Reklamlar

paskomya

Profesyonel Üye
İyi akşamlar, geceler arkadaşlar. Tvim açık izliyormuş taklidi yapıyorum. Genelde reklamlar çıktığında zapp yaparım. Yani kanal değiştiririm. Masamda yemek yediğim için ve kumandadan uzak olduğum için izlemek zorunda kaldım ve fena halde üzüldüm. Bir Türk markası karaca’nın düdüklü tencere reklamını izledim. Karacayı bilerek küçük harfle yazdım çünkü Türk diline hakaret ediyor. Quick and safe. Türkçe hızlı ve güvenli demek bu kadar mı zor. Reklamda hatun kişi pilot hani uçağı filan uçuruyor ama ama düdüklü tencerede yemek yapamıyor güvenemiyor. Sıkıntı yok, herkes yemek yapmayı, pişirmeyi, düdüklü tencereyi kullanmayı bilmek zorunda değil. Ama Türkçe varken neden İngilizce yle tanıtım yapıyorsun? Bu tencereyi Türk’ler değil de İngilizler için parazarlıyorsan onların kanalında İngilizce reklam yap. Bu özenti, taklit etmeler beni çok üzüyor. Ben dilimle de Türk olmamla da gurur duyuyorum. Bakıyorum izliyorum yeni nesil hangi dili kullanmak istiyor. Bizleri yozlaştırmak için önce milliyetimizi sonra da dinimizi yobazlaştırdılar. Hadi din seçimdir pek karışmam ama Türk olmak insanın kaderidir. Hele ki TC vatandaşlığı kimliği taşıyorsan bu bayrağa saygı duyacaksın ve sadık olacaksın. Bunu bir ırkçı olarak söylemiyorum, gidin o özendiğiniz Avrupa devletlerinin milliyetçiliğine bakın. Onlar ne kadar ırkçı ve milliyetçiyse ben de o kadar ırkçı ve milliyetçiyim. Lay lay lom değil, Fransız milli takımına bak ne demek istediğimi anlarsınız. TC vatandaşı olmak bu kadar mı utanç verici merak ediyorum. Eğer bizler TÜRK olduğumuzu unutursak, unutturulmasına izin verirsek tarihten siliniriz. Benim ninelerim, dedelerim Türkçe’yi zor konuşurlardı. Çünkü ada göçmeni Giritlilerdi. Burada onlara “marya” derlerdi (karışık demek) yarım gavur derlerdi. Oysa onlardan daha fazla dindardılar.

Göçmen olmanın ne demek olduğunu ben iyi bilirim. Doğduğum topraklara geri döndüğümde beni herkes dışladı. Lan altı üstü İzmir’den Bodrum’a geri döndüm ve beni bir Bodrumlu olarak kabul etmediler. Neden? Hem aksanım yok, hem de Giritliyim. Al sana bir yarım gavur daha. Evet yarım gavurum, Giritliyim ve Türk’üm.

Şimdi gelelim karacamıza sizce reklamı yakışıyor mu? Bu ve bunun gibi reklamlar. Bizleri bitirmek için değil mi? Yoksa ben haksız mıyım?

Hem hak veriyorum hem de veremeyeceğim hususlar var Sn. @paskomya Ustam. Devletin ilgili resmi kurumları ne yazık ki işleri yoğun yetişemiyorlar gündeme ... TDK sanırım bu işe el atması gereken kurum. En son selfie kelimesine özçekim diyerek yıllar sonra üstelik bu duruma el attı çok şükür. Bir daha esameleri adlarını anan yok. Kurum lav edildi mi yoksa çalışanlar salla başını al maaşı durumundalar mı bilmiyorum.

Geçmişte bölücülük yapmak isteyenler dil üzerinden de saldırmışlardır. Dil her ne kadar canlı varlık olmasa da topluluk içinde anlaşmak ve iletişim kurmak adına canlıdır. Teknolojik, tıp, bilimsel ve eğitim konularında yapılan değişikliklerle yeni kelimeler eklenmesi kaçınılmazdır. Düşüncelerimizin de kölesi mahkumu olmayacağımızdan düşüncelerimiz değişebilir pekala da.

Scooter, air fry yakın zamanda sık kullanılan fakat Türkçe karşılığı bulunmayan kelimelerden. Daha çok örnekleri vardır elbet. Bekleyip göreceğiz sanırım, elden başka birşey geliyor mu?

sayın @by lent ustam, Türkçe yaşayan bir dil kabul ediyorum. dilimize yeni sözcüklerin de girmesine karşı değilim. yeter ki uygun ve telaffuz edilebilir bir karşılığı olsun. ama reklamı izle otur benim yerime sen küfür et. yahu, sen markasın, bu ülkeye mal satacaksın, bu ülkeye reklam yapıyorsun, en can alıcı sözcük dizisi ingilizce. nerede senin markan, ben sana mı güveneyim yoksa donuna kadar ingiliz olan başka bir markaya mı? bir alman kadar, fransız kadar, ingiliz kadar milliyetçi olamadık. git bakalım oraya senin dilini konuşmak için çaba sarf edecekler mi? yada senin dilinde sana bir menü sunacaklar mı? TDK yerinde duruyorsa bile, benim için yok hükmünde var olan personel nasıl olsa arpalıkta salla başı al maaşı yapıyorlar.

Hem hak veriyorum hem de veremeyeceğim hususlar var Sn. @paskomya Ustam. Devletin ilgili resmi kurumları ne yazık ki işleri yoğun yetişemiyorlar gündeme ... TDK sanırım bu işe el atması gereken kurum. En son selfie kelimesine özçekim diyerek yıllar sonra üstelik bu duruma el attı çok şükür. Bir daha esameleri adlarını anan yok. Kurum lav edildi mi yoksa çalışanlar salla başını al maaşı durumundalar mı bilmiyorum.

Geçmişte bölücülük yapmak isteyenler dil üzerinden de saldırmışlardır. Dil her ne kadar canlı varlık olmasa da topluluk içinde anlaşmak ve iletişim kurmak adına canlıdır. Teknolojik, tıp, bilimsel ve eğitim konularında yapılan değişikliklerle yeni kelimeler eklenmesi kaçınılmazdır. Düşüncelerimizin de kölesi mahkumu olmayacağımızdan düşüncelerimiz değişebilir pekala da.

Scooter, air fry yakın zamanda sık kullanılan fakat Türkçe karşılığı bulunmayan kelimelerden. Daha çok örnekleri vardır elbet. Bekleyip göreceğiz sanırım, elden başka birşey geliyor mu?
TRT de @ sembolü yerine kuyruklu a kullanmaya çalışma faciasıda bambaşkaydı malesef .

Belgesel ve Müzik dışında hiçbirini.:D
hani şöyle derler ya "ne şeytanı gör, ne de salavat getir" izlemesem de olur yani bir şey kaybedeceğimi zannetmiyorum. geçen gün kazayla ahabere takıldım emekli maaş zamlarını övüyordu, ne kadar zam alacaklarını filan. hani tansiyonumun çıkmasını bırak yeni küfürler icat ettim. bunların matematik öğretmenleri mezardaysa ters dönmüşlerdir. bu günde tv de denk geldim galiba % 40-45 gibi bir zamdan bahsediyorlar ama nereye olduğu belli değil. eğer kök maaşa yapacaklarsa ki öyle olacak gibi görünüyor yine alacağız 3ün 1ini. yok aslında bu adam bizleri, özellikle beni çok düşünüyor. yani parasızlıktan alkolümdeki kan miktarı yükseldi.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri