Mutfak tezgahında 3d printer

Yaygın olarak PLA ve ABS filament kullanılıyor.

Daha sorunsuz olduğu için ilk filamentin PLA olması öneriliyor.

Evet pla almayı düşünüyorum şuan flament araştırıyorum fiyat kalite çok değişiyor anlaşılan

Yazıcıyı kurduktan sonra, bir hafta on gün kadar denemeler yapıp kenara koydum. Fiyat-kalite konusunda yorum yapabilecek deneyimim oluşmadı.

Aşağıdaki siteden Çin malı PLA almıştım, beklediğimden daha yüksek sıcaklıklarda eriyordu (galiba 215-220 civarı), başka bir sorun hatırlamıyorum;

http://uzaras3d.com/

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: akg
21b.jpg

burada headbed mofseti için bir soğutucu takılmış @Yusuf&CNC acaba klamenslerin erimemesi için bir önlem olabilirmi ? ben taktımtim bir tane

Ben de takmıştım ama klemensleri değiştirince karttaki sorunlar birden kesildi.

Anladığım esas sorun (dar boğaz) klemensler nedeni ile girişte, herkese değiştirmesini öneriyorum.

HTB12UIKLXXXXXaJXFXXq6xXFXXXW.jpg

genel olarak baskı kalitesi için baskı yapılacak kısmın üzerine fan takılmalı deniliyor benim ekstruder üzerinde fan var şimdi ramps üzerinden fan kontrolü için hangisine bağlantı yapılmalı yada ikisi bir aynı girişemi bağlanmalı birde 40x40 bir fan düşünüyorum yeterli olurmu baskı alanına üflemesi için ?

Baskıyı soğutmak için fan kullanmadım gerçi yazıcıyı da fazla kullanmadım. Seyrettiğim bir videyoda epeyce faydası olduğu gözüküyordu. Yazıcı kafanın iki yanına küçük fanlar bağlanmıştı. Son katman, eski katmanlar soğumadan basıldığı için kalite düşebiliyor.

Ramps üzerindeki D9, sıcaklığa bağlı kontrollu olarak çalışması için yazıcı kafanın fanı için düzenlenmiş. İki fanı kaldırır mı bilmiyorum ama fanlar çok akım çekmiyor. Fan yazıcı kafayı soğutmak için devreye girecek, baskıyı soğutma amacı ile ne kadar çakışır bakmak lazım.

X sürücüsünün solunda 12V çıkış var, fan için kullanılabilir, sürekli çalışacaktır. Buton konabilir, uğraşılırsa yazılıma müdahale edilerek de istenilen şekilde çalıştırılabilir diye düşünüyorum.

Ek;

D9 ikinci yazıcı kafa içinde kullanılabiliyor. Isıtıcısı 40 W civarında olması lazım yani ikinci fanı rahat rahat besler.

Son düzenleme:
  • Beğen
Merhaba,

D9 çıkışına 2.fan takılabilir sorun olmaz.
Isıtıcı tabla kullanmadan PLA ile baskı alınabilir.
Tüyo;Tabla üzerine cam yada ayna oturtup baskı öncesi 5 numara saç spreyi sıkmak pla'nın tablaya yapışmasını sağlar.
Soft limit için yazılımda değer giriliyor zaten.Home switch nozzle tabla sınırlarında kalacak şekilde ayarlanabilir.
Çıktı alırken objeyi tablada istediğimiz yere koyabildiğimiz için işlem kolay oluyor.

• Beğen
20160713_181952.jpg

tam ramps ın üzerine gelecek şekilde bir fan yerleştirdim 8x8 ayrıca dış kısımada biri içeri biri dışarı bakacak şekilde 8x8 fan yerleştirdim fanın birini karşı tarafa yerleştirsem daha iyi olacaktı sanırım ama görüntü kirliliği olmasın diye aynı tarafa yerleştirdim umarım faydası olur. bu fanları ayrı ayrı kontrol edebilmek için ön kısma anahtarlar yerleştirdim.
20160713_181928.jpg

@asenyurt benim bahsettiğim konu buydu banim makinada baskı yaparken z ekseni tablası aşağıya doğru inecek.

Bu sıralar pek vakit bulup ilgilenemedik uğraşılarımızla sonunda ilk baskımızı alabildik Allaha şükür

Bu arada güç kaynağı olarak iki adet bilgisayar güç kaynağını birleştirmiştim şöyle bir sorula karşılaşyım yazmaya başla dediğimde ısıtıcı tabla ısınmaya başlayınca güç kaynağının biri duruyor diğeri çalışıyor sadece. Isıtıcı tablayı çalıştırmadığımda bu sorun olmuyor neyden kaynaklanıyordur acaba
20161008_155010.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri