Ortalama Hız Hesabı

O zaman şunu yapacaksın motordan gelen değeri bir world adresine anlık move edeceksin.
Daha sonra yine ortalama için bir world adresine 1 sn lik pulse toplatacaksın
yani move ettiğin world adresi topla ortalama world adresine yaz adresine yaz.
Daha sonra 1 sn lik pulse adresinden gelen anlık pulse saydırma zamanı olarak boş world adresine 1 toplayacaksın böylece world adresinde değişen değer senin saydırma zamanın olacak.Saydırma zamanındaki değer örnekte 3600 = Senin motorunun 1 sn lik pulse 1 saatlik çalışması ( 60 x 60 )=3600
Saydırma zamanındaki değer >= 3600 den büyükse ve eşitse ortalama aldığın değerin topamını 3600 böl gibi çıkan sonuç senin motorunun 1 saatteki ortalama değerini bulur

hocam saol ilgileniyorsun sorunum ile ilgili ama dediğin gibi olmuyor zaten en baştada yazmıştım
move edip topluyorum hız değerlerini ama yeni hız değerini bir önceki hız değerlerinin toplamına nasıl ekleyeceğim onun yolunu bulamadım özetliyim
sn. hız
1 50
2 30
3 0
4 150
..........,
şimdi, toplamda 4 sn çalıştı ve hızları toplamı 230 ortalama ise 230/4=57,5
saniye kolay onu bir sayıcı ile toplatıyorum
ama her saniye gelen hız değerini bir öncekilerin üstüne nasıl toplatacağım?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
hocam saol ilgileniyorsun sorunum ile ilgili ama dediğin gibi olmuyor zaten en baştada yazmıştım
move edip topluyorum hız değerlerini ama yeni hız değerini bir önceki hız değerlerinin toplamına nasıl ekleyeceğim onun yolunu bulamadım özetliyim
sn. hız
1 50
2 30
3 0
4 150
..........,
şimdi, toplamda 4 sn çalıştı ve hızları toplamı 230 ortalama ise 230/4=57,5
saniye kolay onu bir sayıcı ile toplatıyorum
ama her saniye gelen hız değerini bir öncekilerin üstüne nasıl toplatacağım?
senin anlık değerin zaten bir world adresine bir sn lik pulse ile move ediyorsun.örnek 50 değer geldi
daha sonra yani mov ettiğin değerdeki world adresi add (+) ortalama değerdeki world adresinle =yine ortalama değerdeki world adresine yaz
Böylece 1 sn lik her pulsede gelen değerler ortalama değerine toplanarak atılır örnek

move adresi + ortalama değer adresi= ortalam değer adresi
50 0 50
30 50 80
0 80 80
150 80 230 4 snlik toplam / 4
Eğer çözemezsen özelden mesaj at

senin anlık değerin zaten bir world adresine bir sn lik pulse ile move ediyorsun.örnek 50 değer geldi
daha sonra yani mov ettiğin değerdeki world adresi add (+) ortalama değerdeki world adresinle =yine ortalama değerdeki world adresine yaz
Böylece 1 sn lik her pulsede gelen değerler ortalama değerine toplanarak atılır örnek

move adresi + ortalama değer adresi= ortalam değer adresi
50 0 50
30 50 80
0 80 80
150 80 230 4 snlik toplam / 4
Eğer çözemezsen özelden mesaj at

arkadaşım teşekkür ederim move adresi + ortalama değer adresi= ortalama değer adresi bu aklıma gelmemişti
şimdi tek sorunum kaldı oda ortalama hız değerini topladığım register 32000 den sonra sıfırlıyor ya o zaman değer bozuluyor
bunu nasıl çözebiliriz

o zaman yine şu işlemi yapabilirsin 1 dakkadaki değeri al bu formulle ve 1 sn lik pulse sonucu 1 saatlik world adresi diye yeni bir adrese at
her bir dakkaka bölünmüş olan değeri 1 saatlik mov adresine aynı formulle topla yani 1 dakkadaki bölünmüş değer zaten 40 50 veya 100 geliyordur. bu değer +1saatlik ortalama değeri=1saatlik ortalama değeri aynı şekilde 12 saat veya 24 saat olarak bir üst kademe yapabilirsin
bu formulle sonuca kesin ulaşırsın

o zaman yine şu işlemi yapabilirsin 1 dakkadaki değeri al bu formulle ve 1 sn lik pulse sonucu 1 saatlik world adresi diye yeni bir adrese at
her bir dakkaka bölünmüş olan değeri 1 saatlik mov adresine aynı formulle topla yani 1 dakkadaki bölünmüş değer zaten 40 50 veya 100 geliyordur. bu değer +1saatlik ortalama değeri=1saatlik ortalama değeri aynı şekilde 12 saat veya 24 saat olarak bir üst kademe yapabilirsin
bu formulle sonuca kesin ulaşırsın

teşekkür ederim hackaner
dediğin gibi bir deneme yapacağım
ilgin için saol

Kolay gelsin fatek plc de ortalama hız için 83. Spd fonksiyonu var onu kullana bilirsin sn deki devri ölçer

Arkadaşlar 83 nolu fonksiyonu kullanın bu fonksiyon belirlenen dijital girişten gelen palsleri sizin istediğiniz zaman aralıklarında sayar ve yine sizin belirlediğiniz registere kaydeder.zaman dolduğunda resetler ve tekrar saymaya başlar.Enkoder kullanırsanız daha iyi olur.Gelen puls sayısı ne kadar fazla olursa ölçme sıklığına göre çıkacak olan sonuç daha net olacaktır.Registere kaydedilen değeri matematiksel işlemlerle hesaplayarak hız bilgisini elde edebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Geri