Amfi çözemediğim sorun

algın09

Üye
Öncelikle herkese merhaba,
Sorunum şu araç amfisi var elimde kitapçığına göre 250rms x 4 (4ohm)
Araçta bağlı iken (kısık) seste hapörlörden gelen ufak ufak seslerin sonrasında yandı hafif bir patlama ile birlikte.
Midrange hoparlör ve amfi yandı.
Amfiyi söktüm kendimce fotoğraflarınıda ekleyeceğim.
Sökmeden önce kırmızı kısa devre ışığı yanıyordu bir şekilde çözüldü.
2 tane zener diyot güç verdikten hemen sonra kısa devreye düşüyor ve 2 yönlü direnç gösteriyor,
3 4 tane dirençte değiştirdim değerleri iyi fakat üstü fazla ısıdan kızarmıştı yeniledim altında yazan değer ile. TL494CN entegresini değiştirdim.

1 numaralı resimde;
1 ile işaretlediğim yerdeki Direnç değişti.(değer vardı ancak üstü hafif yanmış gibiydi)
2 ve 3 ile işeretlediğim yerdeki zener diyotlar değişti her seferinde bozulup çift yönde değer gösteriyor multimetrede
4. Tl494 entegresi değişti 7. bacak gnd alarak 14. bacak değeri 4.87-5 volt arası, 12. bacak 12v değer alıyorum.
5. bunda bir sıkıntı yoktu elimde vardı değmişken bunuda değiştirdim 0 olarak.

2 numaralı resimde;
1ile işaretlediğim transistör değişti 0 amfiye güç verdiğimde bacakların 2sinde +30v dc voltaj alıyorum.
2. zener diyotlar sağlam fakat bunlarında bacağında +30 dc voltaj var
3. ısınıyor ve +30 v DC
4,5,6,7,8,9,10 numaralı yerlerde ise sadece ısınma görüyorum. ancak bunların bacaklarında böyle yüksek dc voltaj yok akşam tam olarak hepsinin değerlerini kaydedeceğim onlarıda eklerim.
11. 2 dirençte sağlamdı fakat üstleri kömür gibi olmuş yenisiyle değiştirdim aynı değerde.

Şimdi merak ettiğim amfi katında sol taraftaki transistör vb. nin üzerinde ne sebeple +30v olabilir. sol taraftaki ısınma normal midir? isterseniz daha çok fotoğraf ekleyebilirim. Ayrıca amfiye güç verdiğimde çıt çıt ses ses geliyor ilk enerjiyi verdiğimde.
1.jpg
2.jpg

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular