Yaptığım 6+1 kanallı amfi sisteminde cızırtı sorunu

usaglam

Üye
merhaba arkadaşlar.ilk kez büyük çaplı bir projeye giriştim ve elimde bulunan amfi devrelerini birleştirip soundbar, 4 uydu ve bir subwooferdan oluşan stereo bir ses sistemi yapmaya karar verdim.

p52BPn.jpg

sistemde toplamda 4 hazır amfi kartı mevcut.alttaki resim üzerinden anlatıyorum.

kM0nv9.jpg

sistemde 12v 5a ve 15v 5a olmak üzere iki güç kaynağı var.amfi olarak ise 2 adet yda138e (ortadaki kırmızı olanlar), 1 adet TPA3116D2 (en sol altta soğutucusu büyük olan) ve 1 adet tda2030a(sağ altta subwoofer için ve mono) var.yda138e'ler 12v'luk güç kaynağına bağlı.kalanlar 15v'luk olana bağlı.sisteme yukarıdaki gördüğünüz iki pinli soketten (elektriği açıp kapatabileyim diye 250v 3a anahtarı seri bağladım ama fiş takılıyken anaharı açarsam kıvılcım atıyor niyeyse :d) iki güç kaynağına paralel olarak 220v veriyorum ve bütün amfilere elektrik gidiyor (ledleri yanıyor).amfilere ses sinyalini sol aşağıda gördüğünüz yeşil renkli 3,5mm soketten aux kablosu aracılığıyla bilgisayardan veya telefondan veriyorum.stereo amfiler stereo, mono subwoofer amfim ise mono bir şekilde çalışıyor (stereo amfilerin ses girişlerini direkt paralelledim, iki tane 270 ohm direnç kullanarak stereo sinyali mono yapıp mono potansiyometreye, oradan mono amfiye girdim.).ses kontrollerini potansiyometre ile yapabiliyorum ama resimdeki kırmızı amfiler hariç diğer amfilerin potansiyometrelerini en kısığa aldığımda fena bir cızırtı geliyor.potansiyometreyi biraz çevirdiğimde cızırtı azalıyor ama gitmiyor.en sona aldığımda yine cızırtı geliyor.bunu nasıl engellerim? sorunun topraklama olduğunu tahmin ediyorum ama topraklamayı nasıl yapacağım? soldaki güç kaynağında toprak hattı klemensi var ama sağdaki leptop adaptöründe yok.acaba sağdaki güç kaynağının soğutucusuna kablo lehimleyip toprak hattı olarak kullanabilir miyim?

ang2Eg.jpg

güç kaynağında gördüğünüz gibi iki tane soğutucu plaka var ve birbirinden ayrılar.yakındaki plakaya 3 tane transistör bağlanmış ve transistörlerin herhangi bir bacağı plakaya temas etmiyor (multimetreyle kontrol ettim.).ama uzaktaki soğutucuya bağlanmış bir transistörün bir bacağı soğutucuya temas ediyor.ne yapmam lazım arkadaşlar? şimdiden teşekkürler.

bir de alakasız olacak ama subwoofer amfisinin potansiyometresini fullediğimde, bilgisayarda sesi fullediğimde ve bir müzik açtığımda subwoofer amfisinin çıkışına bir hoparlör bağlanmamış olsa bile çok kısık seste amfi kartından müziği duyabiliyorum :d bu niye oluyor arkadaşlar?
up yardımcı olacak yokmu?

Son düzenleme:
Değen bacağı ayır Kaliteli koleksiyal kablo kullan ses girişi için anfini etrafın aliminyum folya ile kapla onu toprakla birde hoparlör olmadan ses çıkıyor demiştin benim başıma geldi trafodan geliyor
Kolay gelsin

Değen bacağı ayır Kaliteli koleksiyal kablo kullan ses girişi için anfini etrafın aliminyum folya ile kapla onu toprakla birde hoparlör olmadan ses çıkıyor demiştin benim başıma geldi trafodan geliyor
Kolay gelsin

hocam transistörün üç bacağından hiçbiri soğutucuya direkt olarak değmiyor ama arkası (termal macun sürülmüş kısmı) bir bacağıyla içten bağlantılı o yüzden bağlantısını ayırmam imkansız.kullandığım kablodan kaynaklandığını düşünmüyorum çünkü ortadaki iki tane amfide bu sorun yok.

az önce subwoofer amfisinin üstündeki trimpotu orta ayara aldım ve cızırtı sorunu biraz azaldı ancak seste azaldı :D acaba sorun potansiyometrede olabilir mi? snopy marka ucuz 0,5 wattlı sürücülere sahip bir hoparlörün amfisinde sökmüştüm.tutamaç kısmıda plastik yapmışlar.sistemdeki bütün potansiyometreler 50k.alüminyum folyoyu deneyeceğim teşekkürler.

sakın şase yaptırma bir yere folyoyu ilk önce poşete sar güzelce sonra etrafını folyoyla kaplayıp toprakla folyo yerine metal gövde olabilir
Potta sorun olabilir değiştirmek en mantıklısı
Yeni okudum gözümden kaçmış beslemeyi şebekeden yapıyor iseniz güç kaynağına toprağı bağlayınız.

Son düzenleme:
hocam transistörün üç bacağından hiçbiri soğutucuya direkt olarak değmiyor ama arkası (termal macun sürülmüş kısmı) bir bacağıyla içten bağlantılı o yüzden bağlantısını ayırmam imkansız.kullandığım kablodan kaynaklandığını düşünmüyorum çünkü ortadaki iki tane amfide bu sorun yok.

az önce subwoofer amfisinin üstündeki trimpotu orta ayara aldım ve cızırtı sorunu biraz azaldı ancak seste azaldı :D acaba sorun potansiyometrede olabilir mi? snopy marka ucuz 0,5 wattlı sürücülere sahip bir hoparlörün amfisinde sökmüştüm.tutamaç kısmıda plastik yapmışlar.sistemdeki bütün potansiyometreler 50k.alüminyum folyoyu deneyeceğim teşekkürler.
Potanslara giden kablolar ekranlı blende kablo olmak zorunda. Bu kablonun dış blendajını, ses kaynağının çıktığı yerden topraklarsan sorun büyük ölçüde biter.Bu kabloları mic gain, aux gibi girişlerde de kullanın.
İki telli ekranlı kablolar satılıyor.En incesinden alın ve onlardan kullanın.

Kablolar bence uygun degil. Saseleme kurala gore degil. Kablolar ekranli kablo olmali. Pot degerleri yuksek olabilir. Birde potansiyometrelerin metal saseside topraklanmali.

@Mr_YAMYAM abiminde desigi gibi grounding onemli.

Çoğu ses kartının üstünde aluminyum kaplama var topraklı, kesinlikle topraklama önemlidir,ustaların dediği gibi, kaliteli ses için metal kasa içine koyabilirsin en mantıklısı budur onuda toprakla, transistörlerin soğutucusu bir yere bağlı değilse anten görevi görebilir buda cızırtıya harmoniklere vb sorunlara neden olur, kesinlikle güç kaynağını toprağa bağlayın can ve mal güvenliği için , sorun olmasın. Kolay Gelsin
Ek not: Normal 220 v kablosuyla yapmak mantıksız geldi bana daha küçük kesitli kablolar yeterli olacaktır ve girişimi azaltacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri