LG HS201 Led Projeksiyon İncelemesi

d0stcan

Üye
Koreli LG nin geçtiğimiz sene ilk örneğini görmüş olduğumuz led projeksiyonu HS102 modeli projeksiyon sistemlerinde led teknolojisinin başarılı olacağının bir göstergesiydi geçtiğimiz ay satışa sunulan yeni modeli LG HS201 modelini sizler için inceledik ve yorumladık.
Cihazın kutusu diğer makinelere oranla daha ince ve uzun yapılmış yani yaklaşık içinden ne çıkacağını kestirebiliyorsunuz .kutunun bandını yırtarap kutu kapağı açılıyor kutusunda 2 farklı bölüm var biri cihazınyani hs201 in olduğu bölüm diğeri de aksesuar bölümü peki içinden hangi aksesuarlar çıkıyor ...

•En üstte kitapçık poşeti ve onun içinde vizör kapağı
•Elektrik bağlantısı için iki parçalı kablo biri adaptörü diğeri prize giren kablo
•Pc için VGA bağlantı kablosu
•ince uzaktan kumanda ve buna bantlı cr serisi yassı pil
Ürünü kutusundan çıkarttığınızda beyaz rengi ve boyutu tamamen bir oyuncağı andırıyor . lake beyaz boyalı olan cihazın dış yüzeyini korumak için koruma bandı yapıştırılmış bu bandı kullanmaya aşladığınızda özellikle fanı ve focus ayarını kapatmaması için yarısını makasla kesebilirsiniz bu sayede üst kısmı halen çizilmelere karşı korunmuş olur .

Cihazı duvara asmak isteyenlere sürpriz ... cihaz önceki projeksiyon cihazları gibi çok vidalı değil sadece tek bir vida yeri var ve aklınıza direk şu gelsin fotoğraf makinesi ve kameralar için kullanılan tripotlarla bile kullanılabilir ben kendi evime kurarken atıl eskiden kalan bir tripot kullanarak tavana montajını yaptım . zaten cihaz hafif olduğundan her yere kolayca monte edilebilmektedir .

Cihazın giriş çıkış terminalleri

•HDMI : 1
•VGA : 1
•3.5 MM KULAKLIK SES GİRİŞİ
•KULAKLIKÇIKIŞI
•RCA VİDEO GİRİŞİ
•ADAPTÖR GİRİŞİ
•USB BAĞLANTISI ( DİVX seyredilebilmektedir )

Cihazı fişe taktıktan sonra power tuşuna basıp açtım açtım derken evet sizinde okuduğunuz hızda şak iye açılıveriyor ... bir de kapatmaya baktım öyle 2 sefer basmaya gerek yok kapatma için ( normal projeksiyonlarda 2 sefer basmak gerek ) tek seferde bastım ve alet direk kapandı yani eski projeksiyonlar gibi kendini soğutma sıkıntısı yok ve bu kesinlikle çok iyi bir özellik bunun yanısıra fan sesi de neredeyse yok gibi ama tabi minimum sessilikte sesini duyabilirsiniz ama cihaza 50 -75 cm yakın olmanız gerekir ...

cihazı 12 m2 lik odamda direk boş beyaz boyalı duvara yansıttım ... ilk bağlantı şeklimiz bir kaç gündür sabırsızlıkla bekleyen arkadaşlarımla PC den pes 2009 oynamakdı nihayet hb nin düzüstü pc sinden hdmı kablo ile bağlantı yaparak bağlantı yaptık . cihazın 800 x 600 çözünürlükte oluşu bizi biraz kıllandırmıştı görüntüyü aktardık fakat bir anda ekran ufak tefek bir hal aldı sonra bir kaç çözünürlük ayarı deneyerek en son ayarı tutturduk yalnız yüksek çözünürlük girdiğinizde pc masa üstü biraz bulanık gibi görülebilir bunu kaale almadan direk oyunu ve video yu açtığınızda şaşirtan görüntüyü göreceksiniz ... sadece farklı çözünürlükler vererek tekrar tekrar deneyin ... evet nihayet görüntümüz geldi ilk maçımıza başlamıştık ama tam o sırada projeksiyondan menü tuşuna bastım ve ekranın az focus eksikliği olduğunu gördüm ve hemen makinenin yanı kısmında bulunan focus kısmını ayarladım işte şimdi harika bir görüntü elde ettik ...sıfır ışık olan odamda inanılmaz güzel bir görüntü elde ettik diyaebilirim ... yani korktuğumuz olmamıştı yani 800 x 600 çözünürlükle biz bu işi başarabilecekmiyiz sorusu artık aklımından çıktı ... şimdi geldi görüntüdeki ekstralara cihaz özellikle aydınlık görüntülerde çoşuyor fakat şu dikkatimizi çekti pes oynayanlar bilir maçlar bazan kapalı havada yapılır işte o maçlarda ben biraz zorlandım ... :) yani ozaman takım renklerini iyi seçmek gerek sarı yada beyaz gibi ...

PES 2009 dan sonra elimde bulunan WD MEDİA PALYER ie hdmı bağlantısı yaparak mkv filmlere baktık özellikle planet eart serisinden bir kaç örnek izledik ... hakikaten çok başrılı bir görüntü elde ettik tabi 1920 x 1080 bir makine kadar ayrını yokdu ama 800 x 600 lük bir makine olarak bana çok başarılı gelmişti . WD Den mkv örneklerinden sonra bir kaç divx film seyrettik onlarda fena değildi. bir de digitürk de banttan yayın bir maçı seyrettik SD digitürkden o da bizi epey etkileyen görüntülerdendi . Yeterince görüntü seyretttikten sonra makinenin menüsünü keşfe çıktık menüsü lcd ve plazmalarında kullandığı menünün aynısı okadar kolayki gerçekten yanlış bir şey yapmak mümkün değil . Ayrıca Türkçe menü özelliği çok kolay kullanım sağlıyor . görüntü ayarları konusunda tavsiyem vivid kısmında seyredilmesi yanikendi ayarınıza gerek yok vivid tam istediğiniz gibi olacaktır . bunun dışında standart projeksiyon ayarları mevcut yani keystone ( dikey ) , siyahlık seviyesi , ekran menü ve yön ayarı ( tavan asılma modu , ters yada yan menü ) gibi ...

Evet yaklaşık 1 haftadır her akşam farklı görüntülerle test ettim ve sonunda tercihimin geröektende ne kadar doğru olduğunu anladım ... işte makineyi seçmemdeki avantajları ve dezavantajları ...

AVANTAJLARI

•İlk sırada kesinlike led aydınlatma olması
•30.000 saat ömrünün oluşu ki ev kullanıcısı için çok uzun bir süredir .
•Küçük portatif oluşu prezentasyonda ve tatile bile kolayca götürülebilecek bir makine ben özellikle tatile götürmeyi düşündüm
•Hızlı açılıp kapanması
•Elektirk kesintisi yada anlık kapatmada led lerin zarar görmemesi
•Hdmı girişinin olması
•Renk kalitesinini çok iyi olması
DEZAVANTAJLARI

•Işıkgücünün ortalamanın altında oluşu yani karanlık ortamda tam başarı alınıyor.
•800 x 600 olması ki aslında çok problem olmuyor ama daha yüksek olmasını tercih ederdim .
•zoom ayarının olmaması ( cihazı bir perdeye yansıtacaksanız kesinlikle nokta atışı yapmanız gerek yani tavana astığınız noktadan ne kadarlık bir görüntü alıyorsanız o kadar ... büyütme küçültme yok
SONUÇ...

Bana göre bu makine 10 numaramı hayır değil ama bu kadar özelliği olup bu fiyata başka bir makine alma şansım yok bu yüzden kesinlikle HS201 modelini tüm projeksiyon severlere tavsiye ediyorum kesinlikle pişman olmayacaksınız .

LG HS201 LED PROJEKSİYON İÇİN SATICI FİRMA BİLGİLERİ

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri