OG referanslı kompanzasyonda og kesici açması

Yarın,05342066996 nolu telefondan,İlker
beyi aramanızda yarar var.Ancak,benim
görüşüm,kesici açmasının,kompanzasyon
tesisi ile ilgili olmadığı yönünde.Kimbilir,
belkide,bizimde atladığımız bir konu ola-
bilir.Enteresan bir durum.Olumlu sonuç
hakkında,bizleride bilgilendirebilirseniz
memnun oluruz.Kolay gelsin.
İlker bey,İstanbulda Arge elemanıdır.
Tüm önerileri deneyeceğim.Çözüm olabileceğini düşündüğüm bir kaç işlem daha var. Elbette sonuçları bildireceğim.Tüm ilgilenenlere teşekkür ederim.
röleler yapışıp kalıyor olabilir. mümkünse söküp meme yapan uçları ince zımpara ile temizleyiniz.
Nasıl yani anlayamadım.Hangi röle,nereye nasıl yapışacak.?

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tüm önerileri deneyeceğim.Çözüm olabileceğini düşündüğüm bir kaç işlem daha var. Elbette sonuçları bildireceğim.Tüm ilgilenenlere teşekkür ederim.

Nasıl yani anlayamadım.Hangi röle,nereye nasıl yapışacak.?
siz ark yapışıp kalan röle hiç görmediniz mi?

Tesis yeni devreye alınıyor.
Rölenin verdiği arıza akımlarından bir yere varabilir miyiz? 0.013kA bize neyi işaret ediyor olabilir?

Bence verdiniz bilgiler de eksiklikler var. Açma sınırı 0.013 Ka demek 13 ampere rolenin set edildiğini gösteriyor.Buda aşırı akım l> ve ani l>> akım set değerlerin yaklaşık olarak 700 Kva güce set edildiğini gösteriyor. Buda kısa devre değil ayarla ilgili bir problemin olduğunu gösterir. Temel olarak röleler de 4 çeşit ayar yapılır. Bunlar trafo yüksek gerilim tam yük akımı l> bunun 4 katı kısa devre akımı l>> olarak ayarlanir. Tam yük akımının yüzde 25 kadar da toprak hata akımı lo> set değeri bu değerin 4 katı da toprak ani değeri lo>> kabul edilir.Bunun haricinde bazi röleler de saguk yük kapama ayarı (demeraj akımı) bazı röleler de harmonik ayari diye geçer. Bu değerin yükseltilmesi gerekir.Ben ayar dışında anormal bir durumun olmadığı kanaatindeyim.

ben ne og den ne de kompazosyondan anlarım. benim yaptığım ac tamir (anlamam açısından) fiş, priz değiştirmek. 220 de çalışan uzatma bağlamak. 40 - 45 yıl önce tersanede çalışırken hem dizel motorla çalışan bıçkı vardı hemde elektrikle. ustalarımız biz çırakları elektrikte çalıştırmazlardı. ama bir bir iş kazası planyada arkadaşım parmaklarından bir kaçını kaybedince izin vermeye başladılar. usta bir de büyük raylı hızar aldı.çatının altında bir panomuz vardı ışığı hep yanardı. ne zaman makine çalışacak o kapak açılır, sırasıyla termik, şalter, kontaktör açılır (sıralamayı takma anlamam çünkü)sonra kapak kapatılır hızarın yanındaki şalterden motor önce1. kademe sonrada 2. kademeye alır çalışırdık.benim ustam bodrum'un en cimrisiydi. bazen makine dururdu zorlamadan dolayı. termik kontaktörr her ne ise yapışıp kalırdımış. heemen elektrikçiyi arar sorunu anlatırdı. adam değişecek ded mi aklı çıkardı. sonra o ustayı ikna eder, adam gelir parçayı söker tornavida ile zorlayarak kontağı açar zımparalar tekrar toplardı ve biz işe devam. 30 - 35 önce fransızlarla hatchery de çalıştım jeneratör makine dairesinde ayrı, seralarda ayrı panolar vardı, fransadan gelme ve ülkemde o panoları tamir edecek 3 kişi vardı. eric eğitimini aldığı içinbozulan parçayı söker gider yerine yenisini alırdı.o söktüğü parçayı ben parçalara ayırıp diğer esilerden ekleme yapardım yada tamir ederdim. tak dediğimde takmazdı. şimdi bana röle ne kontaktör ne termik ne şalter ne diye sor. hala bilmiyorum. ben mekanik adamım.

bakınız hepinizin güleceği komik bir çözüm denemesi sunacağım .komik çünki beynin durduğu yer ..
trafonun çıkışına direk 3 tane 100 watlık ampul bağlayıp trafoyu öyle devreye alabilirmisiniz . en önce bunu deneyin. mümkünse akkor flamnlı olsun . sonucu bildirin basit bir deneme.. sonra açıklayacağım .

bakınız hepinizin güleceği komik bir çözüm denemesi sunacağım .komik çünki beynin durduğu yer ..
trafonun çıkışına direk 3 tane 100 watlık ampul bağlayıp trafoyu öyle devreye alabilirmisiniz . en önce bunu deneyin. mümkünse akkor flamnlı olsun . sonucu bildirin basit bir deneme.. sonra açıklayacağım .
ustam bilinen en eski yöntemdir ama çözüm değil. trafo çalışır ama sistem ne kadar çalışır, bürokrasi izin verir mi?

valla başıma öle işler geldiki öle işler akılın alacağı işler değil . mesele o değil . şimdi forumda o kadar değerli ustam varken böle saçma sapan şey olurmu demek istiyor canım . akım trafosu ile kesicinin alakası ne? biri izole zaten biri ogde biri agde . şimdi gözden kaçırdığımız bir şey mutlaka var . varki bu olay oluyor . aklıma gelen ilk şey acaba kompanzasyon rölesi kesiciye açmamı gönderiyor yada başka koruma elemanı . şimdi biz genelde hep diferansiyel röleler kullanıyoruz . diferansiyel röelelrde bu sorun çok yaşanıyor anahtarlama anında bunun için değişik değişik anahtarlama yöntemleri var . o hikaye çok uzun
mesela 3 ayrı kesiciden 3 fazı tek tek vermek gibi . yıldız noktasını dirençlemek gibi . seri empedans bağlamak gibi trafo anahtarlama hadisesi başlı başına bir ders konusu avrupada . yani inrush akımı dediğimiz bir nane var .. bazen trafoların anahtarlama akımları kısa devre akımlarını bile geçiyor .
trafoda sönümleme yöntemleri var biz her ne kadar kullanmasakta var bu yöntemler .. bu nedenle ben hep parafudur diyorum. kimse kaale almıyor ama olsun gün gelecek herkes bunu anlayacak . ozamana kalırmıyız yaşarmıyız bilmem. göreceksiniz gün gelecek türkiye TN-C şebekeye geçecek . onu göreceğimi düşünmüyorum .
ama size her zaman yaşadığım başıma gelen basit bir örnek vereyim
1000 kva bir jeneratörü 1000 kva bir step up trafoya bağlarsanız eğer bunu şalterle yaparsanız yani jeneratörü çalıştırıp 400 v olduktan sonra trafoya verirseniz mümkün değil trafoyu devreye alamazsınız .
ya kesici açar ya tmş açar ya jeneratör bayılır ki % 100 bayılır
ama siz direk jeneratör çıkışını tafoya bağlasanız yani kesici kapalı (kapalı dediğim devre kapalı elektrik geçirir hali) hiç hissetmesiniz bile .. bu noktada eskiden reostalı sistemler vardı trafoyu doyururduk önce bu inrush akımları dediğimiz mevzu karışık bir mevzu çok uzun konu . remenans gerilimler var . jeneratörlerde ve trafolarda bu artık mıknatisiyetten kaynaklı doğabilecek sorunlar var bunlar bu forumda yazılacak şeyler değil çünki aşırı teknik grafiksel çak kaliteli ölçü aletleri çık kısa sürede örnekleme alan osilaskoplar lazım . arkadaş testi yapsın başarılı olursa uzun uzun anlatacağım . olmazsa demekki bende bir halttan anlamıyormuşum ..

valla başıma öle işler geldiki öle işler akılın alacağı işler değil . mesele o değil . şimdi forumda o kadar değerli ustam varken böle saçma sapan şey olurmu demek istiyor canım . akım trafosu ile kesicinin alakası ne? biri izole zaten biri ogde biri agde . şimdi gözden kaçırdığımız bir şey mutlaka var . varki bu olay oluyor . aklıma gelen ilk şey acaba kompanzasyon rölesi kesiciye açmamı gönderiyor yada başka koruma elemanı . şimdi biz genelde hep diferansiyel röleler kullanıyoruz . diferansiyel röelelrde bu sorun çok yaşanıyor anahtarlama anında bunun için değişik değişik anahtarlama yöntemleri var . o hikaye çok uzun
mesela 3 ayrı kesiciden 3 fazı tek tek vermek gibi . yıldız noktasını dirençlemek gibi . seri empedans bağlamak gibi trafo anahtarlama hadisesi başlı başına bir ders konusu avrupada . yani inrush akımı dediğimiz bir nane var .. bazen trafoların anahtarlama akımları kısa devre akımlarını bile geçiyor .
trafoda sönümleme yöntemleri var biz her ne kadar kullanmasakta var bu yöntemler .. bu nedenle ben hep parafudur diyorum. kimse kaale almıyor ama olsun gün gelecek herkes bunu anlayacak . ozamana kalırmıyız yaşarmıyız bilmem. göreceksiniz gün gelecek türkiye TN-C şebekeye geçecek . onu göreceğimi düşünmüyorum .
1000 kva bir jeneratörü 1000 kva bir step up trafoya bağlarsanız eğer bunu şalterle yaparsanız yani jeneratörü çalıştırıp 400 v olduktan sonra trafoya verirseniz mümkün değil trafoyu devreye alamazsınız .
ama siz direk jeneratör çıkışını tafoya bağlasanız yani kesici kapalı (kapalı dediğim devre kapalı elektrik geçirir hali) hiç hissetmesiniz bile .. bu noktada eskiden reostalı sistemler vardı trafoyu doyururduk önce bu inrush akımları dediğimiz mevzu karışık bir mevzu çok uzun konu . remenans gerilimler var . jeneratörlerde ve trafolarda bu artık mıknatisiyetten kaynaklı doğabilecek sorunlar var bunlar bu forumda yazılacak şeyler değil çünki aşırı teknik grafiksel çak kaliteli ölçü aletleri çık kısa sürede örnekleme alan osilaskoplar lazım . arkadaş testi yapsın başarılı olursa uzun uzun anlatacağım . olmazsa demekki bende bir halttan anlamıyormuşum ..
Millet ayarlar düşük diye çok bağrındı ama arkadaş nedense o konuya pek ilgi duymadı.

Anladık bilgilisin, beni neden dövüyorsun. Bak şimdi acilde yatıyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri