Nükleer Santral Kurulsun Mu?

Nükleer'e hayır diyende zaten akıl aramam ki :) Bulgaristanda var yahu 2 tane sanki onlar yapınca bişi yok biz yapınca var.

Nükleer'e hayır diyende zaten akıl aramam ki :) Bulgaristanda var yahu 2 tane sanki onlar yapınca bişi yok biz yapınca var.

asıl nükleer enerjiyi savunup isteyende akıl aramak hata olur nükleer felaketten korunmanız için uğraşanlara aptal diyene zeka özürlü derim...

Nükleer kullanma felaket, hes leri kullanma çevreye zarar veriyor, termik kullanma havayı zehirliyor,doğalgaz kullanma çok pahalı he ne kullanılım???? Rüzgar essin 75 milyonun ihtiyaçı karşılayalım mı? Güneş enerjisimi yoksa jeotermal mı?Nükleer santrala karşı gelen ülkelere bakın hepsinde fazlasıyla var.

Nükleer kullanma felaket, hes leri kullanma çevreye zarar veriyor, termik kullanma havayı zehirliyor,doğalgaz kullanma çok pahalı he ne kullanılım???? Rüzgar essin 75 milyonun ihtiyaçı karşılayalım mı? Güneş enerjisimi yoksa jeotermal mı?Nükleer santrala karşı gelen ülkelere bakın hepsinde fazlasıyla var.
Çok doğru yazmışsın bu halka yaranılmaz adamlar bilip bilmeden her şeye karşı çıkıyor.Sonra da bizim köyde elektrik yok diyorlar,çözümü de beğenmiyorlar Örneğin:Enerji Enstitüsü | Köylüler 'Kanser Yapacak' Diye Rüzgâr Santraline Karşı Çıkıyor

oha... Rüzgar santrali kanser yapıyor sananlarda çok safmış... kesin nükleer eneji taraftarı grubların dolduruşuna geldiler asıl nükleer enerji kanserojen ve bu kanıtlanmıştır... AMERIKA'da kanser oranı nükleer enerji olmayan ülkelere göre çok daha yüksek çıkmış...

olur mu biz nükleer kurmayalım, doğalgazdan enerji üretip 2 ayda bir elektriğe ve doğalgaza zam yapalım, ne güzel dünya be, sanki rüzgar yada güneş enerjisi bizim ihtiyacımızı karşılayacak. O kadar tüketim çılgınlığı varken nasıl yetsin ki. Nükleer şart, adamlar zamanında kurmuşlar kuracakları kadar şimdi kurmayalım dünya kirleniyo tehlikeli gibi konuşuyolar yok amerika 2 santral kapatmış, bak ben vazgeçiyom diyor, 50 santralden 2 si kapansa ne olur ki.

Nükleer santrale hayır diyorum.Sonuçta bu santrallerin kaynağı tükenecek kendimizi neden buna şartlandıralım ki yarın bu kaynaklar tükenirse elektrik daha pahalı olacaktır.

şartlandırma yok ki. Gelecek 50 yılı kurtarma var,Santrallerinde bir ömrü var. Şu an Türkiye de en büyük problemlerden birisi enerji , ve bu enerji çözümü için rüzgar,güneş yetersiz kalacaktır.Ayrıca sadece ülkedeki elektrik üretimi için düşünmeyelim, bu teknolojiyi geliştiren bir ülke olursak amerika gibi nükleerle çalışan bir uçak gemisi yada denizaltılarımız olur. Buda ciddi bir güç demektir.

Diyelimki nükleere karşı çıktık ve kurdurmadık,Ermenistan'da hemde sınırımızda yaklaşık 30 yıllık bir nükleer santral var ve eski SSCB teknolojisi ile kurulmuş.Aynısından BULGARİSTAN sınırında da var.Şimdi bunlar ALLAH korusun ikinci bir ÇERNOBİL olursa biz daha çok zarar görmeyecekmiyiz?Kömür ,doğalgaz,hidrolik,jeotermal,hatta rüzgar santrallarında bile değişik oranlarda risk sözkonusu.Gerekli tedbirleri aldıktan sonra neden bizimde nükleer santralımız olmasın,neden bizde nükleer teknoloji ile dünyada elimizi güçlendirmeyelim?İşte İRAN da yaptı ,İsrail' de kaçtane nükleer santral var bilen varmı?Ben olmasından yanayım,olaya sadece elektrik üretimi veya çevre faktöründen de bakamayız.Bu bir yüksek teknoloji kullanım becerisidir ve sınıf atlamadır.Bütün dünya kullanacak herkes faydalanacak sıra bize geldimi "oooo beyler çevremizi koruyalım ,çernobil felaketi yaşamayalım vs. vs. " bunlar havada kalıyor arkadaşlar.Madem çevre zarar görüyor,ozaman beyfendiler şu termik santralların kurulduğu yerleşim yerlerini bir ziyaret etsinler,tabiatın nasıl bozulduğunu görsünler.Kömür havzaları hallac pamuğu gibi atılmış, harfiyat yapılan topraklardan suni tepeler oluşturulmuş.Kül dağları (hernekadar üstleri makiler ile yeşillendirilsede) oluşmuş,bacagazı sistemi çok yaygın olmadığı için yıllardır o çevrede yetişen bitki ve meyve çeşitleri azalmış....gelsinler görsünler.İllaki nükleer sözkonusu olunca çevreci olmasınlar.yukarıda resmini çizmeye çalıştığım coğrafyada yaşayan Anadolu insanı "memleketim kazanıyorsa biz bu sıkıntılara katlanırız " derken olası bir elektrik kesintisinde ülkemin heryerinden "elktrikler neden kesiliyor, ne kadar geri bir ülkeyiz, neden elektriği pahalı kullanıyoruz" gibi sesler yükseliyor.Ben hernepahasına olursa olsun nükleer santral kurulsun demiyorum.Termik santrallar başta olmak üzere mevcut santralların çevre problemleri halledilsin, yeni kurulacak bütün santrallarda da bu çevre bilinci kesinlikle dikkate alınsın diyorum.Nükleeri istiyoruz gerekli tedbirleri almak şartı ile birkaç tanede değil yeteri kadar.....

Son düzenleme:
Termik santral ve Hidroelektrik santralde çalışmış birisi olarak enerjinin ne kadar önemli ve zor şartlarda üretildiğini biliyorum.Özellikle de devlet eliyle.Bugun Paris şehrinde bile sayısını tam hatırlamıyorum 20-30 arası nükller santral varmış.Biz hala kuralım mı kurmayalım mı diye düşünüyoruz.Baş ucumuzda bulunan Bulgaristan ve hatta Ermenistan bile nükleer enerji santralleri işletiyor.Bugun ülkemizde elektrik enerjisinin %52 si doğalgazdan sağlanıyor.Şubat ayında yaşanan doğalgaz krizinde ülkenin bir çok şehri elektriksiz kaldı ve kısa süre sonra bu sıkıntı vatandaşa yansıtıldı.Kişisel düşüncem en kısa sürede nükleer santraller kurulmalı ve en azından eneerji sektöründe dışa bağımlılık azaltılmalıdır.Tabi ki üst düzey işletme ve İŞ GÜVENLİĞİ koşulları sağlamak kaydıyla.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri