Lineer guc kaynağı yardim

Bir sorum var.
Dönüp dolaşıp design @Mr_YAMYAM projesine dönüyorum hep. Doğruya en yakın regüle bence de bu proje. Ama şemanızdaki bu röle işi bana ters. Kutuda fazla Yer yok, arızası tıkrtısı çok. Kontak yapışır meme yapar. Ömürlük olmaz gibi.

Sorum şu;
●Tristör röleyi değil de, lm317 nin 1 nolu (potansiyometre bacağı) ucunu - uç olan toprağa kısadevre etse nasıl bir koruma olur???
Seni bi köteklerim. 10 vurup bir sayarım :D
@serkan_48 huyumu çok iyi bilir :D
30 sene kadar önce tasarlamış olduğum aynı proje hala çalışıyor.
IMG_1657.JPG

Devre telsiz içi,n 10A lik bir güç kaynağı şeklinde tasarlanmış olsa da 20 A i rahat çekmekte idim.
Tristör konusunda haklısın.
İster akımı komple kes istersen LM317 yi kısa devre edip gerilimi 1.25V a düşür kimse karışamaz.

2 tane mj15004g ile 20a mi?
25 amper 13.8 volt proje için Arkadaş 4 adet ben ise 5 adet mj15004 düşünüyordum. Orjinali ise tek derdimizdi.
Siz epey Rahatlattınız.

2 tane mj15004g ile 20a mi?
25 amper 13.8 volt proje için Arkadaş 4 adet ben ise 5 adet mj15004 düşünüyordum. Orjinali ise tek derdimizdi.
Siz epey Rahatlattınız.
Bir adet MJ15004 ile continous 5A çekilebilir.
Bu demek değildir ki 10 A çekilemez.
Ben tek bir MJ ile 18A bile çekmiştim. Ama sınırlı koşullarda tabii.
Soğutucu EŞŞEK kadar büyüktü ve transistör üzerinde düşen gerilim sadece 3V idi.
Uygun koşullar sağlanabilirse bir transistörden 20A çekilebileceği zaten kataloglarda belirtilmiştir.
Ama bu koşulları sağlayabilmek sen ben gibi babayiğitlerin harcı değildir. Sadece laboratuar ortamında geçerlidir.

Hocam filtre icin bobin değeri tahmini yazdim degisik yöntemler deneyecegim ama sizin fikriniz de onemli nasil bi filtreleme yapmalıyım
Bir adet MJ15004 ile continous 5A çekilebilir.
Bu demek değildir ki 10 A çekilemez.
Ben tek bir MJ ile 18A bile çekmiştim. Ama sınırlı koşullarda tabii.
Soğutucu EŞŞEK kadar büyüktü ve transistör üzerinde düşen gerilim sadece 3V idi.
Uygun koşullar sağlanabilirse bir transistörden 20A çekilebileceği zaten kataloglarda belirtilmiştir.
Ama bu koşulları sağlayabilmek sen ben gibi babayiğitlerin harcı değildir. Sadece laboratuar ortamında geçerlidir.

O bobin teorik. Uygulamada ise trafonuzun büyüklüğünde sac karkas ve yüksek Q değeri için kalın sekonder sargısı gerekir. Faydası ise maliyet ve büyüklüğüne değmez.
Siz en iyisi;
Yukarıdaki benim son videoyu izleyin.
Direnç kullanmış.Osiloskop grafi lerde de sonucu irdelemiş.

Hocam videoyu izledim direnc ile filtre yapinca daha temiz cikis veriyor bende direnc kullanacagim fakat direnc degeri 24 volt 10 amper icin nasil hesaplanir
Trafom 300 VA seconder sargisi kalın 15 watt maksimum verebilir ama ben 10 amper üstüne cikmak istemiyorum

Bobin işi çok aşırı yer kaplar.
Sizin için 2 adet 0.15ohm 25 watt alüminyum direnç hesapladım. Piyasada var. Bu dirençler soğutmak için uygun bir alüminyum levha yada radyatöre bağlı olmalı. Kapasitörler ise 3adet 50volt ve;
değeri 10bin mf yada bütçenize göre daha yukarısı.

Ohm degeri 0.22 olunca sıkıntı olur mu hocam 25 watt elimde 2 adet vardi

Ohm degeri 0.22 olunca sıkıntı olur mu hocam 25 watt elimde 2 adet vardi
Neden olmasın. Sadece Hesabımdaki amper değeri 15 amperdi. Sanırım olur.Kapasitörden feragat etmeyin siz.
Yalnız transistörleriniz sayın yamyam ın tavsiye ettiği mj15004g orjinal ve iyi soğutmalı olsun.
Çünkü Sisteminiz 24 volt ve düşük voltaj almak istediğinizde (örnek 4 volt )transistörde 20 volt kalır ve istediğiniz 10 amper ciddi ısınma sıkıntısı verir.Transistörler için Adam gibi bir soğutucu kullanın.Öyle dirençlerdeki gibi alüminyum levha değil.
NOT: Orjinal transistörler için avrupa yada abd kökenli satıcı tercih ediniz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri