MITSUBISHI MSZ-FH25VE2 Klima elektrik sarfiyatı.

Son faturada yaklaşık 15 günlük klima tüketimi gerçekleşti. Ben ona göre hesaplamıştım.

Evet haklı olabilirsiniz , banada tam güven vermedi.O nedenle klimanın teknik dökümanlarını paylaşmıştım. Fabrikanın teknik dökümanlarında belirttiği tüketim 4,2 KWh ölçüm cihazında 4,9 KWh olarak görünüyor.

Screenshot_20230805_170940_Gallery.jpg

Buyruuuuuun taaa şubat ayı faturası birim fiyat 1,73 TL
Ağustos ayındayız değil mi 😄

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 100159

Buyruuuuuun taaa şubat ayı faturası birim fiyat 1,98 TL
Ağustos ayındayız değil mi 😄
1.98 Tl değil 1,72 tl/kWh. Benmi yanlış hesaplıyorum? Siz fatura tutarını 429 değilde 492 diye yazmış olmayasınız?
EPDK her 3 ayda bir elektrik faturalarına esas tarife tablolarını yayınlar. Faturaları ona bakarak hesaplardık. Genelde her 3 ayda bir giydirirlerdi. Yine azar azar giydirmeye devam. Şu pandemiden sonra herşeyin rayından çıktığı dönemlerde EPDK da 3 ay kuralını bozdu. Bir aralar baya bir süre tablo yayınlamadı. Şimdi düzene girdi gibi. Bir ara günlük 7 kWh limiti getirdiler. Sonra 8 kWh e çıkardılar. vs..Kurumun elektrik faturaları benden geçiyor üstad. Kaç defa bize elektrik tedarik eden şirketin yamuklarını yakalayıp faturayı iptal ettirdiğim oldu. Kaçar yüzbin tl ler... Şuanda biz yüksek tüketim yapan serbest tüketici grubuna girdik. Ayımız ayımızı tutmuyor. Ocak ayında 5,28 TL/kWh ödemişiz bu ay 3,9Tl/kWh ödedik. Geçen ay 2,88Tl/kWh ödemiştik. Ticarethane OG abonesiyiz.​

Son düzenleme:
1,72 tl/kWh. Benmi yanlış hesaplıyorum? Siz fatura tutarını 429 değilde 492 diye yazmış olmayasınız?
Sizin hesap tam doğru değil ama yakın değer birde üzerinden tam 6 ay geçmiş olmasına rağmen verdiğiniz birim fiyattan yüksek 😉 1,732 TL

Sizin hesap tam doğru değil ama yakın değer birde üzerinden tam 6 ay geçmiş olmasına rağmen verdiğiniz birim fiyattan yüksek 😉 1,732 TL
Paylaştığınız faturanın altına yazdığınız rakamı düzeltince mesajlar anlamını yitirmiş oldu. 1,98 TL yazmıştınız ama değilmiş değil mi... Sizinki de tutmadığına göre sorun yok! ;)Benim hesapta belli bir birim fiyat yok aslında. Okuma gün aralığı bile fiyatı etkiliyor.
Gerçi ben N.Ş.A da 1,8 TL yi geçemez demiştimde yinede yanılan ben olayım hiç sorun değil.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/mitsubishi-msz-fh25ve2-klima-elektrik-sarfiyatı.150822/

Son düzenleme:
Paylaşımlar geldikçe olay netleşecek bölge bölge farklılıklar olacaktır mutlaka ama diyorum ki klima kullanan bir tüketici elektriğin 1 kwh 'ne 2TL den az ödemiyordur. Bende klima kullanıyorum fatura henüz gelmedi gelince paylaşırım. 👍

Paylaşımlar geldikçe olay netleşecek bölge bölge farklılıklar olacaktır mutlaka ama diyorum ki klima kullanan bir tüketici elektriğin 1 kwh 'ne 2TL den az ödemiyordur. Bende klima kullanıyorum fatura henüz gelmedi gelince paylaşırım. 👍
Bölge bölge fark olamaz. Faturalar kendi tedarikçinizi belirlemediyseniz (ki mesken tüketicilerin %90 ı belirlememiştir) her bölgede aynı gelir. EPDK nın belirlemiş olduğu fiyatın dışına kimse çıkamaz. Verdiğim linkten faturasını kontrol edip oradaki değerden farklı bir değer görenler hemen şikayetçi olmalı. Ayrıca faturalar aylık kesilmek zorunda burada hile yapanlarda şikayet edilmeli.

Evet haklı olabilirsiniz , banada tam güven vermedi.O nedenle klimanın teknik dökümanlarını paylaşmıştım. Fabrikanın teknik dökümanlarında belirttiği tüketim 4,2 KWh ölçüm cihazında 4,9 KWh olarak görünüyor.
Aydan aya değil günden güne bile tüketim değerleri değişecektir. Bir derecelik soğutma/ısıtma farkı bile tüketimi etkileyecektir. Sarf edilen enerji evaparatörün verimine bağlı olduğu kadar, toplam ortak yüzey alanının ısı geçirgenlik katsayı ve iç dış sıcaklık farkı (delta T) çarpımı ile formüle edilir. Wattmetrenin hatalı ölçüm yapacağına pek ihtimal vermiyorum. Aynı cihazdan bende de var. Gücünü bildiğim cihazları doğru ölçtüğünü teyit ettim. Daha hassas ve profesyonel bir cihazla karşılaştırma şansım olmadı.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri