Oto Amfisi , tespit edilemeyen arıza.

Hedefimiz kapasitörler mi yani :)
Evet tam olarak ifade edememişim. Mesela tl494'ün çalışabilirliğini anlamak için yaptığımız voltaj ölçümünde , 7.ayağı gnd varsayıp, 12.ayaktan 12v , 14.ayaktan da 5v değer almamız gerekiyordu. Ölçüm yapacağımız transistör değişirse. Örneğin amfilerde kia494 ve ka7500 çok görüyorum. Onlarında voltaj ölçüm mantığı aynı mı ?
Bu arada bugün pazar dükkan kapalı transistörü alamadım , ne bahtsız bir insanım :)

Bir buyugum sigorta attiran yada yanan devrelerde ilk once guc devresi yari iletkenlere bak derdi.

Bir devrede yari iletkenleri degistirirken ayni devrede parallel transistor mosfet oldugunda icinden biri bile arizali olsa o grubu komple degistirmeyi öneriliyor.

Bence kafadan mosfet ve tl494 devresi yari iletkenleri degistirmek mantikli.

Aslinda elimizde osiloskop olsa adim adim tl494 den mosfetlere kadar sinyal izlemekte fayda var. Sinyalde sorun yoksa mosfetleri takip ilerlemeli.

Bu devrede birde anfi besleme hattinin ayrilmis olmasi cok onemli.

Ben resimlere bakiyorum ama cok karanlik okuyamiyorum. Birde anfinin komple degilde smps kisminin bir kac acidan resmini eklerseniz daha iyi yorum yapabiliriz.

Tl494 ka494 gibi benzeri entegrelerin ic yapilari aynidir olcum yontemleride aynidir.

@DrFreeman

E... elektronik bazen lanet olası , ters , zor , gıcık , saç baş yolduracak arızalara gebe....

Bir buyugum sigorta attiran yada yanan devrelerde ilk once guc devresi yari iletkenlere bak derdi.

Bir devrede yari iletkenleri degistirirken ayni devrede parallel transistor mosfet oldugunda icinden biri bile arizali olsa o grubu komple degistirmeyi öneriliyor.

Bence kafadan mosfet ve tl494 devresi yari iletkenleri degistirmek mantikli.

Aslinda elimizde osiloskop olsa adim adim tl494 den mosfetlere kadar sinyal izlemekte fayda var. Sinyalde sorun yoksa mosfetleri takip ilerlemeli.

Bu devrede birde anfi besleme hattinin ayrilmis olmasi cok onemli.

Ben resimlere bakiyorum ama cok karanlik okuyamiyorum. Birde anfinin komple degilde smps kisminin bir kac acidan resmini eklerseniz daha iyi yorum yapabiliriz.

Tl494 ka494 gibi benzeri entegrelerin ic yapilari aynidir olcum yontemleride aynidir.

@DrFreeman
Mosfetleri ve tl494 ü değiştirdim.
Smps bölümünü ayırdık ancak sorun yine aynı.
Detaylı olarak fotoğraf ekliyorum.

Bir de bugün tesadüfen elime bir amfi geçti. Daha sıfır ayarında onunda sorunu aynı. Yani korumaya almıyor ancak 4 kanalın sadece birinden hafif ses geliyor. Yine ses bölümünde ki 2 tane direnç ısınıyor. Mosfetler ve tl494 sorunsuz. Tl494 üzerin deki akım ölçümü de kusursuz. Çıkış transistörleri de sağlam fakat ortada yine sorun var.
Bu nasıl bir arıza türüdür böyle , sanki Yen'i yayılmış virüs gibi :)

Ekli dosyalar

• IMG_4077.JPG
    IMG_4077.JPG
    300.2 KB · Görüntüleme: 59
  • IMG_4079.JPG
    IMG_4079.JPG
    254.5 KB · Görüntüleme: 55
  • IMG_4078.JPG
    IMG_4078.JPG
    246.2 KB · Görüntüleme: 53
Bu aralar biraz yoğunum konuya pek dönemedim o yüzden kusura bakmayın :(
Aslında bu amfi biraz sıkıntılı en son kargoyla gönder hocam deyip kendim bakacam gibi duruyor.Osiloskopla bakmam şart çünkü bu devreye.Biraz inceleyim aklıma geldikçe seni yönlendireceğim detaylı bakmam lazım ama önce:)

simetrik çıkıştaki transistörleri sürücü direncine benziyor. simetrik +/- besleme değerlerinden biri diğerinden yüksek çıkıyor ise o direnç yanabiliyor.

Bu aralar biraz yoğunum konuya pek dönemedim o yüzden kusura bakmayın :(
Aslında bu amfi biraz sıkıntılı en son kargoyla gönder hocam deyip kendim bakacam gibi duruyor.Osiloskopla bakmam şart çünkü bu devreye.Biraz inceleyim aklıma geldikçe seni yönlendireceğim detaylı bakmam lazım ama önce:)

Düşünmeniz yeterli teşekkür ederim. :)
Yakın bir zamanda bir kaç arızalı amfi inceledim.Smps arıza olan amfilerin neredeyse %80'i bu tür arızalı. t Belki kronik bir arıza gibi duruyor. Son olarak temin ettiğim ve neredeyse arızası benim amfi ile aynı olan diğer amfinin smps bölümünü diğerine oranla çok çok küçük. Tüm mosfetler , ic ve transistörleri değiştirmeme rağmen yine aynı sorunu devam ettirdi.
Konu baya eskidi ben yine sorunu hatırlatmak istiyorum :)
Amfinin bir kanalına ses gitmiyor , diğer kanalına az ses gidiyor. Ses transistörleri hepsi faal , amfi koruma modunda değil. Eq ayarı yapan 8Pin 3 pozisyonlu swich'in modunu her değiştirdiğinde hoparlöre patlama sesi geliyor. Hatta bu son aldığım amfide swichle biraz fazla oynadım mosfetler patladı. Swich bozuk olabilir mi denirse; yenisi ile de denedim sorun hep aynı.

Zaman ayıran herkese teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,006
Son üye
alany

Yeni konular

Geri