Nötr kopması hakkında soru

Sayın @xfds
Bakın bu 3 gün önce gittiğim bir arıza,

Ekli dosyayı görüntüle 36434
Nötr hattı oksit sebebiyle iletimi tamamen kesmişti, sistemde 1 adet trifaze 3 adet monofaze kaçak akım röle si ve bilimum sigorta vardı. Hiçbiri reaksiyon göstermedi. Daha da inanmıyorsanız denemekte özgürsünüz, ikna etmek zorunluluğumuz yok neticede.
İyi akşamlar.
kızmayın estağfurullah tabiki inanırım :) ben sadece aklımdaki yanlışmı doğrusu nedir onu teyt etmek için sordum ben öğrenciyim bunşarı denemem için doğrusunu öğrenmem gerekir suan deneyebilme sorumluluğum yok amacım öğrenmek :) cevabınız için çok teşekkürler.
Acmaz. Kacak akima giren ve donen akim ayni olacagi icin kacak akim acmayacaktir.

Ne zaman kacak akima giren akim topraga akar ise o zaman atar. Notr kopmasinda sistem trifaze ise sonuc monofaze yüklerin arizalanmasi ile sonuc bulur. Yukler kendi icinde bir yildiz noktasi olusturmak ister ama dengesiz dagilim nedeniyle yukler üzerinde yuksek voltaj gozlemlenir ve hasar meydana gelir.
işte bende onu dedim yükler kendi içinde yıldız noktası olusturur ve dengesiz dağılım olunca voltaj yukselirse faz akımları aynı mı kalır değişmezmi ben oraya takıldım dengesiz dağılınca faz akımları arasındaki fark algılanır kakr açma yapmazmı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kızmak kimsenin haddine değil, burası bilgi paylaşım forumu.
Sitemim defalarca cevap verilmesine karşın aksini iddia edip bunu kanıtlayamamanız. Elbette biz de yanılıyor olabiliriz fakat cevaplarımız ekseriyetle tecrübeye dayanmaktadır. Bilmediğim konuya cevap yazıp kimseyi yanıltmak istemem.
İyi akşamlar dilerim. :)

https://www.kontrolkalemi.com/forum...oltajdan-korunmamız-mümkün-müdür.40242/page-2
bende bu konuda yazılanları okudum mesela şöyle söylenmiş,
"Üç fazda ise nötr bağlanmazsa kaçak akım rölesini açtığınız an atar, açamazsınız. Nötr koparsa röle öncesinden nötrden akım dönmeyeceğinden sadece yüke giden üç fazın vektörel ortalaması kadar akım toroid üzerindeki açtırma sargılarında gerilim endüklenmesine ve rölenin açtırmasına neden olur"

İstediğiniz bilgiye inanabilirsiniz, konu hakkında başka yorum yapmayacağım, elbet ustalarımızdan konuya cevap verenler olacaktır.

sorun inanmakta değil doğruyu bulmakta konu hakkında cok farklı görüşler var başka yerlerdende baktım özellikle attığım linkteki konudan sonra çorba oldum neyin doğru olduğunu şaşırdım açıkçası

1 numaradan kopma olmasının bir sakıncası yoktur. Sadece çalışmaz, ancak üzerinde elektrik kalır.

Sakıncalı durumlar 2-3-4 nolu kabloların koptuğu durumlardır.

Nötr hattı 3 fazlı hatların bulunduğu noktalardan koparsa tüm bir fazlı yükler iki faz arasına kalır. Bu durumda iç direncine göre bazı yükler yüksek gerilimden zarar görecektir.

Normal şartlar altında nötr hattı koptuğunda kaçak akım rölesi açmaz, ideal şartlarda bu mümkün değildir. Ancak bina içi elektrik hatları çok uzunsa özellikle ek yerleri ve kabloların sıyrıldığı yerlerden mikro amperler mertebesinde kaçaklar olabilmektedir. Nötr hattı bina girişi yada daha uzak bir noktadan koptuğunda bina içlerindeki nötr hatlarında da daha yüksek gerilimler olacaktır. Bu artan gerilim değeri hatlardaki kaçak miktarını artırırsa nötr hattı koptuğunda kaçak akım rölesi açabilir.

Ancak bu çok istisna bir durumdur, normal şartlarda nötr hattı kopmasında kaçak akım rölesi devreyi açmaz. Nötr hattının kopmasına bağlı sakıncaları tolere edemez.

Saygılar.....

kak roleleri fazdan veya nötrden toprağa üzerinde yazan ma değeri kadar akış olduğunda eşitlik bozulduğunda açma yaparlar. şimdi o kadar çok soru varki bu sorular ancak bu çalışma sistemi ilkesi üzerine çözülebilir. tek fazlı veya üç fazlı kak rolelerinin çalışma prensibi aynıdır. şimdi soruları soralım tek fazlı bir rolede giriş nötrü vermezsek role açarmı. fazı çıkıştan verdik lamba üzerinden nötrde faz oluştu tekrar kak rolesine geldi faz aynı faz eşitlik bozuldumu hayır öyleyse role açmaz. trifaze bir rlede giriş nötrünü vermedik üç faz lambalara gitti nötr olmadığından çıkış nötrü üzerinde r-s-t fazları kısadevre oldu eşitlik bozuldu role anında açar. slm

kaçak akım rölemiz üç fazlı durumda nötr kopunca dengesiz yükler dağılacak faz akımları değişecek yüklere gerilimler farklı düşecek (dengesiz dağıldığını düşünürsek) diyelimki yükler bu gerilim değişikliğinden etkilenmedi ve nötr kesilince faz akımları değişti ama yinede vektörel toplam sıfır olacagından dolayı açma gerçekleşmez doğru mudur?

kaçak akım rölemiz üç fazlı durumda nötr kopunca dengesiz yükler dağılacak faz akımları değişecek yüklere gerilimler farklı düşecek (dengesiz dağıldığını düşünürsek) diyelimki yükler bu gerilim değişikliğinden etkilenmedi ve nötr kesilince faz akımları değişti ama yinede vektörel toplam sıfır olacagından dolayı açma gerçekleşmez doğru mudur?
Evet.

dengesiz üç fazlı sistemlerde yıldız noktası hiçbir zaman sıfır olamaz.eşitlik söz konusu olamaz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,958
Son üye
maxicten

Yeni konular

Geri