OG Ring sistemi?

eskici09

Üye
Merhabalar, Tesisimiz şuan OG 34.5kv üzerinden besleme yapılıyor, herşey bu referansa göre faz sırası vs.. şuan ise ilgili dağıtım şirketi tarafından kabul işlemleri başka başlatılıyor yeni TM den yeni hat çekildi. Bu yeni sistemi kullanıcam diğeri yedek veya ring olarak duracak acil durumlar için. Sormak istediğim şu mevcut faz sıram ve faz açım değişmesin istiyorum. Bunun için faz açısını değiştirmeden en garanti yöntem nedir?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yenı hatdan enerjı verılırken, tüm işletme elektriğini devre dışı bırakın. Dönüş yönün belli olan, işaretli vs. fan motoru vs. çalıştırın, yönune bakın, aynı yönde ise sorun yok demektir. Ters dönüyorsa, OG den iniş iletkeni vs .den iki fazı yer değiştirmeniz gerekir.

Yenı hatdan enerjı verılırken, tüm işletme elektriğini devre dışı bırakın. Dönüş yönün belli olan, işaretli vs. fan motoru vs. çalıştırın, yönune bakın, aynı yönde ise sorun yok demektir. Ters dönüyorsa, OG den iniş iletkeni vs .den iki fazı yer değiştirmeniz gerekir.
Şimdi dönüş yönü için söylediğiniz yöntemle tayin edebiliriz problem yok ama Şu durumdan bahsediyorum diyelim ki şuan R-S-T , diğer uçlar S-R-T geldi ters döndü veya tam tersi.. ters döndü diye sonradan gelen uçları S-T-R yaptım faz yönü düzeldi, fakat fazların geliş açısı farklı olacak bu durum ne gibi etkiler yaratır ?

Faz sırası tamamsa ( dönüş yönü ) ,başka
teste ! ihtiyaç yok.
@sami inci şimdi ihtimal düşünüyorum diyelim ki faz açıları farklı ama dönüş yönleri aynı . Sistemimde senkron çalışan jeneratör var, aksi bi durum oldu ben diğer ringi devreye aldım jeneratörle senkronizasyon tutmadı fazlar çakıştı. Böyle bi durum yaşanamaz mı ? En kötü senaryoyu canlandırıyorum .

.. ikinci ring besleme dönüş yönü düzeltilince artık üç sistem uyumlu hale geliyor....generatörü devreye alırken hangi kuralları uyguluyorsanız onları aynen yapmanız gerekir. Faz açısı derken frekans demek istiyorsunuz herhalde..

.. ikinci ring besleme dönüş yönü düzeltilince artık üç sistem uyumlu hale geliyor....generatörü devreye alırken hangi kuralları uyguluyorsanız onları aynen yapmanız gerekir. Faz açısı derken frekans demek istiyorsunuz herhalde..
evet fazlar arasındaki 120 derecelik açıdan bahsediyorum , dönüş yönü doğru olabilir fakat gelen açı farklı olursa herhangi bir sekron yada paralel çalışma durumunda faz-faz kısa devre oluşabilir, diye düşünüyorum.

evet fazlar arasındaki 120 derecelik açıdan bahsediyorum , dönüş yönü doğru olabilir fakat gelen açı farklı olursa herhangi bir sekron yada paralel çalışma durumunda faz-faz kısa devre oluşabilir, diye düşünüyorum.

sıkıntı olur.

jenerator AG mi?

evet ag ama sadece jeneratör için değil fazların standartı olması içinde istiyorum. Bu işlemi nasıl yapabiliirim.? Og den gerilim ölçmeyi 2 kaynak arasında güvenli bir şekilde nasıl yapabilirim ?

iki kaynağın paralel bağlanmasından bahsedilirken araya OG kısmının karıştırılmasını gereksiz buluyorum.

Şebeke ve jeneratorun faz sırasının aynı sekansa getirilmesi yeterli. (istenen yön bulunduktan sonra her iki kayanağın faz sırasını pozitif veya negatif sekansa getirilmesi gerekir)

ideal iki kaynak da fazlar arası açı 120 derecedir zaten. bu iki kaynağın faz açıları 120 derecedir fakat aralarında faz farkı sıfır olmayabilir. bunu eşitlemek için senkronoskop kullanılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri