Motor Seçim Konusunda Yardım

Öncelikle herkese merhabalar sağlıklı günler dilerim.

El sanatları konusunda hobi edinmeyi sevdiğimden dolayı bir çok hobi edindim. Bunun en sonuncusu ise seramik oldu.
Özel olarak gittiğim bir kursta seramik tornası gördüm. Ve bir tane almak istedim. Ancak ülke şartları ve dolardan dolayı, 20 bin tl'lerden bahsedilen fiyatları üzülerek gördüm. Mesleğim gereği (bilgisayar mühendisiyim) bunun elektro-mekanik olarak çok karışık olmadığını düşünüyorum. Ve yapabileceğimi düşünüyorum.

Temel olarak bir motor, motor hızı için (tahminim içinde dimmer olan) bir pedal, ve saat yönü/tersi yönde dönmesini sağlama için bir switch mevcut. Geri kalan kısmı ise ayakları ve üst kısmı ki çok kolay çözülebilecek işler.

Ancak, AC motor özellikleri bu aşamada önem arz ediyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli özellik Tork.
Çünkü diskin üzerine belirli bir miktarda çamur konulduktan sonra, üzerine de bir miktar kuvvet uyguluyoruz.
Yani bana, ~300 RPM dönüş hızı yeterli ancak 0,5 HP tork lazım. Dönüş hızı kasnak, zincir gibi çarklı sistemlerle ayarlanabilir ancak tork için motorun gerekli özelliklere sahip olması gerekiyor.
Bununla ilgili yaptığım araştırmalarda, redüktörlü motorlara, fırçalı motorlara, DC motorlar gibi birçok çeşit motor inceledim.
Günün sonunda, dikiş makinası motoru yada koşu bandı motoru olabileceğini düşündüm. Ancak bir motor satın alıp sonrada 'bu olmazmış yeni motor almam lazım' demek istemiyorum. Ayrıca bu motorun kısmen sessiz de çalışması gerekiyor. (Fırçalı motor sanırım daha sesli çalışıyormuş)
Özet olarak bana ~300 RPM 0,5-1 HP gücünde, tercihem AC bir motor lazım. Hangi motoru kullanmam en uygun olur nasıl temin edilir. Pedal için nasıl bir sistem kurmalıyım. Yön ayarlamasını nasıl yapacağım gibi sorularım var.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Herkese sağlıklı günler dilerim.

Bu arada piyasada kullanılan shimpo marka tornanın motor özelliklerini ve adresini koyuyorum.
https://www.refsan.com.tr/shimpo-rk55vl

MODEL: RK – 55
MOTOR ÇIKIŞI: 1/4 HP, 100W
MOTOR GİRİŞİ: 220V

TAHRİK SİSTEMİ: Kayış Tahrik, otomatik gerdirme sistemi
HIZ KONTROLÜ: Uzaktan Ayak Pedalı sabit kablo 1,8 Metre
TURNET HIZI : 0 – 250rpm
TURNET YÖNÜ: Saat Yönünde/Saatin Tersine Anahtarı ters çevrilebilir
MERKEZLEME KAPASİTESİ: 12kg
TURNET: 30cm alaşımlı döküm
BOYUT: 78x63x58 cm
AĞIRLIK: 40 Kg
Koli Ebatı : 73*63*58 cm. 89 ds

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.

El sanatları konusunda hobi edinmeyi sevdiğimden dolayı bir çok hobi edindim. Bunun en sonuncusu ise seramik oldu.
Özel olarak gittiğim bir kursta seramik tornası gördüm. Ve bir tane almak istedim. Ancak ülke şartları ve dolardan dolayı, 20 bin tl'lerden bahsedilen fiyatları üzülerek gördüm. Mesleğim gereği (bilgisayar mühendisiyim) bunun elektro-mekanik olarak çok karışık olmadığını düşünüyorum. Ve yapabileceğimi düşünüyorum.

Temel olarak bir motor, motor hızı için (tahminim içinde dimmer olan) bir pedal, ve saat yönü/tersi yönde dönmesini sağlama için bir switch mevcut. Geri kalan kısmı ise ayakları ve üst kısmı ki çok kolay çözülebilecek işler.

Ancak, AC motor özellikleri bu aşamada önem arz ediyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli özellik Tork.
Çünkü diskin üzerine belirli bir miktarda çamur konulduktan sonra, üzerine de bir miktar kuvvet uyguluyoruz.
Yani bana, ~300 RPM dönüş hızı yeterli ancak 0,5 HP tork lazım. Dönüş hızı kasnak, zincir gibi çarklı sistemlerle ayarlanabilir ancak tork için motorun gerekli özelliklere sahip olması gerekiyor.
Bununla ilgili yaptığım araştırmalarda, redüktörlü motorlara, fırçalı motorlara, DC motorlar gibi birçok çeşit motor inceledim.
Günün sonunda, dikiş makinası motoru yada koşu bandı motoru olabileceğini düşündüm. Ancak bir motor satın alıp sonrada 'bu olmazmış yeni motor almam lazım' demek istemiyorum. Ayrıca bu motorun kısmen sessiz de çalışması gerekiyor. (Fırçalı motor sanırım daha sesli çalışıyormuş)
Özet olarak bana ~300 RPM 0,5-1 HP gücünde, tercihem AC bir motor lazım. Hangi motoru kullanmam en uygun olur nasıl temin edilir. Pedal için nasıl bir sistem kurmalıyım. Yön ayarlamasını nasıl yapacağım gibi sorularım var.

Bu arada piyasada kullanılan shimpo marka tornanın motor özelliklerini ve adresini koyuyorum.

Güçlü motor arıyorsanız redüktörlü motordan vazgeçmeyin, dikiş makinası motoruyla biraz zor olur tork,
Ben 15 yıl textilde çalıştım, ama öyle güçlü motora hiç denk gelmedim, tork gücünü bilmem ama geek sitesi ve aliexpress de gayet güzel motorlar var,
Geek-wish sitesi yakın zamanda türkiyedeki faaliyetini sonlandıracaktı ama sonlandırdımı, sonlandırmadımı bilmiyorum, play storeden geek yazın halen faaliyette ise çıkar.
Aslında ben geçenlerde 3 tane motor almıştım geek'ten ama senin ihtiyacını karşılamaz sanki

Hakikaten böyle bir zımbırtıya 15-20 bin vermek banada pek akıllıca gelmedi.Belgesellerde izledigimiz kadarı ile orjinali ayakla çevriliyor.Bence sizde fazla düşünmeden almak istediginiz üründe kullanılan motorun aynısını kullanın.Motora bir tane invertör taktınızmı hızını ayarlarsınız.Motoru kayış kasnak ile sisteme baglar ve biraz gevşek tutarsanız zorlanma halında kayış kaydırır ve tehlike teşkil etmez.

Hakikaten böyle bir zımbırtıya 15-20 bin vermek banada pek akıllıca gelmedi.Belgesellerde izledigimiz kadarı ile orjinali ayakla çevriliyor.Bence sizde fazla düşünmeden almak istediginiz üründe kullanılan motorun aynısını kullanın.Motora bir tane invertör taktınızmı hızını ayarlarsınız.Motoru kayış kasnak ile sisteme baglar ve biraz gevşek tutarsanız zorlanma halında kayış kaydırır ve tehlike teşkil etmez.
Bu senaryoyu bende düşündüm aslında ama sadece motor bilgileri ile bir yere varamadım. Muhtemelen konunun muhteviyatıyla ilgili hiç bilgim olmadığı için nasıl araştırılır, yada nerden bakılır kısmında takıldım. Ama bu öneriyi dikkate alıp tekrar benzer motor arayışına gireceğim. Teşekkür ederim.
Güçlü motor arıyorsanız redüktörlü motordan vazgeçmeyin, dikiş makinası motoruyla biraz zor olur tork,
Ben 15 yıl textilde çalıştım, ama öyle güçlü motora hiç denk gelmedim, tork gücünü bilmem ama geek sitesi ve aliexpress de gayet güzel motorlar var,
Geek-wish sitesi yakın zamanda türkiyedeki faaliyetini sonlandıracaktı ama sonlandırdımı, sonlandırmadımı bilmiyorum, play storeden geek yazın halen faaliyette ise çıkar.
Aslında ben geçenlerde 3 tane motor almıştım geek'ten ama senin ihtiyacını karşılamaz sanki

Evet dikiş makineleri daha çok hız odaklı çalışıyor. Redüktörlü motor benim de aklıma yattı benzer özelliklerde motor arıyorum. Bunun içinde tekrar bir araştırma yapacağım. Teşekkür ederim.

İlk düşüncem bu link ürüne bu kadar para verilmez .
Veren verir , kendi bileceği durumdur .

Konu ürüne gelirsek .
İlk düşüncem normal ucuz makina yapın bu makinayı iyileştirme yapmak ( tecrübe edinmek )
Sonra isteğiniz motor değiştirme yapılır ve invertör takılır vs gibi yan malzemeler ( parçalar ) vs .

Yaptıklarınızı ( makinanın imalatını ve bu makina ile yapılacak ürünlerinizi ) video ve yazı ile anlatmanız .

Kolay Gelsin .

SİSTEMLER . FİKİR ?

https://www.google.com/search?q=Nidec Shimpo RK 55 VL&tbm=isch&tbs=rimg:CRg2I7qA4549YZBbLR-DIptTsgIMCgIIABAAOgQIABAB&hl=tr&sa=X&ved=0CBwQuIIBahcKEwjY99q3_cn2AhUAAAAAHQAAAAAQBg&biw=1903&bih=937

https://www.google.com/search?q=Nidec Shimpo RK 55 VL&tbm=isch&hl=tr&tbs=rimg:CXI0DrGOtbq6YajpKuEjeQ_1ysgIMCgIIABAAOgQIABAB&sa=X&ved=0CBsQuIIBahcKEwiQvYncq8r2AhUAAAAAHQAAAAAQBw&biw=1903&bih=937

Son düzenleme:
arkadaşım benim kızım da seramik te okuyor, torna fiyatlarını görünce ben almaktan vaz geçtim şarjlı matkap ile yaptım tornayı normal matkap ile de yapabilirsin. daha ucuza gelir

Kardeşimde böyle bir bir ac motor var, ancak kullanılabilmesi için bir sürücüye ihtiyaç var, sürücüsüz çalışmıyor (steep motor gibi) bu 4500 devire kadar çıkabilen bir motor ve çok güçlü de, redüktörsüz bile çalışırken elle mili tutup durdurmak mümkün değil, aradığınız motor 300 devir olduğu için bunun bir redüktöre ihtiyacı var, ya bir tane bulur takarsınız. Yada kendi redüktör sisteminizi oluşturursunuz, 4500 deviri 450 devire düşürürsünüz gücüde 10 kat artmış olur. 300 devire redüktörle düşürürseniz gücü tam 30 kat artmış olur, 300 devirde tonlarca yük taşıyabilecek seviyeye gelmiş olur. Benim tavsiyem akıllı bir sürücü beyin alın, birde redüktör sisteminizi kurarsanız istediğiniz gibi kontrol edersiniz.
Yanlız kardeşim bu motor için 200 dolar istiyor, (az bir pazarlık yapılabilir) diyeceğim tavsiye ederim
Not: üzerinde etiket olmadığı için tork değeri veremiyorum,
Ancak dahaa önce kullandığımız makineden devrinin 4500 devir olduğuna eminiz

Ekli dosyalar

• 1647427383335465636843735453697.jpg
    1647427383335465636843735453697.jpg
    432.3 KB · Görüntüleme: 14
  • 16474274136313987161759242470088.jpg
    16474274136313987161759242470088.jpg
    287.1 KB · Görüntüleme: 16
  • 16474284503286163685118590456279.jpg
    16474284503286163685118590456279.jpg
    258.2 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla piyasada direk bulabileceğimiz bir motor değil. Bir ihtimal bu iş için üretiliyor olabilir. Benzerini arıyorum aslında.
İlk düşüncem bu link ürüne bu kadar para verilmez .
Veren verir , kendi bileceği durumdur .

Konu ürüne gelirsek .
İlk düşüncem normal ucuz makina yapın bu makinayı iyileştirme yapmak ( tecrübe edinmek )
Sonra isteğiniz motor değiştirme yapılır ve invertör takılır vs gibi yan malzemeler ( parçalar ) vs .

Yaptıklarınızı ( makinanın imalatını ve bu makina ile yapılacak ürünlerinizi ) video ve yazı ile anlatmanız .

Kolay Gelsin .

SİSTEMLER . FİKİR ?

https://www.google.com/search?q=Nidec Shimpo RK 55 VL&tbm=isch&tbs=rimg:CRg2I7qA4549YZBbLR-DIptTsgIMCgIIABAAOgQIABAB&hl=tr&sa=X&ved=0CBwQuIIBahcKEwjY99q3_cn2AhUAAAAAHQAAAAAQBg&biw=1903&bih=937

https://www.google.com/search?q=Nidec Shimpo RK 55 VL&tbm=isch&hl=tr&tbs=rimg:CXI0DrGOtbq6YajpKuEjeQ_1ysgIMCgIIABAAOgQIABAB&sa=X&ved=0CBsQuIIBahcKEwiQvYncq8r2AhUAAAAAHQAAAAAQBw&biw=1903&bih=937

Genel olarak çamaşır makinesi videoları hariç bir çoğunu izledim. Motorun büyük olması ve sesli olmasından dolayı çamaşır makinesi ile alakalı olanları atladığımı hatırlıyorum ama tekrar değerlendirmeye alacağım teşekkür ederim.

Aslında bu tür butik ve kendi imkanlarımızla yaptığımız işlerde, dediğiniz gibi bir yerden bir şekilde başlayıp düzelterek ilerlemek gerekiyor. Ancak biraz zaman azlığından ve ürünleri nereden nasıl temin ederim bilmediğimde, daha ileri aşamalardan başlamak istiyorum.
Yardımlarınız için teşekkür ederim paylaştığınız videoları detaylıca izleyeceğim
İyi günler dilerim.

arkadaşım benim kızım da seramik te okuyor, torna fiyatlarını görünce ben almaktan vaz geçtim şarjlı matkap ile yaptım tornayı normal matkap ile de yapabilirsin. daha ucuza gelir
Ağırlık yüklemesi yapıldığında ya üzerine yüklenildiğinde nasıl bir tepki aldığınızı öğrenebilir miyim? Yavaşlama oluyor mu?
Ayrıca sistemi nasıl kurduğunuzdan bahsedebilir misiniz?

şarjlı ile zayıf kaldı ben de matkapla yaptım. maktabın tetik kilidini basıyorum tabla dönüyor . tabii önceden matkabı sabitlemen gerekiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri