OG Ring sistemi?

Sn.kocamanusta, şöyle örnek vereyim 380 V trifaze bir prize her faza iki kablo denk gelecek şekilde bağlantı yapalım. Kablonun 3+3, 6 damarı olsun ve bütün damarlar aynı renk olsun, kablo boyunun fiş olmayan bostaki ucunda 3 damardan oluşan 2 grubu paralel bağlamanız gerekiyor.
Grupları ayrı olarak birbirine yedekli olarak kullanırsak faz sırası yeterli olur. Ama kesiti artırıp paralel kullanmak istersek , faz sırası yeterli olmaz. Mutlaka aynı faza bağlı uçları birbirine paralellememiz gerekir.
Bu nedenle ring şebekelerde fazlarin bire bir denk gelmesi gerekiyor.
Üstün nitelikli, eğitimli insan kaynağımız nedeniyle ülkemizde kapalı ring sistemi uygulanmamaktadır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Çözüm yöntemine karar verdik, şuan gelen og hattı devrede, dağıtım şirketinin hattını da devreye alıp kublajı devreden çıkaracağız. İki kaynaktan 2 trafo beslenmiş olacak kublaj şalterinin alt ve üst baralarından ölçüp yapılıp fazlar karşılaştırılacak, sanırım böyle olunca herşey çözülmüş oluyor.

Çözüm yöntemine karar verdik, şuan gelen og hattı devrede, dağıtım şirketinin hattını da devreye alıp kublajı devreden çıkaracağız. İki kaynaktan 2 trafo beslenmiş olacak kublaj şalterinin alt ve üst baralarından ölçüp yapılıp fazlar karşılaştırılacak, sanırım böyle olunca herşey çözülmüş oluyor.

sayın @eskici09 konunun jenerator kısmına takılarak bi sürü şey yazmışım kusura bakmayın lütfen. konuyu tekrar baştan okuduğumda duruma vakıf oldum.

Sn.kocamanusta, şöyle örnek vereyim 380 V trifaze bir prize her faza iki kablo denk gelecek şekilde bağlantı yapalım. Kablonun 3+3, 6 damarı olsun ve bütün damarlar aynı renk olsun, kablo boyunun fiş olmayan bostaki ucunda 3 damardan oluşan 2 grubu paralel bağlamanız gerekiyor.
Grupları ayrı olarak birbirine yedekli olarak kullanırsak faz sırası yeterli olur. Ama kesiti artırıp paralel kullanmak istersek , faz sırası yeterli olmaz. Mutlaka aynı faza bağlı uçları birbirine paralellememiz gerekir.
Bu nedenle ring şebekelerde fazlarin bire bir denk gelmesi gerekiyor.
Üstün nitelikli, eğitimli insan kaynağımız nedeniyle ülkemizde kapalı ring sistemi uygulanmamaktadır.

üstadım, yakın zamanda faz sırasıyla ilgili bolca okuma yaptım ve bu bilgileri bi mantıkla birbirine bağladım. oluşturduğum yapıda bi sorun varsa her şeyi yıkıp yeniden yapmam gerekecek :) . kaynakların paralel bağlanması konusunda bi pratiğim yok ama düşüncelerimi bi mantık çerçevesinde anlatmaya çalışayım.

örneğimiz de konudan uzak olmasın. iki besleme kaynağımız olsun. biri Şebeke (trafo) diğeri de jenerator. bu iki kaynağı gerektiğinde paralel bağlayarak sistemi beslemeyi düşünüyoruz. şebekenin faz sırasını, faz sırası ölçü aletiyle R-S-T olduğunu tespit ediyoruz. pozitif sekansa ait faz sıraları S-T-R ve T-R-S'dir. negatif sekansın faz sıraları ise R-T-S, T-S-R ve S-R-T'dir.

gelelim jeneratörün faz sırasını belirlemeye. jeneratörü boşta çalıştırıp çıkışını faz sırası ölçü aletiyle kontrol edip faz sırasının R-S-T olduğunu tespit ediyoruz. aslında faz sırası ölçü aletiyle fazlar tanımlanmıyor sadece sekansın polaritesi belirleniyor. yani jeneratorun faz dizilimi gerçekte T-R-S olsa bile faz sırası ölçü aleti sadece sekansın polaritesini gösteriyor.

faz sırası ölçüm cihazına ne gerek var. avometreyi gerilim kademesine alıp kaynak fazlarının karşılıklı gerilimlerini ölçeriz. gerilimin sıfır olduğu karşılıklı fazlar aynı fazlardır diyebilirsiniz. böyle bi öçümün de faz farkı yüzünden bi iş'e yaramayacağını tahmin ediyorum.

şebeke faz diziliminin R-S-T, jenerator faz diziliminin de T-R-S olduğunu varsayalım. iki kaynakta pozitif sekansta olduğu için ve jeneratoru şebekeye senkron edeceğimiz için bunun bi sıkıntıya neden olmayacağını düşünüyorum.

İki farklı kaynağın alternatör,trafo gibi, paralel bağlantı şartları bellidir. Faz sırası ve faz acıları aynı olmalı ve senkron anind a paralele girmelidirler. Bir önceki paylaşımında tek kaynaktan ring şebeke örneği için fikir summustum

İki farklı kaynağın alternatör,trafo gibi, paralel bağlantı şartları bellidir. Faz sırası ve faz acıları aynı olmalı ve senkron anind a paralele girmelidirler. Bir önceki paylaşımında tek kaynaktan ring şebeke örneği için fikir summustum

ilginiz için teşekkür ederim. sayenizde düştüğüm mantık hatasının farkına vardım. müsait olduğumda konuya örneklerle açıklama getirmeye çalışacağım.

konuyla ilgili, gerek yurt içi gerek yurt dışı kaynaklarda kullanılan terminoloji oldukça sıkıntılı. aynı durum forum için de geçerli. önüne gelen kavramlara kafasına göre anlam yükleyince maalesef ne konuşarak anlaşabiliyoruz ne de yazarak. faz sırası, faz dönüşü, faz dizisi, faz yönü, faz açısı, faz farkı, saat yönü, saat yönünün tersi falan derken kafamız karışıyor boğuluyoruz.

faz sırası tespit cihazıyla faz sırasI yani faz dönüş yönü tespit ediliyor ama bire bir fazlar tanımlanmıyor.

cihaz sağ tarafı gösteriyorsa pozitif dizideki üç gruptan herhangi biri olabilir. (R-S-T, S-T-R veya T-R-S)

cihaz sol tarafı gösteriyorsa negatif dizideki üç gruptan herhangi biri olabilir. (R-T-S, T-S-R veya S-R-T)

gelelim benim düştüğüm mantık hatasına: paralel bağlanacak iki kaynaktan birinin faz sırası R-S-T diğer kaynağın faz sırasının da T-R-S olduğunu var sayalım. iki kayanağın faz sırası pozitif grupta olduğu için bi sorun oluşturmayacağını; senkronizasyon sırasında fazların kendi yerlerine oturacağını düşündüm. senkronizasyonun amacı iki kaynağın aynı fazları arasındaki açıyı olabildiğince örtüştürmek. fazların yer değiştirmesi fiziki müdahale dışında mümkün değil.

bilmem katılırmısınız benzer mantık hatası aşağıdaki link ve videoda da yapılıyor. ne dersiniz?

https://onurbagdat.medium.com/gener...fadeyle senkronizm anının yakalanması gerekir.

bilenler ile bildiğini zannedenler için sıkıntı olmayabilir fakat ben yine kolları sıvadım yıkıp yeniden yapacağım 😉🙂

• Beğen
Tepkiler: jes
üstadım, yakın zamanda faz sırasıyla ilgili bolca okuma yaptım ve bu bilgileri bi mantıkla birbirine bağladım. oluşturduğum yapıda bi sorun varsa her şeyi yıkıp yeniden yapmam gerekecek :) . kaynakların paralel bağlanması konusunda bi pratiğim yok ama düşüncelerimi bi mantık çerçevesinde anlatmaya çalışayım.

örneğimiz de konudan uzak olmasın. iki besleme kaynağımız olsun. biri şebeke (trafo) diğeri de jenerator. bu iki kaynağı gerektiğinde paralel bağlayarak sistemi beslemeyi düşünüyoruz. şebekenin faz sırasını, faz sırası ölçü aletiyle R-S-T olduğunu tespit ediyoruz. pozitif sekansa ait faz sıraları S-T-R ve T-R-S'dir. negatif sekansın faz sıraları ise R-T-S, T-S-R ve S-R-T'dir.

gelelim jeneratörün faz sırasını belirlemeye. jeneratörü boşta çalıştırıp çıkışını faz sırası ölçü aletiyle kontrol edip faz sırasının R-S-T olduğunu tespit ediyoruz. aslında faz sırası ölçü aletiyle fazlar tanımlanmıyor sadece sekansın polaritesi belirleniyor. yani jeneratorun faz dizilimi gerçekte T-R-S olsa bile faz sırası ölçü aleti sadece sekansın polaritesini gösteriyor.

faz sırası ölçüm cihazına ne gerek var. avometreyi gerilim kademesine alıp kaynak fazlarının karşılıklı gerilimlerini ölçeriz. gerilimin sıfır olduğu karşılıklı fazlar aynı fazlardır diyebilirsiniz. böyle bi öçümün de faz farkı yüzünden bi iş'e yaramayacağını tahmin ediyorum.

şebeke faz diziliminin R-S-T, jenerator faz diziliminin de T-R-S olduğunu varsayalım. iki kaynakta pozitif sekansta olduğu için ve jeneratoru şebekeye senkron edeceğimiz için bunun bi sıkıntıya neden olmayacağını düşünüyorum.

alıtıladığım mesaj şebeke ve jeneratorün paralel bağlanmasıyla ilgiliydi. üstü kapalı bi itiraz gelince fikir değiştirmiştim fakat bunu bi türlü sindirememiştim. konunun devam filmi çekilince asılma ihtiyacı hisettim ve yine fikir değiştiriyorum yukarıdaki mesajımın arkasındayım efenim :cool:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri