Lineer guc kaynağı yardim

@Mr_YAMYAM ın uygulamasını 2 adet plastik büyük boy kılıf 2n2955 ile yaptım.
Yükte voltaj düşmesi çok çok az ve Akımı da sabit tutuyor. Piyasa regüle kitleri gibi bayılmıyor. Ama lakin benim transistör çifti 4a in yukarısında direndi ama feci ısındı.
MJ 15004 lere Türkiye içi güvenmek patates bolluğundan dolayı imkansız.
MJ15004G leri 6gün önce RS ten sipariş (firmadan ses yok) ettim ama cebim feci ısındı.
Bekliyorum.
Bendeki durum bu.

Yükte voltaj düşmesi çok çok az ve Akımı da sabit tutuyor. Piyasa regüle kitleri gibi bayılmıyor. Ama lakin benim transistör çifti 4a in yukarısında direndi ama feci ısındı.
MJ15004G leri 6gün önce RS ten sipariş (firmadan ses yok) ettim ama cebim feci ısındı.
Bekliyorum.
Bendeki durum bu.

Sahte urun konusuna malesef birsey yapamiyoruz. Ancak atik isi konusuna gelirsek guc kaynaginda birden fazla cikisli transformator kullanmak en mantiklisi.

Bekliyorum.
Bendeki durum bu.
2N2955 lerin akım kazancı ve power dissipation (Güç harcaması) düşüktür.
Elde etmiş olduğun 3A sağlıklı çıkış akımı son derece normaldir. Aynı yerde MJ15004 kullanmış olsaydın en az 5A devamlı çekebilirdin.
MJ15004 bulunamıyorsa eskilerden BD318 eşdeğer transistördür.
BD de temin edilemezse 2SA1943 sınırlı olarak kullanılabilir.

Sahte urun konusuna malesef birsey yapamiyoruz. Ancak atik isi konusuna gelirsek guc kaynaginda birden fazla cikisli transformator kullanmak en mantiklisi.
O iş tamam. Tabiki çıkıştaki akım kadar, bu transistörlerin emitter kollektör üzerinde kalan voltaj da önemli. Bunu biliyorum ve trafo sekonderini kendim sardım ;)

60660

ucuz ve kolay yapılabilir 1-31 volta arası çıkış voltajı ayarlanabilen güç kaynağı.
24 volt ve ihtiyacınıza göre güçte smps güç kaynağı ile beslenmesi gerekiyor.
çıkış voltajı Vout 24 voltun üzerinde oluşuyor.
akım ayar potu ile aslında çıkış gücü ayarlanıyor fakat sabit voltajda akım ayarı yerine geçiyor.
yapmak isteyen olursa devam edeceğim.

Ekli dosyalar

• psupply.asc
    13.1 KB · Görüntüleme: 0
2N2955 lerin akım kazancı ve power dissipation (Güç harcaması) düşüktür.
Elde etmiş olduğun 3A sağlıklı çıkış akımı son derece normaldir. Aynı yerde MJ15004 kullanmış olsaydın en az 5A devamlı çekebilirdin.
MJ15004 bulunamıyorsa eskilerden BD318 eşdeğer transistördür.
BD de temin edilemezse 2SA1943 sınırlı olarak kullanılabilir.
BD318 konusunu incelerim. Teşekkür ederim.
■Akım kazancı hfe mi?
■Power disspation ne demek?

Kusura bakmayın. En az 3 adet eli yüzü düzgün lineer power supply bekleyen projem var. Biri arkadaş için. Biri de amatör telsizci. Radyatör sıkıntısı. Orj. Transistör sıkıntısı.
Sizin proje yi Tİ sitesinde gördüm önemsememiştim. Ama sizin proje reklam yüzü oldu.
■■■Ha bir de, trafodan sonra shelf bobin iyi RİPPLE İÇİN olurmu. Olursa nasıl bir toroid ve sarım önerirsiniz?
Bu arada MJ15004 leri RS ten sipariş verdim. Şu sıralar gelir umuyorum.

Akım kazancı HFE. Ancak sadece ölçü aletini ile ölçülen kazanç değeri muteber değildir.
Teknik veriler incelendiğinde akım kazancının bazı parametrelere göre değiştiğini görebilirsin.
Power dissipation GÜÇ HARCAMASI demektir.
MJ15004 ün güç harcaması 250W tır.
Bu şu demektir.
Lineer güç kaynaklarında bir yarı iletkenin çalışabilmesi için CE veya BE aralarında belli gerilim olmalıdır. En önemlisi CE dir.
CE gerilimi ne kadar yüksek olursa, transistör üzerindeki güç o denli yüksek olacaktır.
Basit bir örnek verirsek.
10A collektör akımı olan bir transistörün CE arasındaki gerilim 10V ise 10X10=100W lık güç transistör üzerinde harcanıyor demektir.
Ripple için bobin önermem. Yerine yüksek güçlü direnç tercih edilebilir.
Çekilen akım doğrultusunda bu direnç üzerindeki güç artışı da yüksek olacağı için direncin mümkün mertebe düşük olması gereklidir.
Bunun toleresi için giriş çıkış gerilim farkı hesap edilir.
ÖRNEK:
trafo gerilimimiz 16V olsun. Regüle çıkış gerilimimiz 12V olsun.
LM317 kullanıyorsak referans gerilimimiz 1.25V olacaktır.
Öyleyse 16-1.25=14.75Vburadan da çıkış gerilimizi çıkartırsak.
14.75-12V=2.75V luk bir payımız vardır.
Devreden çekilecek akıma göre bu direnç üzerinde max 2.75V düşecek şekilde direncimizi hesap edebiliriz.
Trafo gerilimi efektif olduğu için ana kondansatörlerde görülen 1.41 değerindeki fazla gerilim bu hesaplarda ele alınmaz.
Çünkü AC gerilimin efektif değeri iş yapabilme değeridir.

Peki bu power disspation un transistör kataloglarındaki kısaltması nedir?
PD mi?
Bu arada bd318 önerisi için teşekkürler. Daha az göze batan mj15004 özellikli veya daha iyi, patatesi daha az bulunan ve fiyatı düşük alternatifler bulmam lazım.

Sanki bu patates transistörler aynı tezgah ve sadece üzerine isim yazıyorlar bence. Bu kadar basit.
Bunu yapanlar ve ülkemize sokanlar gizli dolandırıcı. Tüm Satıcılar satarken orjinal diye yemin ediyor ama lm338 den 2n3055 ten 12volt altında daima 1.5 amper almak mucize.
Transistör Türkiyeden alınmaz. Çinden hiç alınmaz algısı oluştu bende. Git pazardan Niğde patatesi al daha iyi.

İyi gunler Kararimi degistirip bunu yaptim ama isis den aras e gecerken swap pin cap25 hatasi verdi sebebi nedir acaba yardimci olabilir misinizEkli dosyayı görüntüle 60640
@Mr_YAMYAM Ben bu şemadaki en yukarıda ki bobini kastetmiştim.
Fazla yamyamlık yapıyorum gibi ;)

@Mr_YAMYAM Ben bu şemadaki en yukarıda ki bobini kastetmiştim.
Fazla yamyamlık yapıyorum gibi ;)
Ben de o bobini kastetmiştim.
100Hz için direnç gösterebilecek bir bobinin iç direnci normal bir dirençten daha fazla olabilir.
Örneğin 100Hz ripple ları bastırmak için takribi 100mH lik bir bobin kullanmayı hesap edersen...
Ya bu bobinin boyutu 100W civarı bir transformatör gibi büyük olacaktır.
Ya da bobinin iç direnci 10-20 ya da 30 ohm gibi olacaktır.
Test için bir transformatörün 12V gibi sargısının omik direnci ve endüktansı ölçülebilir.
Ancak gürültü unsuru RIPPLE lar değil de yüksek frekans bileşenleri ise bobin kullanmak son derece mantıklıdır.
EK BİLGİ VE DÖKÜMAN:
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/2668/MOSPEC/MJ15004.html
MJ.png

Son düzenleme:
Bobin yerine Direnç konusunda ikna oldum. Sizin uygulamanızdaki 0.22ohm direnç kısmen bu vazifeyi görüyor sanki.

Videoda 7.dk özellikle Pİ direnç uygulamasını skop ile göstermiş. Yük altında ne olur bilemem ama, hiç yoktan iyidir.

Bir sorum var.
Dönüp dolaşıp design @Mr_YAMYAM projesine dönüyorum hep. Doğruya en yakın regüle bence de bu proje. Ama şemanızdaki bu röle işi bana ters. Kutuda fazla Yer yok, arızası tıkrtısı çok. Kontak yapışır meme yapar. Ömürlük olmaz gibi.

Sorum şu;
●Tristör röleyi değil de, lm317 nin 1 nolu (potansiyometre bacağı) ucunu - uç olan toprağa kısadevre etse nasıl bir koruma olur???

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri