Ring Hattı R-S-T Problemi?

DinTOR

Üye
Mevcutta tek giriş ve çift çıkış bir direk üzerinden yapılıyordu biz bu direği sökerek yerine direğe yakın bulunan görev yapmayan trafo binasına giriş yaparak iki adet ayrı çıkış almak istedik, binayı hazırladık çıkışları verdik. Fotoğrafı koydum.

Mevcut durumda 1 ve 2 nolu çıkışlara ayrı ayrı görünen faz sırasıyla enerji veriliyor herşey gayet normal.

Yeni durumda 1 nolu çıkışı açıp sadece 2 nolu çıkıştan enerji gönderdik Firma1 mevcutta RST sırası ile enerji alırken yönü düzgündü, fakat şu an enerji soldan geliyor ve hattın faz sırası TSR oldu biz de bunu dikkate alarak Firma1 in XLPE kablolarını T ve R sini yer değiştirdik, yani fazlar aynı kabloda bağlı kaldı.
LAKİN 2 nolu çıkışı enerjilendirdiğimiz an gördük ki Firma1 de tüm motorlar ters döndü. Firma1 nin bağlantılarını mevcut hale getirdik sorun çözüldü. Şaşırdığımız bir durum. Yeni durumda mevcut bağlantıyı yaptık

Firma2 de ise hiçbir ters dönüş yok.

Ayrıca binanın 1 nolu çıkışını da TSR sırası ile çıkışa yansıttık ki ring çakışmasın diye. Fakat deneyemedik kesici patladı.

* Motorlar mevcut bağlantı ile neden ters dönmedi?
* Şu an bu hattın 2 nolu çıkını açıp 1 nolu çıkışına elektrik versek Firma1 ve Firma2 motorları ters döner mi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Döner alan yönünün aynı olması,faz sırasının aynı olduğu anlamına gelmez.OG faz kalemi ile,faz kontrolu yapmanızda yarar var.

aynı olay benimde başıma geldi.fabrikamız.tek trafodan ve çift fiderden besleniyordu. besleme 1 hücresinin kablolarını değiştirmek gerekti ve yeni 1*240 lık 12 adet kablo çektikve fazlara bağladık.sonra besleme 1 i devreye aldık motorlar ters döndü.sonra açıp 2yi devreye aldık .motorlar normal döndü.ve ben 2 fiderinde gerilim trafosundan dan besleme1 r fazı ve besleme 2 r fazı arasına baktığımda 200 v gördüm normalde aynı fazsa 0 olmalı idi.aynı fiderlerin s fazlarına baktığımda gerilimi 0 okudum yani s fazları aynı fazda .bunun için besleme 1in kablolarından r ve t fazlarının yerini değiştirdim.ve yine ölçüm yaptım fakat bu sefer besleme1 r fazı ve besleme 2 r fazı arasında 100v gördüm.ve şaşırdım .besleme2 yi devreden çıkartıp besleme 1 i devreye aldım motorlar doğru döndü.fakat iki kesiciyide kapatırsam çakışmadan korktumve bu seferbesleme 2nin kablolarından r ve t fazlarının yerini değiştirdim.ozaman rve s fazları arası 100 v gördüm ve kesicilerin ikisinide devreye aldım.fakat teoriğini kafamda pek canlandıramadım.nasıl olduğunu

evet birde besleme1 ve besleme 2 arasında çok büyük yük farkı meydana geldi .bunun sebebi yeni kablolar 12 adet 1*240 (her faza 4 damar)ve eski yani besleme 2deki kablolar 4*(3*240)tı.acaba yeni kablolara transpozisyon yapsak düzelirmi.mesafe 520 metreve yer altında kablolar

Döner alan yönünün aynı olması,faz sırasının aynı olduğu anlamına gelmez.OG faz kalemi ile,faz kontrolu yapmanızda yarar var.

Üstad biraz açarmısınız?
Elektriği yukarıdan veriyorken aşağıdan verdik giden iletkenlerden solda olan sağa sağda olan sola döndü, bizde XLPE kabloları daha önce aldığı faza denk getirerek bağladık ancak ters döndü !?! Mevcut durumuna getirdiğimiz anda motorlar düzeldi.

Hata olma ihtimali yok, defalarca yerinde kontrol ettik tüm hattın fotoğraflarını çektik, durdurucu ve branşman direklerinin fotoğraflarını da çektik atlamalarda sorun yok.

aynı olay benimde başıma geldi.fabrikamız.tek trafodan ve çift fiderden besleniyordu. besleme 1 hücresinin kablolarını değiştirmek gerekti ve yeni 1*240 lık 12 adet kablo çektikve fazlara bağladık.sonra besleme 1 i devreye aldık motorlar ters döndü.sonra açıp 2yi devreye aldık .motorlar normal döndü.ve ben 2 fiderinde gerilim trafosundan dan besleme1 r fazı ve besleme 2 r fazı arasına baktığımda 200 v gördüm normalde aynı fazsa 0 olmalı idi.aynı fiderlerin s fazlarına baktığımda gerilimi 0 okudum yani s fazları aynı fazda .bunun için besleme 1in kablolarından r ve t fazlarının yerini değiştirdim.ve yine ölçüm yaptım fakat bu sefer besleme1 r fazı ve besleme 2 r fazı arasında 100v gördüm.ve şaşırdım .besleme2 yi devreden çıkartıp besleme 1 i devreye aldım motorlar doğru döndü.fakat iki kesiciyide kapatırsam çakışmadan korktumve bu seferbesleme 2nin kablolarından r ve t fazlarının yerini değiştirdim.ozaman rve s fazları arası 100 v gördüm ve kesicilerin ikisinide devreye aldım.fakat teoriğini kafamda pek canlandıramadım.nasıl olduğunu

Sizdeki durumu pek anlayamadım 154/33 kv trafonun iki ayrı fider çıkışından firmanızın içine enerji alarak birden fazla biriş hücresine enerjimi veriyorsunuz?

Motora gelen RST fazlarını,birer kaydırarak bağlarsanız,her seferinde motorunuz aynı yönde döner.2 noktadan beslenen sistemlerde,motorların aynı yönde dönebilmesi için,döner alan yönüne ilaveten,faz sıralarının da aynı olması gerekir.Yani,2 uçlu faz kalemi ile,2 noktadan gelen kabloları karşılıklı kontrol ettiğinizde,faz kaleminin yanmaması gerekir.Veya,bir gerilim trafosu ile kontrol yaptığınızda,sekon-
der gerilimi sıfır olması gerekir.Tesislerinizde,2 fiderin paralel bağlanması gibi bir ihtiyaç yoksa,sadece döner alan yönüne göre bağlantı yapmanız yeterlidir.

Motora gelen RST fazlarını,birer kaydırarak bağlarsanız,her seferinde motorunuz aynı yönde döner.2 noktadan beslenen sistemlerde,motorların aynı yönde dönebilmesi için,döner alan yönüne ilaveten,faz sıralarının da aynı olması gerekir.Yani,2 uçlu faz kalemi ile,2 noktadan gelen kabloları karşılıklı kontrol ettiğinizde,faz kaleminin yanmaması gerekir.Veya,bir gerilim trafosu ile kontrol yaptığınızda,sekon-
der gerilimi sıfır olması gerekir.Tesislerinizde,2 fiderin paralel bağlanması gibi bir ihtiyaç yoksa,sadece döner alan yönüne göre bağlantı yapmanız yeterlidir.

Üstad ben faz sırası (kabulen) RST olan bir firmayı TSR olarak beslediğim için R ile T yi çevirdim (XLPE den) yani sadece birini yer değiştirdim. Ancak ters döndü ve yine eski haline getirdim düzgün çalıştı. Kusuruma bakmayın ben anlayamadım.

Eğer alıcının döner alan yönünü değiştiriyor iseniz,iki fazın yerini değiştirmek gerekir.2 hat paralel çalıştırılacak ise,döner alan yerine,faz sıralarının aynı olması gerektiğini ( 2 kutuplu faz kalemi veya 2 kutuplu trafo ile denetlenmeli ) söylemek istedim.

İki hattı beraber aynı anda çalıştırmak istemiyoruz çünkü tel kalınlıkları farklı, bir yerde ayıracağız, fakat ihtiyaç durumunda birbirini besleyeceğiz. Bu kalemle nasıl ölçüm yaparız? Yeni giriş hücrelerinde giriş led lambaların altına 3 adet ölçüm probluk yer konulmuş oradan tespit mümkün galiba eski hücrelerde de mühürlü bölmeden ölçmek yeterli olacağı kanaatindeyim doğru mudur?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri