Nötr toprak

Değerli katılımcıların "statik elektrik" tespiti ve nedenlerine yönelik açıklamaları yerindedir.
Bunlara ek olarak tesisatı eksiksiz ve nizami çekilmiş, topraklaması son derece iyi, K.A.R takılı, iyi projelendirilmiş yeni apartmandaki bir dairede de aynı bulguların birebir tespiti ile yaşanıldığına şahit olunmuştur.
Statik elektrik oluşumuna özellikle ortamda kullanılan halının dokuma maddesi ortak başlıca neden olarak görülmüş olup, parke uygulamasında zemin ile parke arasında kullanılan maddenin yalıtım özelliği, koltuk döşeme kumaşı cinsi, kişisel giysi ve eşyaların statik elektriğe yol açacak özelliklerinin de göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Nitekim daire sahibine sorunun nedenine ilişkin bu yöndeki açıklamamızda görüşümüzü doğrular şekilde bu şikayetlerin havaların soğuması ile başladığı dolayısı ile halıların (Adana'da yazın halılar toplanır) ve kışlık giysilerin kullanılması ile ortaya çıktığı tarafımıza ifade edilmiştir.

Çözümlerine ilişkin kullanılabilecek metodlar veya ekipmanlar EMO kaynaklarında bulunabilir.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ARKADAŞLAR HEPSİNİDE DENEDİK OLMADI. KAR VAR. KOMPANZASYON MEVCUT. ANA GİRİŞ KONTROL ETTİK. NÖTR TOPRAK GEVŞEKLİK YOK. ÖLÇÜMLER NORMAL. NÖTR TOPRAK ARASI 3 VOLT. FAZ NÖTR 230 VOLT. SUYLA TEMASLI ÇALIŞAN MAKINALARI DEVRE DISI BIRAKTIK YINE OLMUYOR. KONTROL KALEMIYLE BAKINCA ORNEK PİRİZİN TOPRAK YERINE ISIK YANIYO SONUYO. BATARYADADA AYNI SEKILDE YANIYIO SONUYO. BATARYA NE ALAKAKI ANLAMADIK GITTI. BIRINE BISI OLCAK DIYE KORKUYORUM YA. COK GICIK BI ARIZA BULUNMASI ZOR GIBI. anlık gornuyo gıdıyo elektrık bellı aralıklarda bına dort katlı huzurevi burası. bugun yıne denemedıgım kontrol etmedıgım yer kalmadı panolarda sıkıntı yok. kompanzasyonda ana gırıs kontrol ettık yok. yanıyo sonuyo yıne. Nötr dede ole yanıp sonmesı elektrıgın kafayı ıyıce karıstırıyor notre noluyo yanı :D

ARKADAŞLAR HEPSİNİDE DENEDİK OLMADI. KAR VAR. KOMPANZASYON MEVCUT. ANA GİRİŞ KONTROL ETTİK. NÖTR TOPRAK GEVŞEKLİK YOK. ÖLÇÜMLER NORMAL. NÖTR TOPRAK ARASI 3 VOLT. FAZ NÖTR 230 VOLT. SUYLA TEMASLI ÇALIŞAN MAKINALARI DEVRE DISI BIRAKTIK YINE OLMUYOR. KONTROL KALEMIYLE BAKINCA ORNEK PİRİZİN TOPRAK YERINE ISIK YANIYO SONUYO. BATARYADADA AYNI SEKILDE YANIYIO SONUYO. BATARYA NE ALAKAKI ANLAMADIK GITTI. BIRINE BISI OLCAK DIYE KORKUYORUM YA. COK GICIK BI ARIZA BULUNMASI ZOR GIBI. anlık gornuyo gıdıyo elektrık bellı aralıklarda bına dort katlı huzurevi burası. bugun yıne denemedıgım kontrol etmedıgım yer kalmadı panolarda sıkıntı yok. kompanzasyonda ana gırıs kontrol ettık yok. yanıyo sonuyo yıne. Nötr dede ole yanıp sonmesı elektrıgın kafayı ıyıce karıstırıyor notre noluyo yanı :D

hocam ben de aynı sorunu yaşıyorum günlerdir.
Siz nasıl çözdünüz acaba?

Tesisatta arıza olsa çarpma olayı devamlı olur. Sizin sorununuz kış aylarında sık görülen statik elektrik.

Binaya gelen elektrik hattı havai hatmı yeraltımı? havai hatsa direkteki nötr oksitlenme yapıyor. Tüm bağlantılar kofre pano şalter ve sigortalarda dahil olmak üzere tek tek bağlantıları ve özellikle nötr bağlantıları iyice sıkılmalıdır. Bağlantıların kireçlenme olduğuna bizzat şahit oldum fb da yer altı gelen kablonun nötr kısmına u klemensler ile takviye ederek durumu düzelttik.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri