Pnömatik zaman röleli yildiz üçgen sorunu.

ibosch01

Üye
Merhaba ustalar , arizasina ilk defa gittigim bir tesiste yaklasik bir saatlik zaman dilimi icerisinde ugrastigim ilginc bir ariza geldi basima ve zaman olmadigindan dolayi cozemedim, aklim halen orada kaldi. Makinede 4 tanebirbirinden bagimsiz yildiz ucgen devresi var.yalniz stoplari ve acil stoplari ortak. Start butonlari bagimsiz. Hangi motoru calistirirmaya calissak ucgene gecerken muhurleme kesiliyor ve stop ediyor. Salt grubu tamamen sınayder yildiz ucgen zaman rolesi kontaktor uzerine takilan pnomatik role kullanilmis. Kontaktorler 24 vdc.uzerlerinde ters gerilim koruma diyotlari var. Guc kaynagimiz 24 v omron. Ucgene gecerken bazen guc kaynaginin korumaya gectigini gordum. Kisadevre yaptiracak bisey bulamadim, 4 bagimsiz devredede ayni sorun olunca kontaktorlerdende suphelenemiyorum, Butun emniyet ve stop devrelerini kontrol ettim.guc kaynagini yeniledim.klemenlerin ve kablolari kontrol ettim elimden geldigince sorun duzelmedi ve mesai bitti.sorun ptesiye kaldi sanirim. Bu surecte degerli fikirlerinizi yoruma vbekliyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20231124_170321.jpg
    IMG_20231124_170321.jpg
    284.7 KB · Görüntüleme: 38
  • IMG_20231124_170327.jpg
    IMG_20231124_170327.jpg
    268.2 KB · Görüntüleme: 37
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba ustalar , arizasina ilk defa gittigim bir tesiste yaklasik bir saatlik zaman dilimi icerisinde ugrastigim ilginc bir ariza geldi basima ve zaman olmadigindan dolayi cozemedim, aklim halen orada kaldi. Makinede 4 tanebirbirinden bagimsiz yildiz ucgen devresi var.yalniz stoplari ve acil stoplari ortak. Start butonlari bagimsiz. Hangi motoru calistirirmaya calissak ucgene gecerken muhurleme kesiliyor ve stop ediyor. Salt grubu tamamen sınayder yildiz ucgen zaman rolesi kontaktor uzerine takilan pnomatik role kullanilmis. Kontaktorler 24 vdc.uzerlerinde ters gerilim koruma diyotlari var. Guc kaynagimiz 24 v omron. Ucgene gecerken bazen guc kaynaginin korumaya gectigini gordum. Kisadevre yaptiracak bisey bulamadim, 4 bagimsiz devredede ayni sorun olunca kontaktorlerdende suphelenemiyorum, Butun emniyet ve stop devrelerini kontrol ettim.guc kaynagini yeniledim.klemenlerin ve kablolari kontrol ettim elimden geldigince sorun duzelmedi ve mesai bitti.sorun ptesiye kaldi sanirim. Bu surecte degerli fikirlerinizi yoruma vbekliyorum
Bu kitap gibi semanın bir bağlantı şeması yok mu ?

Hayir sorunu anlamamissiniz. Neden duruyor tam ucgene gecerken diye soruyorum.hangisini acarsak acalim tam ucgene gecerken kumanda devresini kesiyor.neden ?
Sistemde hiç gerilim ölçümü yaptınız mı üçgene geçme aninda . Ariza aramak yerine ilk yapmanız gereken bence o. Gerilim çöküyor ve kumanda devresi bırakıyor olabilir .

Olctum 400 volttan asagi dusmuyor. 24 v devresinde sorun oldugunu dusunuyorum

Olctum 400 volttan asagi dusmuyor. 24 v devresinde sorun oldugunu dusunuyorum
Devre şeması olmadan arıza bulmak pusulasız denize açılmaya benzer . Bahsettiğiniz durum için önce devre şeması bulup sonra da kademe kademe bir yerleri iptal ederek yol vererek arızayı kıstırmak lazım . Yoksa oradan buradan diye aramaya kalkarsanız o iş eziyet olur tamamen .

abi benim zannımca bu resim anlattığın şeyin resmi değil. anlattığın şeyiin resmi buysa anlattığın bu şey değil . pnomatik yıldız üçgen rölesi varmı onuda bilmiyorum . zaman pnomatikte yıldız üçgen deye bir kavram varmı onuda bilmiyorum.. kontaktörün üzerine takılan nesne pnomatik değildir. pnomatik aynı elektrik gibidir tüm ekipmanları vardır valf dediği bizim anahtara tekabul eder çift yollu valf dediği bizim komitatöre tekabul eder ama onlar kablo ile çalışmaz küçük hava hortumlarıyla çalışır .. ozaman sorunu düşünüp indergenmeye uğraşalım
ozaman bu görünen kumanda panosu çünki güç panosu olması mumkün değil bir motorun üçgen çalışması için 5kw tan fazla olması lazım orası kumanda devresi ise motor korumalarının ne işi var ozaman güç devreside orası peki.. yıldız üçgen 4 tane ise ozaman 12 tane kontaktör olması lazım değilmi? peki sistem yine başka bir devreden kumanda ediliyor yoksa 24 volt sistem neden kullanılsın .. velevki edilmedi?
yani anlayacağınız ben gene heç bir şey anlamadım ama heç bir şey ....

ozaman anlattığına göre kumanda devresi çizmeye çalışalım
1- acil stop btonu koyduk
2- stop butonu koyduk
4tane start butonu koyduk
anladığım kadarıyla sistemde tek bir motor çalışması isteniyor bu nedenle stop butonları acilleri ortak .
anladığım kadarıyla bu tek bir proses çünki tek acil butonu var . ve prosesin tümü birden duruyor.
anladığım kadarıyla sistem yıldız üçgen falan değil .
anladığım kadarıyla bir motor durmadan diğerinin çalışması istenmiyor
ozaman senin bahsettiğin röle of delay zaman rölesi olabilir yani operatör hata yapmasın deye bir motor tam durmadan diğerine basamasın deye tasarlanmış bir emniyet olabilir .

ben butun bunları neden yazdım konuya cevap yazmak içimnmi tabikide hayır .. ya?
sorunun cevaplarında hep anladığım kadarıyla yazıyorum anladıklarım doğrumu ? allah bilir ..
ama konu doğru anlatılsaydı anlıyor olsaydık yorum yazabilirdik anlamazasak zaten anlamıyoruzdur . şöle olsaydı soru
arkadaşlar bir x makine üzerinde çalışıyorum .
bu makine y işini yapıyor
bu makinede 4 tane z gücünde bu motor var
bu motorların görevleri şunlar ve şu sırayla çalışıyor
bir motorun çalışması için şu şartlar gerekli
makine otomatik plc ile çalışıyor yada manuel elle çalışıyor yada her ikisi.
o zaman ben bu kadar çıkarsama anlamaya çalışma yorumlama yapma gereği duymuyacaktım ..

müşteri arıyor şalter kapanmıyor diyor. triptedir diyorum bak. trip ne? diyor orda yazıyor diyorum . yok diyor . en sonunda orda kırmızı bir çük varmı dışarda . ha o çüke bas içeri girsin . deyince sorunu çözüyoruz 21 . yüzyılda termiği çük olmaktan kurtaramadıksa bu sorunu burdan bu şekilde anlayıp yardımcı olmamız maalesef pek imkanlar dahilinde görünmüyor ..

Değerli arkadaşlarımın da belirttiği üzere devre hakkında yeterli bilgi ve şema olmaksızın konu üzerine konuşmak oldukça zor.
Bu tür arızalarda devre ortak noktalarına bakmak gerekiyor. Örneğin fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla pnömatik zaman rölesi ortak devre elemanı gibi görünüyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri