LGA2011 ve LGA1151 soket tavsiyesi

Merhaba arkadaşlar. Bana hangisini tavsiye edersiniz?
2011 Anakart
Xeon 1620

İkisi birlikte 1000₺

4cdf3058-b105-4878-acfe-7fd022b09f58-jpeg.jpg

Diğer seçenek :
İ5 6500 İşlemci
Asus Z170-A Soket 1151

İkisi birlikte 1050₺
0A1A3A01-B405-4D8D-804F-A02381874E05.jpeg

LGA 2011 anakartın resmini atabilir misiniz? Bir de işlemcinin tam modelini öğrenelim. Ona göre bir karar veririz.

Beni dinliyorsan hiç düşünme, LGA2011 al. Hele ki bu fiyata bulmuşken. Ama size lazım olan nedir? Yani ne yapacaksınız bunu alıp? Ona göre şekillenir tabii.

Beni dinliyorsan hiç düşünme, LGA2011 al. Hele ki bu fiyata bulmuşken. Ama size lazım olan nedir? Yani ne yapacaksınız bunu alıp? Ona göre şekillenir tabii.
Ben çizğm için kullanacağım. Satıcının anakartla beraber sattığı işlemci işe bir süre idare edip sonra 8 çekirdek xeon işlemci almayı düşünüyorum. Tabi Ram eklemesi de yaparım. Yaşım daha 16. Mühendislik için Cad Cam programlarına başladım.

Benim düşüncelerime göre oluşması gereken optimum(en uyumlu) sistem:
CPU : Xeon E5-2660 v2
Alabileceğin en uyumlu işlemci. Hem 10 çekirdek, 20 thread. Hem de 25MB L3 SmartCache var. L3 Cache değerinin büyük olması büyük dosyalarla uğraşırken epey bir zaman kazandırır.
Anakart : MSI X79A-GD45
Zaten bu anakartı alacaksın :) Değiştirme imkanın olmayacak(büyük bir ihtimal).
RAM : 4x8GB DDR3 2133MHz
4 adet 8GB RAM modülü lazım. 2133MHz olması çok gerekli değil. Ancak işlemcinin hızına yetişebilecek bir şey en az 1866MHz olmalı. O değerde RAM kitleri de piyasada çok bulunmuyor. Ondan dolayı 2133MHz yazdım. Marka - model vermedim. Hangisi hoşuna gidiyorsa onu al.
SSD : Samsung 860 Pro 512GB
Bunda marka - model vermek zorundaydım. Çünkü SATA3 arabiriminde en yüksek performans ve dayanıklılık bunda var. Şansa bırakılmayacak bir parça.
HDD : Seagate Barracuda 4TB 7200RPM
Oluşturduğun dosyalarla SSD üzerinden çalış. Sonrasında HDD'ye at. Direkt HDD'den çalışırsan parçaların hızına yetişemez :)
GPU : nVidia GeForce RTX 2080 8GB GDDR6 256-bit
Marka - modeli bunda da vermedim. Hangisinin görüntüsü hoşuna gidiyorsa onu al. Hepsi birbirinin aynı. Ama sistemle uyumlu olsun diyorsan MSI Gaming X Trio modelini öneririm. İsminde "Gaming" geçtiğine bakma, her işi yapabilir :) Ayrıca tüm markaların tüm modelleri arasında soğutması en iyi olan modeldir.
PSU : Cooler Master MasterWatt 750W
Eğer ileride bir ekran kartı daha atar, SLI yaparım diyorsan(X79 anakartlar NV-LINK SLI destekliyor mu bilmiyorum) Cooler Master MasterWatt Maker 1500W al. Yok bir tane yeter, ikinciye ne gerek var diyorsan bu PSU rahat yeter. Gelelim neden ikinci ekran kartını eklediğimizde 750W'dan 1500W'a çıktığımıza. Cooler Master'ın yeni serisinde 1000W güç kaynağı yok. Ondan dolayı 1500W diyorum.
Soğutucu : Cooler Master MasterLiquid ML240R
Çok cafcaflı gibi görünebilir, ki zaten öyledir :) Ama soğutma performansı çok iyi. LED'leri istemiyorsan kablolarını bağlama gitsin. Ancak su soğutmanın tüm kablolarını bağlaman lazım(3 tane 3 pin bağlantı).
Diğer parçaları(kasa, mouse, klavye, kulaklık veya hoparlör(veya her ikisi), monitör) sana bırakıyorum. İlla öner dersen monitör olarak bir önerim olur. Asus MX34VQ. Profesyonel işler için ideal.
Peki minimum sistem? Ona da bir bakalım:
CPU : Xeon E5-1620 v2
Evet, alacağın işlemci.
Anakart: MSI X79A-GD45
Bu da alacağın anakart.
RAM : 2x8GB DDR3 1600MHz

Olabilecek en düşük değerleri yazdım.
SSD : Samsung 860 Pro 256GB
Bu küçük dosyalar için işini yeterince görür.
HDD : Seagate Barracuda 2TB 7200RPM
Dediğim gibi, küçük dosyalar.
GPU : nVidia GeForce GTX 1070 8GB GDDR5 256-bit
GTX 1060 alayım mı deme, öyle bir hatayı kabul etmem :) Ha biraz daha yüksek olsun diyorsan, olmaz. Çünkü bu işlemci bu ekran kartını ancak taşır.
PSU : CoolerMaster MasterWatt 700W
Aynı serinin 700W olanı. Yeter de artar.
Soğutucu : Cooler Master MasterLiquid ML240R
Aynı soğutucu.
Monitör olarak burada da bir öneri istersen, Asus MX27AQ.
Bir düşün, gel. Ha maliyeti çok ama, olacak o kadar. 3D modelleme yapacaksın. Az bütçe ile yapılacak iş değil.

Hocam üşenmeden yazmışsınız. Öncelikle teşekkkür ederim.
İlk olarak amacım en iyi yada orta halli bir sistem değil. Bütçeme 2500-3000₺ ye göre en iyi sistem. O anakartı almayı düşünüyorum. Pcıe çıkışna M2 adaptörü alıp yüksek hızlı ssd düşünmüştüm. Ona sistem kurarım diye. Depolama için Sata 3 SSD ve HDD kullanırım.
İşlemciyide önerdiğiniz işlemciyi alırım 1-2 ay sonra.
Ama ram frekansı anakartın desteklediği değerden fazla değil mi? Sanki bir yerde 1600Mhz diye görmüştüm. Neyse araştırırım. RAM BASİT İŞ
HDD olarak 1Tb ile başlarım. Bütçe dostu oldun diye.
Ve gelelim GTX 1070 e. Alsam /alabilsem efsane olur. Ama ben aşırı bir profosyenel bişey yapmıyorum. Tek amacım üniverisrede öğrenmem gerekenleri lise 2 hobi olarak öğrenmek. Ve fiyat performans istemiştim. 1070 ekran kartı benim monitör dahil ayırdığım bütçeye denk geliyor. Ve 1070 den alabileceğim performansı hayal edebiliyorum. Kartın 3000₺ lik fiyatına göre güzel bir sistem olurdu. Kartı alırsam diğer parçaları alamam.
Ama ben 2500-3000₺ ile bir f/p sistem düşündüm. Sonradan geliştirebileyim diye çok slotlu bir anakart tercih ettim. Ve benim beklediğim performansta 2500-3000liralık performans. Bu yüzden bütçeyi çok aşmadan ortak bir ekran kartı bulsak sevinirim.
Ya orta derece bir şey alıp ileride sli yapmak var.
Yada başlangıç için düşük bir şey alıp bir kaç sonra güzel bir kart almak var. Hangisini tercih edersiniz?
Ve oyunla aram hiç yoktur. Bu yüzden gönlüm Quadro da. Mesela M2000 ekran kartı.
Bir çok parçada ikinci el. Alırken nelere nasıl dikkat etmeliyim?

Benim uygun fiyatlı bulduğum parçalar

ANAKART:MSİ X79 GD45
GPU: Quadro M2000
CPU: 8 çekirdek 3Ghz+ işlemci
RAM: DDR3 8*2 2400MHz
SSD: 850EVO 250Gb
HDD: WD 1Tb
PSU: 750W 80+

Anakart 2400MHz destekliyormuş.

Benim uygun fiyatlı bulduğum parçalar

ANAKART:MSİ X79 GD45
GPU: Quadro M2000
CPU: 8 çekirdek 3Ghz+ işlemci
RAM: DDR3 8*2 2400MHz
SSD: 850EVO 250Gb
HDD: WD 1Tb
PSU: 750W 80+

Anakart 2400MHz destekliyormuş.
Yani kullanılabilir tabii. Ama iyi performans alamazsın. GTX 1070 aldığında illa ki oyun oynayacaksın diye bir şey yok. 3D modellemeyi de rahatlıkla yapabilir. Senin ifade ettiğin şey galiba önerdiğim MSI RTX2080 Gaming X Trio modeli. Ben orada ne demişim?
İsminde "Gaming" geçtiğine bakma, her işi yapabilir :) Ayrıca tüm markaların tüm modelleri arasında soğutması en iyi olan modeldir.
Önemli olan GPU'nun hangi sınıfa girdiği değil, hangi performans düzeyinde çalıştığı. Quadro M5000 veya M4000 desen ne ala. Ama M2000 gibi bir ekran kartı söz konusu 3D modelleme olsa bile GTX 1070'e yetişemez. Ha aradaki fark çok değildir. Yüzde 20 gibi bir fark vardır. Tabii benim zamanım çok diyorsan istediğin kartı kullanabilirsin. Hatta GT 1030 bile kullanabilirsin.
SSD olarak 860 Pro'dan şaşma derim. En yüksek performans onda. 256GB kullanırsan çok iyi olur.
HDD için en az 2TB kullan. Tabii benim gibiysen :) Ben sürekli Proteus'tan devre çizimi yapıyorum. Sen de sürekli çizim yapacaksan 2TB çok iyidir.
RAM olarak 2400MHz 2x8GB kullanman çok iyi. Ancak ileride bütçe olursa hiç düşünme, iki tane daha al. Çünkü anakart buna göre tasarlanmış. 4 kanal RAM kullanımı için yani.
CPU olarak dediğin tanıma Xeon E5-2650 v2 uyuyor. 8 çekirdek, 16 thread. Turbo frekans 3.4GHz. İyi bir değer. Normal frekansı 2.6GHz ama buna takılma. Çok çekirdek düşük hız her zaman az çekirdek çok hızdan iyidir. Tabii AMD'nin yeni nesil işlemcilerini saymıyoruz. Onlar apayrı bir şey :)

Son düzenleme:
Quadro P400... Bilmiyorum. Aslında al. En azından bir şeyler yapabilirsin. Çok büyük dosyalarla çalışma. Ekran kartını fazla zorlar. Sonuçta bu 3D modelleme.
850 Evo elde varsa değerlendirilebilir. Ancak ileride 860 Pro 512GB almanı tavsiye ederim.
RAM 1600MHz değil de 2400MHz olanı bulunursa çok iyi olur.
WD'nin Black serisi efsanedir. O HDD'yi ben bulsam ben de alırım :) Fakat gelince hiçbir şey yükleme. Direkt SSD'ye CCleaner kur, disk silme bölümünden 3 geçişli silmeyi seç. 35 geçişli daha güvenli olur fakat çok ama çok uzun sürer. Tabii 3 geçişli de kısa sürmez. Ama 35 geçişli gibi değildir.
OCZ çok iyi bir firma, fakat PSU'larını çok kullanan yok. Ben olsam bilinen bir marka alırım. Cooler Master, FSP, High Power gibi firmalar bu işte en iyileridir. OCZ'nin üretimini de High Power yapıyor ama kendi üretimi gibi olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri