Yüksek gerilim vs orta gerilim hattı

Ustad sende konuyla alakalı bilgini paylaşmanı beklerim eleştiri meziyet değil
Derdim eleştiri yapmak değil . Geçmiş günlerde burada Edison ve Tesla kıyaslaması yapıldı . Edison teorik bilgisi olmadığı için ve alaylı diye tabir edilen bir yapıda eleman olduğu için doğru elektrik ( DC ) üzerine bir komple şehir şebekesi kurulamayacağını ve bunun imkansız olduğunu anlayamadı ( Yüksek kayıplar , yükseltme ve alçaltma problemleri vs vs ) . Sonuçta enerji dağıtım sistemleri Teslanın teorik ve pratik altyapısını oluşturduğu üç fazlı sistemler ( AC ) ile oluşturuldu . Alaylı olmak ve çok çalışmak, gayretli olmak kınanacak ve eleştirilecek bir durum değil ama insanın sınırlarını-kapasitesini bilip ona göre konum almazsa maskara olma ihtimalinin de yüksek olduğu bir durum .

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Derdim eleştiri yapmak değil . Geçmiş günlerde burada Edison ve Tesla kıyaslaması yapıldı . Edison teorik bilgisi olmadığı için ve alaylı diye tabir edilen bir yapıda eleman olduğu için doğru elektrik ( DC ) üzerine bir komple şehir şebekesi kurulamayacağını ve bunun imkansız olduğunu anlayamadı ( Yüksek kayıplar , yükseltme ve alçaltma problemleri vs vs ) . Sonuçta enerji dağıtım sistemleri Teslanın teorik ve pratik altyapısını oluşturduğu üç fazlı sistemler ( AC ) ile oluşturuldu . Alaylı olmak ve çok çalışmak, gayretli olmak kınanacak ve eleştirilecek bir durum değil ama insanın sınırlarını-kapasitesini bilip ona göre konum almazsa maskara olma ihtimalinin de yüksek olduğu bir durum .
Üstadım arkadaş bizim Edison Tesla muhabbetini bilmediği için sizin yorumunuzu üstüne alındı. @Ergün can

https://www.kontrolkalemi.com/forum...a-basılınca-durucak.148422/page-2#post-968080
@Under Ground benim 18 numaralı gönderime istinaden yorum yaptı.

Son düzenleme:
Eleştirilmeden gelişilemez. Buradaki insanlar zamanında beni öyle çok eleştirdiler ki daha çok okumaya ittiler. Onlar sayesinde ve kendi hırsımlar bir yere gelebildim. Eleştiri her zaman güzel bir ilham kaynağıdır bence.
Dostum kesinlikle aynı durumdayız. Bende artık birşeyi önce 40 kere araştırıp, bulamazsam 41. de soruyorum, ki kalıcı olanda çabayla bedeli ödenmiş bilgidir.

Dostum kesinlikle aynı durumdayız. Bende artık birşeyi önce 40 kere araştırıp, bulamazsam 41. de soruyorum, ki kalıcı olanda çabayla bedeli ödenmiş bilgidir.
Okurken farklı şeyler öğrenirsin. Sevdiğim bir mühendis amcamın sözü. "Oku! Belki konuyu bulamazsın ama bulmaya çalışırken 50 tane farklı şey öğrenirsin."

Okurken farklı şeyler öğrenirsin. Sevdiğim bir mühendis amcamın sözü. "Oku! Belki konuyu bulamazsın ama bulmaya çalışırken 50 tane farklı şey öğrenirsin."
Kesinlikle öyle. Başına gelmiştir bu, beni çevrem eleştirir genelde. Ne gerek var, ne işine yarayacak düşüncesi hakim, özellikle bizim yaşlarda. Çünkü her öğrendiğim hemen işe yarasın istiyor çoğunluk. Söz doğru, işin zevkide burada, zamanla taşlar yerine oturunca, başarmışlık hissi ayrı güzeldir.

Kesinlikle öyle. Başına gelmiştir bu, beni çevrem eleştirir genelde. Ne gerek var, ne işine yarayacak düşüncesi hakim, özellikle bizim yaşlarda. Çünkü her öğrendiğim hemen işe yarasın istiyor çoğunluk. Söz doğru, işin zevkide burada, zamanla taşlar yerine oturunca, başarmışlık hissi ayrı güzeldir.
Bu aslında mesleki açıdan eksik değil, ülkemizin maalesef en büyük eksiği. Herkes armut piş ağzıma düş davasında.

Genclerin de bu konuda haklı ve haksız olduğu taraf var .Artık herşeyi bilmeye çalışmak insan için kitap yüklü eşek olmaktan başka birşey değil. Bence bir teknik elemanın sahip olması gereken en önemli şey anlaması gereken konu için en kısa sürede mevcut yazılı literatürü inceleyip çözümleyip yorumlayabilecek kapasitede olması. Bunun yolu da kesinlikle foruma yazıp şu neymiş , nasıl yapılıyor , acil yardım ( ne kadar acizlik bir teknik eleman için ) , nolur yardım edin yav ( ne komedi ) diye yazmak değil .Bu kafadaki elemanlar kusura bakmasın ancak büro memuru olur . İnsan kaynakları işe alırken sorar onu biliyormusun bunu biliyormusun şu sertifikan var mı bilmem daha neyin var mı . Bence zehir gibi öğrenme , algılama ve kendini geliştirme kapasitesi varsa şu saydıklarımın hepsinden daha değerli.

Son düzenleme:
değerli forumdaşlarım, bundan 35-40 yıl kadar önce ahşap tekne yaparken, benim dediklerimi ustalarım kabul etmiyorlardı. söylediklerimin imkansız olası şeyler olmadığını söylüyorlardı. şimdi çocukları benim dediğim şeyleri yapıyorlar. teknik geliştirmek, birşeyler öğrenmek için asla geç değildir. benim kamara ustamın 2 hafta terleyerek yaptığı işi 2 günde teknik geliştirerek yaptım.
şimdi kime sorduysam olmaz yapamazsın dedikleri şeyi bana 100.000 liraya da patlasa yapacağım. kaç tane hata yaptım yanlış yaptım sayısını unuttum. sorduğum araştırma sorusuna cevap alabilmek için (yerli TÜRK bir tane buldum) yabancı siteleri geze geze ingilizcem gelişti. yaza görüşeceğiz.

Gerilimin yüksek olmasından dolayı iyi bir yalıtım yapılmalı ve ayrıca akımı taşısa bile belli kesitin altında bakır tel kullanamazsınız..kapkalın yalıtımın içinde incecik tel olmaz..
bakır telin kesiti belli bir değerden yüksek olmalı ki hasar görmesin..
hava hatlarında yalıtıma gerek yok zaten..her telin arasında belli bir mesafe var..
ama kablo öyle değil..faz kabloları ayrı olsa bile neticede birbirine yakın döşeniyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri