Mach3'e Alternatif CAM Programı Yapmak

[QUOTE="]

Not: Senin dediğin bu düzeneklerde iş mili hep aynı yönde dönüyor, geriye çekilirken otomatik ayırıyıp terse dönüyor dimi aparat? Yayla tensionı alan düzeneklerden bahsetmiyoruz?

Ters dönüş var[/QUOTE]

Emin olmak adına;

Aparatta mı var otomatik olarak, yoksa spindle'ı sen ters döndüreceksin mi demek istedin? :D

@sparkk Hocam ikinci resimdeki kartı kullanıyorum. Kullandığımız bilgisayar biraz fazla modern ve üzerinde rs-232 port yok hiç. Usb konusunda çıkacak sıkıntılar daha önce forumlarda defalarca kez konuşuldu, çözümler söylendi ama. Yine de önce usbde bi boyumun ölçüsünü alacam galiba :D olmadı gene rs232 döneriz.

Ters dönüş var

Emin olmak adına;

Aparatta mı var otomatik olarak, yoksa spindle'ı sen ters döndüreceksin mi demek istedin? :D

@sparkk Hocam ikinci resimdeki kartı kullanıyorum. Kullandığımız bilgisayar biraz fazla modern ve üzerinde rs-232 port yok hiç. Usb konusunda çıkacak sıkıntılar daha önce forumlarda defalarca kez konuşuldu, çözümler söylendi ama. Yine de önce usbde bi boyumun ölçüsünü alacam galiba :D olmadı gene rs232 döneriz.[/QUOTE]
Bu dediğimiz sistemde. Spindle sene sey torklu yani redüktörün ucuna bağlı bir mandren düşün buna klavuzu bağlıyosun..sistemde kızaklar üzerine oturtulmuş durumda.. Hareketi ise pnömatik piston ileri geri ile hareket ettirilmekte.istersen eksen motpruda eklersin.. Ama sistemde 10 12 adet bu tip bir delik ve diş operasyonu olunca pnömatik ideal oluyo.. Delinen parça sarı...

Ayrıca eğer klavuz çekilen parça çelik ve çap büyükse pnömatikde iyi çaplarda piston gerekir.. Bazı işlerde diş çekmede aiyani ilk diş kavramasını iyi sağlamak çok önemli..

Aslında bizim sistem senin anlattığından baya farklı ama yine de uygulanabilir, bulabilirsen diy bişeyler haberim olsun.

Bizdeki sistem aşağıdakinin çakması gibi, pistondan kastım buydu.

Geçen bunu izledim paylaşmak bugüne nasipmiş :),

Video için konuşuyorum...videodaki işlem plasma yanına spindle uygulaması matkap ucu olarak udrill kullanılmış.

Söyle düşüne bilirsin..1 adet plasma ve aynı tip kafadan 2 adet düşün..bir kafa delme bir kafa diş çekme seklinde.. Her 3 kafa birbirinden z de bagımsız... ama x hattında bütün.. plasma cnc işleminde ana unsur ve dışarı yap komutu vericek ve bitti komutu alıcak.. Bu su demek delik delme kendi içinde bir otomasyon diş çekme bir otomasyonu olacak.. plasma sadece eksene gidip falanca cikıştan 1 komutu veriyo.. Delik işlemi başlıyo ve bitiyo bittiğinde cnc plasma girişine 1 komutu yolluyo ve cnc plasma sistemi bu sefer deliğin merkezine klavuzu getirip bu sefer klavuzun bağımsız otomasyonuna işlem yap diyen cıkışını 1 yapıyo işlem bittiğinde de cnc girişine 1 yapıp gerekli gkod doğrultusumda işleme devam ediyo... Bursa firmalarında en azından bu sekilde...

Son düzenleme:
Geçen bunu izledim paylaşmak bugüne nasipmiş :),

Hoş sistem izlerken beynim yandı :D.

Video için konuşuyorum...videodaki işlem plasma yanına spinle uygulaması matkap ucu olarak udrill kullanılmış. Söyle düşüne bilirsin..aynı kafadan 2 adet düşün bi kafa delme bi kafa diş çekme.. Her iki kafa birbirinden z de bagımsız ama x hattında bütün.. plasma cnc işkeminde ana unsur ve diğer delik delme bi sadece kendi içinde bi otomasyon diş çekme bi otomasyon.. Ve plasma sadece eksene gidip falanca cikıştan 1 komutu veriyo.. Delik işlemi balşlıyo ve bitiyo bittiğinde cnc plasma girişine 1 komutu uçyolluyo ve cnc plasma sisteni bu sefer deliğin merkezine klavuzu getirip bu sefer klavuzun bağımsız otomasyonuna işlem yap diyen cıkışını 1 yapıyo işlem bittiğindede cnc girişine 1 yapıp gerekli gkod doğrultusumda işleme devam ediyo... Bursa firmalarında en azından bu sekilde...

Bu anlattıklarını yapıcaz inşallah da, bana öyle plc kafasıyla falan konuşma :D
Bizde 1 adet plazma için Z, bir de devrini ayarlayabildiğimiz güzel bir spindle var ona da Z2 diyelim, bunlar birbirinden bağımsız z eksenleri, ve spindle motorumuz er32 bağlantılı. Ben buna özel hss, co8 matkap uçları aldım, almadan bi kaç denemede yaptım soğutmasız 40 delik falan delebiliyor. Verdiğim feedratelerde piyasada (yakınlarımda) bulabileceğim en kaliteli marka matkap ucu 1 delik delebiliyor ikincide kırılıyor ya da başı yanıyor.

Buraya kadar bir sorun yok, spindlein devri matkapların kalitesi falan şimdilik işi götürebilir.

Klavuz çekerken uygulanması gereken devir hem çok düşük benim spindle için (1000-1500 devire diş çekebilir miyim?) hem de şu spindle'ı tersine döndürme işlemi nasıl olacak bilemiyorum. Yani bir fren falan yok, saat yönünde aşağı doğru diş çekip, sonra dur deyip tekrar terse dönerek yukarı kalk dediğimde acaba olacak mı?

Bu soruları aşmak adına şu otomatik tersine dönebilen, balata ayırmalı gibi aparatlar çok hojdır. Ama buralarda yok.

Hoş sistem izlerken beynim yandı :D.

Bu anlattıklarını yapıcaz inşallah da, bana öyle plc kafasıyla falan konuşma :D
Bizde 1 adet plazma için Z, bir de devrini ayarlayabildiğimiz güzel bir spindle var ona da Z2 diyelim, bunlar birbirinden bağımsız z eksenleri, ve spindle motorumuz er32 bağlantılı. Ben buna özel hss, co8 matkap uçları aldım, almadan bi kaç denemede yaptım soğutmasız 40 delik falan delebiliyor. Verdiğim feedratelerde piyasada (yakınlarımda) bulabileceğim en kaliteli marka matkap ucu 1 delik delebiliyor ikincide kırılıyor ya da başı yanıyor.

Buraya kadar bir sorun yok, spindlein devri matkapların kalitesi falan şimdilik işi götürebilir.

Klavuz çekerken uygulanması gereken devir hem çok düşük benim spindle için (1000-1500 devire diş çekebilir miyim?) hem de şu spindle'ı tersine döndürme işlemi nasıl olacak bilemiyorum. Yani bir fren falan yok, saat yönünde aşağı doğru diş çekip, sonra dur deyip tekrar terse dönerek yukarı kalk dediğimde acaba olacak mı?

Bu soruları aşmak adına şu otomatik tersine dönebilen, balata ayırmalı gibi aparatlar çok hojdır. Ama buralarda yok.
Adım adım gidelim..
X de. 2 adet z olması güzel 1 plasma 2 delik spindle..
Bu spindle kac kilowatt devri ne ??
Kobaltlı matkap ucu alırsın dahabuzun gider..
Yada havuzlu bir sistem olursa hem kesim dumanı cıkmaz hemde delme soğutma yapar.
Veya havuz olmassa sisteme delme esnasında su ile soğutur bunu cnc içine bişi gömme bunu dışar bir otomasyonla yaparasın hemde sağlam olur..şu eksende hareket gördünmü suyu aç şurda kapa dersin..ok
Klavuzu 1500 devirle çekemezsin 20 30 50 devir gibi çekebilirsin.. Ve tork gerekir.. Hız değil...
Bunu ordaki okadar koşulla uğraşma diye dişarıya bir başla çıkışı ve bir de iş bitti komutu olacak..
M105 kodu ile başla
M106 ise iş bitti bilgisi olucak
M106 geldimi gkodunun devamında yazan neyse ona dewam

Adım adım gidelim..
X de. 2 adet z olması güzel 1 plasma 2 delik spindle..
Yada havuzlu bir sistem olursa hem kesim dumanı cıkmaz hemde delme soğutma yapar.
Veya havuz olmassa sisteme delme esnasında su ile soğutur bunu cnc içine bişi gömme bunu dışar bir otomasyonla yaparasın hemde sağlam olur..şu eksende hareket gördünmü suyu aç şurda kapa dersin..ok
Klavuzu 1500 devirle çekemezsin 20 30 50 devir gibi çekebilirsin.. Ve tork gerekir.. Hız değil...
Bunu ordaki okadar koşulla uğraşma diye dişarıya bir başla çıkışı ve bir de iş bitti komutu olacak..
M105 kodu ile başla

Spindle 9kw 12 düldül, 12.000 RPM. 60kg. Gövde çapı 18cm. Üreticiden hala tork-power eğrisini edinemedim. Delmek için kullanmayı düşündüğüm devir 1000-1500 arası, deleceğim delikler m2 - m26 arası.

Uçlarım kobaltlı, çakma değil direk alman işi.

Havuz var ancak havuzdaki su işlenen malzemeye değemiyor, sadece plazma dumanını ve aşağı inen toz pisliği tutabilecek şekilde.

Delme esnasında su, karbondioksit gazı veya bor yağı verebileceğim 2 adet selenoid valf kontrollü sistemim var. Bor yağını tekrar geri kazanamayacağım açısından (havuz plasma pisliği) en masraflısı o. Karbondioksit fena soğutuyor maliyet de çok abartı değil gibi ne dersin?

İzlediğim videolarda m10 klavuzla 500 devirde diş açıyorlar, neden? nasıl oluyor. 500 devirde ben spindle'ı çalıştıramıyorum 20-30sn sonra sürücü overloada geçiyor doğal olarak. Klavuz çok önemli değil, sadece fantezi benim için. Şu yabancı aparatları 6000 devirle tek yöne çeviriyorsun, kendisi 500devire falan düşürüyor. Z eksenini yukarı kaldırdığında otomatik ayrılıp tersine dönüyor, spindle hala aynı yöne dönerken. Çok avantajlı gibi bu ürünler

M105 kodu ile başla

Abi bunları geçelim, tekrar hatırlatayım, kontrol kartını masaüstü yazılımı ben yapıyorum. G kodlarına makrolara takılmayalım. Adını Cüneyt koyarım komutun M105 yazacağıma yeterki olsun :D.

Spindle ın hız spindle ise 12mm kadar güzel delik delersin 12 sonra devir cok aşağılarda tork yukarda olması gerekir.. Hız spindle ları ile diş veya büyük çap delik imkansız.. Ama şekil gravürde yüzey parlaklı bunla olur..

Matkap ucunda elması dene diyecem ama pahalı.. Kobalta dewam.. altta çözümü..

Bor yağını unut ...Havuzdaki suyu ayrıca bir pompa ile delik delmedede kullan..
Zaten havuzda su var ve karbonla gereksiz yere para harcama.

M10 diş çekmek için 500 deviri görmedim... Bu işlem için torklu bir dönüşe ihtiyaç var..benim terciğim redüktörlü motor..ve ayrı bi z ile bu işlemi yapmak..

Elektronik tarafı senin bileceğin iş plc li veya prof bir kontrollürde bu işlemi nasıl olduğunu yazdım sen nasıl tercih edersen öyle yapabilirsin..
Cüneyt diye bir kod koyma sonra millet adımız cok geçti diye illallah der.. Gik geldi.. Gina geldi kardeşim diyebilir..[emoji14][emoji6][emoji6]forum sağlığı sıhhati için yapma..

Spindle ın hız spindle ise 12mm kadar güzel delik delersin 12 sonra devir cok aşağılarda tork yukarda olması gerekir.. Hız spindle ları ile diş veya büyük çap delik imkansız.. Ama şekil gravürde yüzey parlaklı bunla olur..

Matkap ucunda elması dene diyecem ama pahalı.. Kobalta dewam.. altta çözümü..

Bor yağını unut ...Havuzdaki suyu ayrıca bir pompa ile delik delmedede kullan..
Zaten havuzda su var ve karbonla gereksiz yere para harcama.

M10 diş çekmek için 500 deviri görmedim... Bu işlem için torklu bir dönüşe ihtiyaç var..benim terciğim redüktörlü motor..ve ayrı bi z ile bu işlemi yapmak..

Elektronik tarafı senin bileceğin iş plc li veya prof bir kontrollürde bu işlemi nasıl olduğunu yazdım sen nasıl tercih edersen öyle yapabilirsin..
Cüneyt diye bir kod koyma sonra millet adımız cok geçti diye illallah der.. Gik geldi.. Gina geldi kardeşim diyebilir..[emoji14][emoji6][emoji6]forum sağlığı sıhhati için yapma..

Bilgi için çok teşekkürler, söylediklerine katılıyorum.

Aşağıdaki listede benim motor gücünde olup, yine benim motorun devrinde olan bir ürün yok listede, ama bendeki motorun ölçüleri birebir aynı.

Bu listeden bu iş için önerebileğin birşey var mı, yoksa çok çok hayal mi kuruyorum? :D

6y-tablo.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri