OSOS(Uzaktan Otomatik Sayaç Okuma Sistemi) Hakkında

  • Konbuyu başlatan fahrikem
  • Başlangıç tarihi

fahrikem

Üye
Katılım
2 Tem 2009
Mesajlar
178
Puanları
3
Yaş
43
Çalıştığım Maden Fabrikası kendi enerjisini kendi üreten 2 ünite gaz türbinlerinden oluşan otoprodüktör lisansına sahiptir. Ürettiği enerjinin bir kısmını kendi bünyesinde tüketirken kalanını şebekeye basmakta şebeke bastığı enerji bağlı ortakların tüketimlerine mahsup edilmektedir. Bugün teiaş 6 .iletim grup müdürlüğünden bir yazı geldi fabrikanın trafo merkezine irtibatını sağlayan hat bize ait özel müşteri hattı statüsünde veriş ve çekişe sahip 2 adet sayaçımız trafo merkezinde mevcut.Yazı da OSOS kapsamında bu 2 sayaçı haberleşme portlu sayaçlar ile değiştirmemiz gerektiği bildirildi.Sayaçları temin etmemiz durumunda değişim işlemini TEİAŞ ın yapacağı yazıyor.Sorum şu; OSOS sistemi nasıl bir sistem yani TM ye bağlı tüm sayaçlar GPRS yada Ethernet veya TCP/IP ile mi haberleşiyor merkezle bu sayaçların bağlı olduğu merkez (portal, server vs) dağıtım şirketlerinde mi veya TEİAŞ ta mı müşteriler haberleşme şeklini kendileri mi seçiyor.Konu hakkında bilgisi olan yada OSOS a bağlı olan sayaçları olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum.
 
Katılım
23 Nis 2007
Mesajlar
37
Puanları
1
Yaş
36
4628 sayılı elektrik piyasası kanunu ile kurulunan PMUM'a ülkedeki tüketimlerin bilgilerini verebilmek ve yük profillerini alabilmek amacıyla EPDK tarafından TEİAŞ'a, Otoprodüktör ve üretimlere, TEDAŞ'a zorunlu olarka kurulması istenen sistem. Mantık çok basit aslında sadece sayaca ait veriler uzaktan okunacak ve izlenecek.
 

ystknkr

Üye
Katılım
13 May 2011
Mesajlar
35
Puanları
3
sayacın yanına bir adet cep telefonu kartıyla dagıtım şirketleri ve teiaş tarafından sayaç bilgilerinin okunmasıdır.Baglantı şekli ise sayaclarda klemensin üzerinde iki adet küçük klemens vardır oraya haberleşme için iki damarlı bir telefon kablosu bağlanır ve aletin güç kaynağı içinde sayacın klemensinden bir faz ve bir nötr alınır.teiaş elemanları bağlantıyı kendileri yapar zaten
 

hidayet73

Üye
Katılım
5 Şub 2007
Mesajlar
48
Puanları
3
Yaş
36
Arkadaşlar osos sistemiyle hazırlanmış bir proje paylaşabilirmisiniz.
 

Forum istatistikleri

Konular
114,758
Mesajlar
807,792
Kullanıcılar
419,947
Son üye
tuna_terkes

Yeni konular

Üst