MD542 Sürücü Arızası :(

KAYSERİ

Profesyonel Üye
Bir sorunla daha karşınızdayım.

Bugün makinenin sürücülerini güç kaynağını falan kendi uydurmamız olan bir panoda topluyorduk. En son her şey bitti ve panoyu soğutmak için panoya yerleştirdiğim 24 V 0,15 amper salyangoz fanın kablolarını sürücülerden biri ile beraber bağladım güç kaynağına. Fana giden kablo üzerine soket yerleştirdim sökmesi takması kolay olsun diye. Buraya kadar sıkıntı yok. Sonrasında sistemi kontrol etmek için elektriği verdim makineye her şey sorunsuz çalıştı derken fan bir kaç kez kapanıp açıldı. Fan kablosunu kontrol ettiğimde soket kablosunun dip kısmında temassızlık olduğunu gördüm. Hemen elektriği kestim fanı devreden çıkarıp yeniden elektriği verdiğim zaman fanla beraber bağladığım sürücünün çalışmadığını fark ettim. Tüm bağlantıları baştan sonra kontrol etmeme rağmen düzelmedi. Can sıkıntısından fotoğraf çekmeyi unuttum. Hilmi Abi sürücünün içini dikkatli bir şekilde kurcalayıp çıkış triaclarından birisinin bozuk olduğunu tespit edip yenisi değiştirdi ama sonuç olumsuz.

Sürücünün kurtulma şansı var mı ? Nasıl düzelir bir yolu yordamı var mıdır ?

(Bu arada fanı yaklaşık 1 haftadır kullanıyordum ve bir sorun olmamıştı bu güne kadar)

Moderatör tarafında düzenlendi:
benzer sorunu bende yaşadım
542 üzerinde bir kaç kablonun gevşediğini ve ısındığını farkettim
ogün bugündür çalışmıyor

DM 542 çıkışında triak değil mosfet kullanılıyor.doğru malzeme değiştirdiğseniz.bir de diyotlar vardır o da kısa devre olmuş olabilir.enzer bir sürücüyü tamir etmiştim.

Ben o üç bacaklılara hep triak diyorum ağız alışkanlığı :D evet sorun çıkış mosfetlerinden birinde ve sigorta patlamış. Sigorta tamam ama mosfeti bulamadık burada F9N34N mosfeti bilmiyorlar. Bulabilirsek sürücüyü kurtardık yoksa başka sürücü alacağız

merhaba bende kayserideyim bilgilerinizden faydalanmak isterim

merhaba bende sizinle tanışmak için yazmıştım. hayır imalat etmiyorum. hobi maksatlı cnc makinası gördüm hevese kapılıp bir cnc makinası aldım. kullanmasını bilmiyorum sizin deneyimlerinizden faydalanmak istedim. yardımcı olursanız çok sevinirim siteye yeni üye olduğum için özel mesaj atamıyorum

Tabi elimden geldiğince yardımcı olurum. Hangi semtte oturuyorsunuz ? Merkezde mi ? Makineniz nerede ?

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm

Yeni konular

Geri