pic'le bile çözülebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,554
Kullanıcılar
450,553
Son üye
bugraaa6606

Yeni konular

Geri