led aydınlatma için fan bağlantısı

cihan77

Üye
selam basit bir problemim var şimdi sitenize üye oldum çözümü bulmak için, yardım ederseniz sevinirim.

8 adet 12 v dc 0,20amp 8x8cm fanım var bunları paralel bağladım, adaptör olarak 12v 1amp elimde olan adaptörü taktım ancak 2 saat civarı sonrasında adaptörün çok fazla ısındığını farkettim ve hemen çıkardım,

benim acemice hesapladığıma göre 0,1254 amp dşüyor fan başına ve fanların bu amperle tam performans vermeyecek şekilde çalışacaklarını düşündüm. ancak sanırım öyle olmadı adaptörden 8x0,2 yani 1,6 ampermi çektiler de adaptör çok ısındı yanacak gibi oldu?

bu 2 saat sonrasında fanlarda sıkıntı olmuşmudur çalışıyorlar ama onlarında ısındığını farkettim.

asıl sorum şuki ben bu fan grubuna kaçlık bir adaptör takmalıyımki ısınmadan sorunsuz çalışsın. 12v dc 2 amper adaptör taksam yarın birgün 1-2 fan daha ekleme ihtimaline karşı şimdiden bir sorun olurmu

çok teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Adaptöre Biraz Tolerans Tanımak Lazım. 2 amper güç kaynağından 2 amper çekmemelisiniz...

Bence 5 Amper güç kaynağı alın.

%88 verimlilikle 4.4 ampere kadar akım çekebilirsiniz...

- - - Updated - - -
Fanlara birşey olmamıştır

led aydınlatma için fan bağlantısı

Merhaba.Adaptör seçiminizi 12 volt 2 amper de yapsanız adaptörünüz yine de aşırı ısınabilir.Bunun sebebini izah etmeye çalışayım.

8 adet fan ayni anda paralel bağlandığında adaptörde 1-2 fana göre çok daha fazla voltaj düşümü yaratır.Ayni zamanda,bu voltaj düşümü,eğer seçilen adaptörle kullanılan tüketici kaynak ayni güçteyse (Üstelik sizin adaptörünüzün gücü (Amperi) bu 1. seçimde daha da düşük seçilmiştir) ısınma daha da fazla olacaktır.Çünkü düşen bu voltaj oranında fanlar,ayni şekilde çalışmak için,adaptörü daha fazla da zorlayabilecektir.Ama seçtiğiniz ilk adaptörün amper kapasitesi düşük olduğundan 1/8' den payına tam ne düşüyorsa,sizin de hesapladığınız gibi yalnızca onu alacaktır,bulamadığı için de adaptörü zorlayacaktır.Ama bu durum bir zorlanmadan ziyade,direk olarak da etkilenme şeklinde değil,aslında gücü tam yetmediğinden dolayı,gücü tüm sınırlarını zorlayarak,tam kapasitesinde vererek kullandırdığından,yani bir emniyet payı hiç kalmadığından dolayı,fazlaca ısınması söz konusu olacaktır.(Zaten benzer şekilde,power ledlerin sabit akımla beslenmesinde de,bu türden akıl oyunları,yani matematik hesaplamaları yapılır ki,bunu siz de bu işin içinde bizzat bulunduğunuz için iyi biliyorsunuz.Bu şekilde power ledler,yalnız kendi payına düşenden daha fazla amperi de çekip almasın,bozulmasın diye hep düşünürüz bildiğiniz gibi.)

Güç kaynağınız,klasik ve trafolu bir adaptör veya SMPS güç kaynağı da olsa,verebileceği çıkış akımının değeri sabittir.(Sizin ilk seçiminizdeki 1 amper gibi).Siz daha yüksek değerleri de bağlasanız bu kapasite aşılamaz.(Yani 1.6 amper adaptörden kesinlikle çekilemez.)Ancak SMPS güç kaynakları, PWM (Pulse Wave Modulation) ile,yani geri besleme yoluyla,sabit amperi,voltajdaki,sizin fazla paralel bağlantıyla oluşan bu fazla voltaj düşümünü,yani 12 volt dc'nin daha altına inen çıkış değerini,12 volt dc.ye tam olarak getirebilmek için,SMPS trafosuna verilen PWM sinyalinin frekansını fazla artırır,yani sonuçta SMPS devresinin ve trafosunun,daha yüksek frekanslarda çalışmasına neden olur.Aşırı ısınması,eğer bir SMPS güç kaynağı ise kesinlikle de budur.

Fanlarınız düşük amperi bulup çalıştıklarında bir zarar görmezler,çünkü 12 volt dc.'de çekecekleri akım,zaten sizin etiketinde gördüğünüz gibi sadece 200 mA'dir,ancak bunu da bulamayıp sadece 125 mA akım çekebilmişlerdir ve bozulmaları da hiç bir şekilde söz konusu değildir.Bozulmaları için 24,36 volt dc. gibi,fan voltajının, 2-3 fazlaca olan katları uygulansaydı ve adaptör amperajı da yüksek bulunsaydı,fan bu defa voltajla doğru orantıda çok daha fazla,aşırı amperi de çekebileceğinden,içindeki elektronik invertör devresinin,aşırı ısınıp yanması da gerçekleşebilirdi.Yani sadece yüksek voltajlar,uygun amperler de beraberinde bulunuyorsa, fan için bir bozulma riski oluşturabilirdi.

5-12 volt dc. aralığında çalışan pc fanları bozulmazlar,5 voltta çalışırsa daha da düşük amper,12 voltta tam anma amper değerini (Etiket değerini),18 voltta çalışırsa etiket değerini aşan ve daha fazla amper değerini de çekebilirler.Ancak devreleri 12 volt için olduğundan,bu çok fazla,aşırı olan voltajlarda,fazla ısınıp devreleri bozulabilir.Çünkü elektronik fan inverter devresi sadece 12 volt dc. ye göre dizayn edilmiştir.Ancak 5 volt dc. gibi düşük değerlerde,daha sessiz ve çok daha düşük devirde,bozulma riski hiç bulunmadan da çalışırlar.Yani fanların bozulmasını,bir led dirençle yanan normal led,smd ledlere de benzetebiliriz.Biliyorsunuz bunlar,ancak belirli bir yüksek voltaj değerinin,direnç üzerinden lede aşırı uygulanmasında bozulur,daha düşük voltaj değerlerinde hiç bir şekilde bozulmazlar,hatta ısınmadan,az ısınarak daha da güvenli çalışırlar.Sizin kullandığınız fırçasız fan motorları (Brushless fan) da ayni bu şekildedir,düşük voltaj veya normal voltajda değil,aşırı voltajlarda mutlaka zarar görebilirler.

Adaptör seçiminizi,paralel bağlantıda voltaj düşümünün en az hissedilmesi açısından,bu verilecek güç emniyeti aralığını biraz daha fazlaca vererek (Normalde %50 fazlası olan 2.4-2.5 amper,12 volt etiket değerlisi,hiç fan ilave edilmeden,yani 8 adet için satın alınabilir.) ve ileride başka fanları da beraber paralel olarak bağlayacağınızı da tasarlayarak, en az 4-5 amperlik ve 12 volt etiket değerlerinde seçebilmeniz,geleceğe yönelik bu türden bir düşünce açısından çok iyi olacaktır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Buyuk adaptor her zaman daha iyidir ve %70-75'den fazlada bence yuklenmemelidir yani 2A'lik adaptor bile ancak kurtarir benim kanimca.
sn.Kocaeli klimacinin dedigi gibi 5A'lik en saglami sonrasini da dusunursek ki zaten iyi bir adaptor 20-30 tl arasi cok aman aman bir fark olmaz.

Fanlara da hic birsey olmaz az akim cektikleri icin.

Son düzenleme:
teşekkür ederim yorum ve önerileriniz için, dediğiniz gibi 5a,12v bir adaptörle çözüme ulaştım, birşey daha sormak istiyorum ama bu başlıkla pek ilgili değil led armatürümde digital timer kullandım, bauhaustan almıştım, ledleri multimetre ile kontrol ettim lehim vs alüminyum soğutucu ile hiçbir şekilde kısa devre yok, herneyse benim sorum digital timer aktif değilken yani belirlediğim off saati geldiğinde ledler sönünce çokçok az ledlerde bir ışık görüyorum bunun sebebi nedir acaba kullandığım digital timer bir şekilde off surumunda olsa bile akım veriyormu led driverlarına, birde alüm. soğutucuya kontrol kalemi ile bakınca kontrol kaleminin ışık verdiğini görüyorum sorun nerede olabilir. teşekkür ederim.

teşekkür ederim yorum ve önerileriniz için, dediğiniz gibi 5a,12v bir adaptörle çözüme ulaştım, birşey daha sormak istiyorum ama bu başlıkla pek ilgili değil led armatürümde digital timer kullandım, bauhaustan almıştım, ledleri multimetre ile kontrol ettim lehim vs alüminyum soğutucu ile hiçbir şekilde kısa devre yok, herneyse benim sorum digital timer aktif değilken yani belirlediğim off saati geldiğinde ledler sönünce çokçok az ledlerde bir ışık görüyorum bunun sebebi nedir acaba kullandığım digital timer bir şekilde off surumunda olsa bile akım veriyormu led driverlarına, birde alüm. soğutucuya kontrol kalemi ile bakınca kontrol kaleminin ışık verdiğini görüyorum sorun nerede olabilir. teşekkür ederim.

ledlere bir yerden elektrik geliyor...

topraklama bağlı mı ? kasada kaçak var gibi...

sayın Cihan 77 kullandığınız dijital timer prize takılı model mi? Timer off konumuna geçtiğinde faz yerine nötr hattını kesiyorsa bahsettiğiniz durum olabiliyor.Timerin fazı kesip kesmediğini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

sayın Cihan 77 kullandığınız dijital timer prize takılı model mi? Timer off konumuna geçtiğinde faz yerine nötr hattını kesiyorsa bahsettiğiniz durum olabiliyor.Timerin fazı kesip kesmediğini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

dediğiniz gibi prize takılan model ve kontrol ettiğimde fazı kesmediğini gördüm, ama yinede kasada alüminyumda yani kontrol kalemi ile bakınca ışık görüyorum bunun voltunu amperini vs multimetre ile yada başka birşey ile ölçme şansım varmı yani benim kada ne adar elektrik yükleniyor :)

Kullandığınız prizde topraklama olmadığı için metal gövde üzerindeki indüksiyon gerilimini kontrol kalemi ile görebiliyorsunuz.Cihazı topraklı prizde kullanmanızı tavsiye ederim.

dediğiniz gibi prize takılan model ve kontrol ettiğimde fazı kesmediğini gördüm, ama yinede kasada alüminyumda yani kontrol kalemi ile bakınca ışık görüyorum bunun voltunu amperini vs multimetre ile yada başka birşey ile ölçme şansım varmı yani benim kada ne adar elektrik yükleniyor :)

ölçü aletini yüksek voltaj kademesine aldıktan sonra probun birini kaçak olan gövdeye birini de nötr'e değdirin..

eğer timer fazı kesmiyorsa timeri prizden çıkarıp ters takın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri