luna park kompanasyonu

ykp55

Üye
arkadaşlar luna park için lokal kompanzasyonmu daha iyi olur yoksa ortak noktadan bir kompanzasyon sistemimi bu konuda tecrübe edinmiş arkadaşlar yadımcı olurmusnz..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bir sıkıntı mı oldu, yoksa bir ön araştırmamı? Normalde çok fazla aydınlatma ve sabit ve değişken yükler olacaktır. değişkenleri lokal çözsen bile ayrıca merkezi bir çözümde gerekecektir.

Bir sıkıntı mı oldu, yoksa bir ön araştırmamı? Normalde çok fazla aydınlatma ve sabit ve değişken yükler olacaktır. değişkenleri lokal çözsen bile ayrıca merkezi bir çözümde gerekecektir.

bir sorun yok sadece ön arastırma yapıyorum malum çok değişken yukler var motorların devirleri lambalar vesaire onun için on arastırma yapıyorum

Öncelikli olarak işletmeyi bir güç analizinden geçirmeniz gerekecektir.
Luna parktaki makinaların güçleri ve devredeki çalışma sürelerini,
Lunaparktaki sistemlerin tam yükteki güçleri,
Her fazın üzerindek, yüklerin dengeli ve dengesiz oluşu,
Parktaki yüklerin karakteristik özellikleri,
Günlük çalışma zamanları, ve bu çalışmanın kompanzasyon sistemlerine olan etkileri,
Kullanacağın malzemelerin teknik detaylarını,
Seçilecek olan rölenin işletme için uygun olup olmayışı,
Ani yük değişimlerinin kompanzasyon sistemlerine olan etkileri,
Seçilecek olan kontaktörlerin konpanzasyon kontaktörü olması,
Ani yük değişimine paralel olan kullanılacak olan tristör modülünü kullanılması.

Daha önce kurulu olan kompanzasyon panosunun özellikleri ve işletmenin çalışma şartlarına uygunluğu dikkate almak gerekir.
İleriki zamanlarda gelebilecek sistemleride göz önünde bulundurmak gerecektir.

Birkaç tıl önce Lunaparkta kompanzasyon çalışmam oldu...
Ama büyük bir lunapark değil , 4-5 sistem var ,ahtapot ,ranger gibi ...

En çokta Ranger devrede iken sorun oluyor...Ranger motoru için lokal kontaktör ,sigorta ve kondansatör bağlamıştım..

Motorlar devamlı On-Off İleri- Geri çalıştıkları için yavaş tepki veren bir röle sorun oluşturabilir... Sistemi trsitör modülsüz çözdüm ,ama bu başka bir yerde sorun olabilir...Yüklerin değişim oranın ile ilgili elbette...

Son düzenleme:
merhaba ykp55

lunapark yükleri çok miktarda sürücüden oluşmakta
yani harmonik üretmekte
bu yüzden öncelikle reaktörlü olmalı
ayrıca bilindiği gibi bu yükler çok hızlı
tristörlü yapılmasında fayda var.

pek çok lunapark kompanzasyonu ürettim
oranları %5 gibi sağlıyorum
kendi maliyetinizi ve isterseniz dycom maliyetini kıyaslayabilirsiniz

başarılar
Gökhan OLGUN