Nötr-Toprak Arası Gerilim

arkadaslar notr ile toprak birlesebilir hicbir sorunda olmaz ben 4 yıldır tofas renault vb fabrikaklarda taseron is yapmaktayım. ve tofas ta toprak ve notr bir dir butun isletmede idari kısımda serverlerde yani heryerde sıfır dır toprak nötr bir.. ve kesinlikle bir sıkıntı olmaz olmuyorda artı sakın ola tuz vb. madde topraklama cubuguna dokmeyin. tuz bakırı kısa surede ıksitlendirerek gecirimsizlestirir. ancak gem tozu vb madde olabilir. tek sakınca sn mahmut12001 dedigi gibi tedasın nötr hattı koparsa senin koruma topraklaması işletme topraklaması görevi görür. o da zor bi ihtimal tedas notr koparsa fazıda keser :)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
tedaş nötr kopar da fazı kesmezse facia ! topraklama olmayıpda sıfırlama olan her yerde çok tehlikeli durumlar olabilir..

Konunun tamamını okudum...

Anlaşılıyor ki, mesleki eğitimimizden çok Türkçe eğitimimizde sıkıntı var... Ya da yoğun iş temposu nedeniyle, okuduklarımızı tam anlayamıyoruz...

İşletme topraklaması, Şebeke topraklaması dediğimiz "nötr" hattı, cihazların dönüş akımlarını taşır. Faz hattı kadar, hatta daha da önemlidir. Buraya kadar hemfikiriz tabiki...

Yine hepimiz çok iyi biliyoruz ki; bırakalım nötr hattının kopmasını, bir gevşeklik durumunda bile, faz hatlarından daha büyük sorunlar çıkarır... Yangın çıkar...

Enerji hattının ana panoya girişinde nötr hattı mutlaka topraklanmalıdır. Elektrik kurumu şu anda bunu istemiyor, ama isteyecek... (Yıllar önce; hatbaşı seksiyoneri de olmayan bir trafo abonesinin parafudurlarını, trafo seksiyonerinden sonraya koyduğum için kabulünde göbeğimden çatlatmışlardı, ama şimdi tüm abonelerden bunu istiyorlar) Tedaş trafosundan beslenen siteye, işletme topraklaması yaptım ve kabul ettirdim. Sonuçta onlar da teknik elemanlar ve neyin ne için olduğunu benim kadar biliyorlar.

Gelelim nötr-toprak arası gerilim farkına...
Kulaktan dolma, ezber bilgilerle gelişebilmemiz mümkün değil.
Buradan yola çıkarak:
1- neden toprak-nötr arasında gerilim olmalı ?
2- nötr-toprak gerilimi sıfır olursa ne olur ?
3- eşpotansiyel nedir ?
4- binaların koruma topraklaması ile paratoner topraklaması neden irtibatlandırılır ?
5- değeri 1 ohm olan bir koruma topraklamasının nötrle irtibatlandırılmasının sonucu nedir?

Bunların teknik izahını yapabilecek meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ediyorum...

(Burada konuştuğumuz, toprak hattı olmayan mutfak prizinde, köprü ile nötrden sıfırlama yapmak değildir asla... Buna da tamamen karşyım ve asla yapmam... )

arkadaslar notr ile toprak arasindaki gerilimin tek nedeni sebeke besleme kablosundaki notr iletken kesitinin kucuk olmasindan kaynaklaniyor.buradaki notr kablo kesitini arttirin sistem duzelecektir.

b i m odasında yaptığım ölçüler sonucunda
nötr- toprak arası :15 v ölçüm alıyorum

benim görüşüm bu binada fazların yükleri dengesiz.öncelikle bunu kontrol edip yükü dengelemeye çalışılmalı

kafama takıldı soruyorum konuyla ilgisi olmayabilri affola ;
nötr ile toprak birleştirildiğinde bütün binadaki toprak ve nötr kablolarından dolayı cep telefonu şebeke sinyalinde zayıflama olabilir mi ? faraday kafesi gibi

Tesisat ,Tam olarak bir faraday kafesi oluşturmaz , o yüzden bir zayıflama olmaz diye düşünüyorum...

Ama tam bir kuş kafesi şeklinde olmuş olsaydı zayıflama olabilirdi..

Sayın Burdur 1974 tamamen haklısınız. Trafo çıkışında zaten Nötr ve toprak kombine edilmiştir. Dağıtım öncesinde nötr - toprak kombinasyonu yapılıp sonrasında kaçak akım rölesi kullanılarak da koruma yapılabilir. pano içerisinde Nötr hattı ile toprak barası arasına link atılması gerekir. Londrada yapılan enerji dağıtımlarınada elektrık kurumu bunu önermektedir. Bina giriş sigortalarını monte etmek kaydıyla...

Sayın Burdur 1974 tamamen haklısınız. Trafo çıkışında zaten Nötr ve toprak kombine edilmiştir. Dağıtım öncesinde nötr - toprak kombinasyonu yapılıp sonrasında kaçak akım rölesi kullanılarak da koruma yapılabilir. pano içerisinde Nötr hattı ile toprak barası arasına link atılması gerekir. Londrada yapılan enerji dağıtımlarınada elektrık kurumu bunu önermektedir. Bina giriş sigortalarını monte etmek kaydıyla...
otomasyon

çok yakında şuan büyük fabrikalarda uygulanan sistem evlerdede istenilecek, yani nötr hattı evin giriş panosunda tıpkı direklerde ve trafolarda olduğu gibi topraklanması istenilenecek. Bu bir sıfırlama değildir.

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri