Mini Sumo Robot Devresi

@meronimo bu devre yanlış program PBP de yazlımış okumasını biliyorsan PBP da yanlış ve eksik yazıldığını görürsün.Diğer konu donanımı yanlış.L7805 GND kısmı PIC e +5V kısmı PICin OSC sine gidiyor. Yeniden tasarlanıp düzenlenmesi lazım devrenin komple.
O yüzden bu devreyi denemeyin.

birazda benim sorularıma cevap verseniz ??? :( :( :(

Mail attım kusura bakmayın geç cevap yazdım :S

Beyler mini sumo diye açmıştım konuyu fakat daha sonradan çizgi izleyen yapmaya karar verdim... Elinizde performansı güzel olan bir çizgi izleyen robot devresi mevcutmu acaba...Ben kendim çizmek istedim fakat pek becerili olamadım...

Max 5 sensörlü
2 Motorlu
pic 16f877a- 16f877 yada 16f84 veya 16f84a herhangi birisi ile olabilir...

Açıkcası performansı iyi birşey istiyorum...

Bana Mini Sumo Robotunda;
Kaç tane Sensör?
Kaç tane Motor?
Kaç tane Pil?
Hangi Mikro Denetleyici?

kullnacağını yazarsan sevinrim :)

Abi elinde hiç çalışır durumda çizgi izleyen robot devresi varmı.Varsa konuya ekleyebilrimisin?

hazır kod, şema paşlaşmanın yararlı olmadığını düşündüğümden paylaşmıyorum. ama yardım etmeyi çok isterim. kendi sitemdeki yazımı buraya kopyalayıp - yapıştırdım.umarım yararlı olur.
not: videolar gözükmüyor. reklam amaçlı kesinlikle değil isterseniz siteden izlersiniz isterseniz youtube dan ali.bayuk yazarak izleyebilirsiniz.

kolay gelsin.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu senenin başında 3 kafadar, ben ali, selman eldem ve ayberk yüşen olarak güzel bir mini sumo yapalım dedik. yapacağımız bu mini sumoda herşey profesyonel olsun dedik ve görev dağılımndan başlayarak bu kurala uygun ilerlerdik. buna göre mekanik sistemi selman, elektronik sistemleri ayberk ve program kısmını ben yapacaktım. sırasıyla bu mini sumo robotu yaparken adımları size anlatmak istiyorum.

1. oturduk kafa patlattık; nasıl bir şey istiyoruz, neleri hedefliyoruz, elimizde neler var? bu soruların hepsini tartıştık. sonuç olarak birşeyler belirledik.
2.robotun mekaniğini tasarladık; robotu tamam SolidWorks programında sanal ortamda çizdik. yorumladık. eksiklerini fazlalarını bulduk.
fecii-1-150x150.jpg
fecii-2-150x150.jpg
fecii-3-150x150.jpg

IMG_0206-150x150.jpg
IMG_0199-150x150.jpg
IMG_0205-150x150.jpg

robotun mekaniniği genel olarak cnc ile işlendi. geri kalan bölümleri elimizle işledik herzamanki gibi
icon_biggrin.gif
ama mekanik olarak en önemli özelliğimiz sanırım tekerleklerimiz. 5. resimde sağdaki küp şeklindeki parça tekerleklerin kalıbı oluyor. kalıbın içine cantımızı yerleştiriyoruz ve içine silikonu döküyoruz. bir gün beklediğimizde sonuç mükemmel.
icon_smile.gif
ileriki zamanlarda, yarışmalarda silikon tekerlekleri göreceğimize eminim. ayrıca motorlarımız da 350rpm pololu marka motor. ama 16 volt verince 1000rpm i geçiyor.

3.elektronik sistemi tasarladık; mekaniğe uygun baskı devresi olan, programda gerekli olan donanımı barındıran elektronik devreyi tasarladık.
devre1-150x150.jpg
devre2-150x150.jpg
devre3-150x150.jpg

devre4-150x150.jpg
devre5-150x150.jpg
devre6-150x150.jpg

devrenin şemasını anlatacak olursak; pic18f2550 kullandık mikrodenetleyici olarak. hem çok hızlı hemde pin sayısı olarak bizi karşılıyordu. boyutunun küçük olmasıda yanımıza kar kalıyordu. robotun başlangıç taktiklerini seçebilmek için 4lü dip anahtar kullandık. regüle olarak ise yine güzel bir yenilik olarak lm2576-5 kullandık. entegre 3A sürekli akım verebiliyor, çıkış kısa devre koruması var. gerçekten bu özellikler robot yapanlar bilir, aranılan özelliklerdir
icon_smile.gif
regüleyi smd olarak kullandık ve devre altına monte ettik. böylece devrede alan konusunda aşırı rahatlık oldu.

4.programını yazdık; istediğimiz bütün taktikleri içeren, içerisinde hayat kurtaran küçük ayrıntılar olan bir program yazdık.
pr1-150x150.jpg
pr2-150x150.jpg
pr3-150x150.jpg

pr4-150x150.jpg
pr5-150x150.jpg
pr6-150x150.jpg

devre kısmında yazdığım gibi mikrodenetleyici olarak 18f2550 kullandık. entegrenin PLL özelliğini kullanarak çekirdeği 48Mhz kullandık. Entegrenin USB özelliklerini kullanmak istemediğim için kapattım. programın bence en önemli özelliği değişkenleri belli bir yerde tanımlı olduğundan çok esnek olması. ayrıca herşeyi fonksiyon olarak yazınca programı takip etmekte çok kolay oluyor.
5.hiç durmadan deneme yaptık; son işlem olarak robotu hiç durmadan bir denedik. karşısına önce hareketsiz cisimler koyduk, daha sonra farklı robotlar ile maç yaptırdık. ve sonuç olarak bizde çok iyi yapılmış mini sumoyu ürettik
icon_smile.gif

Robotun ilk yarışması viyana'daydı. daha önce bu video ları yayınlamıştım. yine yayınlıyorum. ilerleyen zamanlarda robotun videolarını topladığımda hepsini yayınlayacağım.

peki bu robotu yaptınız. ne oldu? dersek. bu robottan bir kaç tane yaptık. robotların aldığı dereceleri yazarsak;
-ORG 2.liği
-İTÜRO 1.liği ve 2.liği
-Uludağ Robot Günleri 1.liği, 2.liği ve 3.lüğü

kaynak: alibayuk

Ellerine sağlık abi.. Bizde mini sumo yapmaya düşünüyorduk ama sonradan çizgi izleyen yapmaya karar verdik..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri