Oto Amfisi , tespit edilemeyen arıza.

Patlama ölçüm alırken oluyor. Enerjiyi verince herhangi bir sorun olmuyor.
Bir dakika patlama ölçüm alırken mi oluyor?Yoksa amfiye direk enerji verildiğinde mi?
Komple katı değiştirmek bir işe yaramaz burada sıkıntı ufak bir malzemede onu bulmak önemli.Düzgün fizik muayene ve anamnez ile iş çözülebilir :)
Daha öncede aynı mosfetin yandığını söyledin.Orada mosfetler iki grup.Şöyle ki;
a.1-2-3 nolu mosfetler bir hattı 4-5-6 nolular ise diğer hattı kontrol ediyor.
Eğer ki mosfeti 2 nolu yere taktığında patlama olmuyorsa sürücü kademede bir sonun yada kısa devre vardır onu bulmak lazım.Lakin ordaki de patlarsa sorun bu sefer tl494ün ana besleme kaynağına kadar gider onun ölçümleri farklı.Birde orada mosfetlerin dibinde 6 tane 100 ohm direnç olmalı ve 2 adet 1k direnç olmalı onların değerlerini bi kontrol edelim.
Birde amfi ilk patladığında hangi mosfetler zarar görmüştü işaretleyerek gösterebilir misin?
Patlama tl494 ten ölçüm alırken oluyor. Enerjiyi verince anormal birşey Yok. Mosfetlerin yanında ki dirençleri kısa devre olarak iki yönlü board üzerinde ölçtüm. 2 tane Kırmızı çizgili olan dirençlerin biri 100 /100 değer gösterdi diğeri ise 950 /770 olarak gösterdi.

Ekli dosyalar

• IMG_4069.JPG
    IMG_4069.JPG
    294.6 KB · Görüntüleme: 35
Patlama ölçüm alırken oluyor. Enerjiyi verince herhangi bir sorun olmuyor.

Patlama tl494 ten ölçüm alırken oluyor. Enerjiyi verince anormal birşey Yok. Mosfetlerin yanında ki dirençleri kısa devre olarak iki yönlü board üzerinde ölçtüm. 2 tane Kırmızı çizgili olan dirençlerin biri 100 /100 değer gösterdi diğeri ise 950 /770 olarak gösterdi.

Muhtemelen ölçüm yaparken devreye parazit giriyor.Oyleyse anormal bir durum yok.Senden ricam ordaki dirençleri ölçerken birer bacaklarını devreden ayırıp direnç ölçümü yapman.Ve hangi direnç ne değer veriyorsa resimde yanına yaz.Ve o 100/100 veren direnç hangisi onu işaretle.Teyit etmek için soruyorum.Dirençleri diyot kademesinde mi yoksa direnç kademesinde mi ölçtün?
Aşağıda sana ölçmen gereken dirençleri numaralayarak verdim.Dediğim gibi birer bacaklarını devreden ayırarak ölçüm yapıp numaralarına göre çıkan değerleri yaz.Devre üzerinde farklı değerler gösterebilir dirençler.

Ekli dosyalar

• IMG_312f7a.jpg
    IMG_312f7a.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 36
Diyot kademesinde ölçüyorum.
Aaşağıda numaralandırmanıza göre ölçüm değerlerini aldım.
1- 160/160
2- 160/160
3-160/160
4-500/500
5-160/160
6-500/500
7- 160/160

Hakikaten tespit edilemeyen arıza olmuş .o kadar gayret ve çalışmaya rağmen.Bazen yeni parçalar : yan sanayii ,kalitesiz , sahte bile çıkıyor.Tekrar tekrar dikkatli şekilde gözden geçirip mosfetleri ve sürücülerini dirençlerini yenileyin.

Amfi sanayisi zaten başlı başına yalanla dolu.O amfinin gücünün o kadar olması nerdeyse imkansız.Hesaplama yapmadım ama muhtemel söylenen güç efektif değil total harcanan güç.Sese çevrilen değil.Koruma devreleride yetersiz olunca ortaya böyle sorunlar çıkıyor.:)

Amfi sanayisi zaten başlı başına yalanla dolu.O amfinin gücünün o kadar olması nerdeyse imkansız.Hesaplama yapmadım ama muhtemel söylenen güç efektif değil total harcanan güç.Sese çevrilen değil.Koruma devreleride yetersiz olunca ortaya böyle sorunlar çıkıyor.:)
Amfiye ait bir şemaya ulaşamıyoruz zaten. Bir kaç tane marka var , mesela pilippo ve goldmaster iki ayrı marka ancak amfilerin boardları herşeyi ile birebir aynı.

Diyot kademesinde ölçüyorum.
Aaşağıda numaralandırmanıza göre ölçüm değerlerini aldım.
1- 160/160
2- 160/160
3-160/160
4-500/500
5-160/160
6-500/500
7- 160/160

Değerler normal görünyor.
Mosfetleri değiştirip tl494 üzerinden ölçüm yapmadan verdiğim resimdeki artı eksi noktalarını gnd noktasına göre ölçermisin patlatmadan :)
img_3123a-jpg.44611

Değerler normal görünyor.
Mosfetleri değiştirip tl494 üzerinden ölçüm yapmadan verdiğim resimdeki artı eksi noktalarını gnd noktasına göre ölçermisin patlatmadan :)
Şaka gibi kontrol amaçlı çıkardığım transistörü kaybettim. Yarın gidip yenisini alayım :)
Bir de birşeyi merak ettim. tl494'e elektrik gelmeseydi nasıl bir yol izlememiz gerekecekti ?

Şaka gibi kontrol amaçlı çıkardığım transistörü kaybettim. Yarın gidip yenisini alayım :)
Bir de birşeyi merak ettim. tl494'e elektrik gelmeseydi nasıl bir yol izlememiz gerekecekti ?
Elektrik gelmemesi değil anormal voltajın varlığı daha olağan bir durum.Gelmese zaten patlama gibi bi sorunla karşı karşıya olmazdık.Bazen ölçüm yaptığımız yerdeki voltajlar anormal oluyor.Örneğin daha önce @serkan_48 ile tamir ettiğimiz SMPSde tl494 referans ucu voltajı 5v değil farklı bir voltajdı.Sorunun onda olduğuna o şekilde kanaat getirip değiştirdiğimizde olayı kısmen çözmüştük.Daha sonra arızalı olan bir parçayı daha bulup SMPSi çalıştırdık.
Voltajın olmaması gibi bir durum genelde beklenmez.Oyle olsaydı patlama beklenmezdi.Voltaj olmasaydı da yolları takip eder voltajın gelmeme sebebini bulurrduk.

Elektrik gelmemesi değil anormal voltajın varlığı daha olağan bir durum.Gelmese zaten patlama gibi bi sorunla karşı karşıya olmazdık.Bazen ölçüm yaptığımız yerdeki voltajlar anormal oluyor.Örneğin daha önce @serkan_48 ile tamir ettiğimiz SMPSde tl494 referans ucu voltajı 5v değil farklı bir voltajdı.Sorunun onda olduğuna o şekilde kanaat getirip değiştirdiğimizde olayı kısmen çözmüştük.Daha sonra arızalı olan bir parçayı daha bulup SMPSi çalıştırdık.
Voltajın olmaması gibi bir durum genelde beklenmez.Oyle olsaydı patlama beklenmezdi.Voltaj olmasaydı da yolları takip eder voltajın gelmeme sebebini bulurrduk.

Benimde aklım almıyor. SMPS'de bir avuç devre bileşeni var neredeyse hepsini söküp ölçtüm soruna denk gelmedim. Birde merak ettiğim diğer bir konu ,farklı bir ic transistörde örneğin kia494 bunun da voltaj ölçümü yine aynı şekilde mi yapılıyor ?Yani tüm ic transistörlerin ölçüm mantığı hep aynı mı ?

Benimde aklım almıyor. SMPS'de bir avuç devre bileşeni var neredeyse hepsini söküp ölçtüm soruna denk gelmedim. Birde merak ettiğim diğer bir konu ,farklı bir ic transistörde örneğin kia494 bunun da voltaj ölçümü yine aynı şekilde mi yapılıyor ?Yani tüm ic transistörlerin ölçüm mantığı hep aynı mı ?
Burdaki soruyu tam anlayamadım.İllaki sorunlu bir malzeme olması gerekmez örneğin zamanla kapasitörlerin değerleri değişir.Filtrelerin özellikleri bozulur ve sorun çıkar.Fakat arızalı görünmez.Transistör ölçümü derken tam olarak neyi kast ettiniz anlayamadım:)

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri