Masaüstü CNC Freze Mekanik Sistem Sorularım

eren586

Üye
Merhaba iyi günler
x ekseni 50 veya 60cm x y ekseni 30cm Masaüstü CNC Freze yapmak istiyorum ve takıldığım noktalar var.
Metal işleyebilceğim şekilde düşünüyorum.

Sorularım
1- Spindle motor alcam 1.5kw bunun sürücüsü üzerinde devir ayarı vs var onu düşürerek metal işleyebilirmiyim
Aslında fener mili düşünüyordum motor triger ile tahrik vermeyi amaçlamıştım ama spindle de metal işliyor dedi bi abi youtube de yorum da. ER20 olcak.
2-Bu spindle ile parçaya kılavuz çekilebilirmi pek sanmıyorum daha doğrusu bilmiyorum.

3- Birçok yerden lineer kızak araba için fiyat aldım orjinalleri pahalı bayağı doğuş kalıp tan teklif almıştım.
KOLBEN VEYA MBY 25 lik ray araba alcam çin malı olduğu için düşünüyorum çok sıkıntı yaşarmıyım diye
Çin malları durumu nedir.
SKF LLT lineer raylar var ama fiyat alamadım perakende satmıyoruz dediler firma olmadığım için.
Bu makineyi bireysel olarak yapcam.
Parçalarınıda bu şekilkde alcam.

Vidalı mil 2505 olcak

4- Step Motor 4.5nm düşünüyorum ENKODER OLMASI GEREKİRMİ VE Z için 4.5 yetersizse artırıcam.
5- Normal cnc freze tezgahların da x y tabla üzerin de ama ben x eksenini sabit köprü üzerine koymayı düşündüm evet cnc routere dönüyor bir bakıma ama normal türlüde işleme alanı çok kısa oluyor.
Örnek; X ekseni 50cm uzunluk olsun spindlenin tablaya tam hakim olması için 25cm tabla sağ ve soluna gövdeyi uzatmam gerek o zamanda gövde kocaman bişi oluyor ve masaüstü olmak tan çıkıyor.

NOT: Gövdeyi 50x50 soğuk çekme dolu demirden düşünüyorum rayların gelceği yerler cnc de tarancak
şase de kaynak düşünmüyorum vidalı yaptıktan sonra cıvatalara destek olması için aralıklı punta atcam.
Daha sonra buna ayrı bi şase yapcam makineyi başarılı bi şekilde yapınca tekerlekli şase gerektiğinde yürütebilmek için.

YOUTUBE DE DMC 2 DİYE MASAÜSTÜ CNC VAR BU ŞEKİLDE YAPCAM. Şuan kopya çekmek durumundayım çünkü örnek üzerinden gitmek daha sağlıklı olcak.

Resmini attığım dmc masaüstü cnc de metal parçaları işleyebiliyorlar. Resimdeki profiller cnc boru lazerde kesilmiş parçalar.

LİNEER KIZAK ARABA VE MİLLERİ BUGÜN YARIN ALCAM İNŞALLAH.

Ekli dosyalar

• dmc 2 -1.png
    dmc 2 -1.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 48
  • dmc 2 -11.png
    dmc 2 -11.png
    1.4 MB · Görüntüleme: 49
  • dmc 2 -14.png
    dmc 2 -14.png
    285.9 KB · Görüntüleme: 38
Step motordan pek anlamam ama anlayan bir arkadaşım bana en az 6nm step kullan demişti bir cnc için

Doğrudur ayrıca ben bunların hesaplama kısmına girersem dipsiz kuyuya düşmüş gibi olcam o yüzden analiz kosmına giremiyorum zaten

triger degil vidalı mil kullan,trigerdeki esnemeler işi bozar,hareketli parçaları fazla agır yapma,hızlı hareket verdinmi dur dedigin yerde durmayabilir(atalet)

triger degil vidalı mil kullan,trigerdeki esnemeler işi bozar,hareketli parçaları fazla agır yapma,hızlı hareket verdinmi dur dedigin yerde durmayabilir(atalet)
Mesajınızı yeni gördüm
Vidalı mil zaten olcak eksen hareketlerin de
ben Trigeri spindle motor için söylemiştim yani spindle takım tutucu tasarlayıp bunu motor ile triger tahrik vercektim ki zaten böyle yapılıyor ayrıca çıkma bt20 spindle fener fili bulabilsem güzel olurdu

resimdeki görünen tasarım dan vazgeçtim normal c tipi yani freze tezgahları üzerinden gitcem

x ekseni servo frensiz tabla üzerinde yatay 0.75kw 1:5 redüktör
y ekseni servo frensiz tabla üzerinde yatay 0.75kw 1:5 redüktör
z ekseni servo frenli dikey 0.75kw 1:5 redüktör
divizör tabla üzerinde 0.75kw 1:10 redüktör

ben şuan spindle motorda kaldım

neden normal spindle kullanmıyorum çünkü ben işitme cihazı kullanıyorum ve o spindle ler normal bi insanı da rahatsız etcek kadar çok ses çıkarıyorlar
ek olarak da ben kılavuz çekemem o spindle ile
normal freze tezgahlarındaki asenkron motor mu bilmiyorum.
yada normal servo 1kw olsa bunu spindle olarak kullanabilirmiyim merak ediyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri