LED Armatürler Gerilim Düşümü Hesabı

luys

Üye
Merhaba Arkadaşlar. Projelerde Kullanılan LED Armatürler ve bu armatürleri besleyen Güç kaynaklarının güçlerini, Led Armatürler ile güç kaynakları arasındaki mesafeyi ve kablo kesidini tayin edebilmek için ne gibi formüller kullanmamız gerekir? Bazı Led Armatürler birbierleine seri bağlanarak tek bir güç kaynağından beslenebilmekte. Bu led armatürlerin birbirleri arasındaki sorti mesafesini nasıl bir gerilim düşümü hesabı ile bulabiliriz?
bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

%e = (6,2) L . N / S gibi bir formül var? bu formül doğrumudur?

ilginiz için teşekkür ederim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba Arkadaşlar. Projelerde Kullanılan LED Armatürler ve bu armatürleri besleyen Güç kaynaklarının güçlerini, Led Armatürler ile güç kaynakları arasındaki mesafeyi ve kablo kesidini tayin edebilmek için ne gibi formüller kullanmamız gerekir? Bazı Led Armatürler birbierleine seri bağlanarak tek bir güç kaynağından beslenebilmekte. Bu led armatürlerin birbirleri arasındaki sorti mesafesini nasıl bir gerilim düşümü hesabı ile bulabiliriz?
bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

%e = (6,2) L . N / S gibi bir formül var? bu formül doğrumudur?

ilginiz için teşekkür ederim

Sabit akım ve sabit voltaj güç kaynağına göre hesaplamalar değişiyor.

Armatür dediğinize göre sizinki büyük ihtimal sabit akımdır ama emin olalım

Formülü arıyorum ama bu bilgiyi de sizden almam lazım.

Aslında her ikisi için de formül gerekli. Hem 24V sabit gerilim ile çalışan Şerit Ledler ile ilgili
hem de sabit akım çalışan led downlightlar için
teşekkür ederim...

U1 ; Hat Gerilim Düşümü
U; Hat Beslemesi olmak üzere ;
U1 = 2*R*I , R= L/(k*s) ise U1 =(2*L*I)/(k*s) olur.
O halde S = ( 2*L*I ) / ( k*U1 ) dir.
%e: Hatta hatta meydana gelen gerilim düşümünün,hatsonu gerilimine oranı olduğuna göre , %e = (U1/U)*100 dür.
%e = (2*100*L*I)/(k*s*U) ve S = (2*100*L*I)/(k*e*U).. eğer 24 V besleme kullanacaksanız ;
%e = (2*100*L*I)/(k*s*24) = 8,33(L*I)/(k*s).. ve bakır kullanacaksanız k = 56 ;
%e = 0,148809....(L*I)/s olur.
Güç ( N ) belli ise de ;
%e = (2*100*L*N)/(k*s*U*U) ve S = (2*100*L*N)/(k*e*U*U)

janisnever ilgin için teşekkürler. Peki bu formülü bir örnek veirsem değerlerini yerlerine yerleştirebilir miyiz? çünkü sizin verdiğin değere göre gerilim düşümü yüzde yanlış çıkartıyorum

Projemizin küçük bir bölümünde 6 metre Şerit LED Kullanılıyor ve bu şerit metre 24V gerilim ile çalışmakta 24W/mt güç çekmektedir.
Güç 220V besleme gerilimi ve 24V çıkışı olan bir güç kaynağı. ve Biz güç kaynağını Şerit ledlerden 15 mt uzaklıkta bir noktaya yerleştirmek istiyoruz.
Güç kaynağı ise besleme Linyesinden 40 mt uzakta. Dolayısıyla burada sanırım hem 220v için hem de 24V için gerilim düşümü hesabı yapmam gerekiyor. Bunu bana gösterebilir misiniz?

Amacımız bu güç kaynağını Panodan ne kadar uzakta bi noktadan besleyebiliriz. Ve güç kaynağını şerit ledlerden ne kadar uzakta bir noktaya yerleştirebiliriz. Kullanacağımız kablo kesiti bizim takdirimize kalmıştır. 4x4mm2 kablo kullanmayı düşündük.

Fikirlerinizi alabilirmiyim

çok teşekkürler

Pratik değerler olması açısından.

10W - 24V sabit voltaj trafo için 2,5mm²' lik kablo kullanırsanız 125m uzağa koyabilirsiniz.

25W - 24V sabit voltaj trafo için 2,5mm²' lik kablo kullanırsanız 55m uzağa koyabilirsiniz.

100W - 24V sabit voltaj trafo için 2,5mm²' lik kablo kullanırsanız 12,5m uzağa koyabilirsiniz.

Sabit akım trafosu için; 1 mm² kablo ile 40m, 1.5 mm² kablo ile 60m, 2.5 mm² kablo ile 100m uzağa koyabilirsiniz.

Çok teşekkürler. bu bilgi gayet yardımcı oldu benim için. Fakat bu değerlere tam olarak hangi formül ile ulaşabilirim?
%e yi bulmaya çalışıyoruz fakat 24V da gerilim düşümü oranı kaçı geçmemeli?

teşekkür ederim

saygılar

Çok teşekkürler. bu bilgi gayet yardımcı oldu benim için. Fakat bu değerlere tam olarak hangi formül ile ulaşabilirim?
%e yi bulmaya çalışıyoruz fakat 24V da gerilim düşümü oranı kaçı geçmemeli?

teşekkür ederim

saygılar

Gerilim düşümü formülü heryerde aynıdır led'e başka halojen'e başka civa buharlıya başka formülasyon diye birşey söz konusu olamaz. Trafo çıkışı 24v cihaz çalışma gerilimi 24V ise aydınlatma devreleri için kullanılan % 1,5 değerini referans alabilirsiniz. Trafo çıkışı 24 hesap sonucu % 1,5 ise cihaz uçlarındaki gerilim 23,64V olacaktır. Teknik olarak ışık verimliliği v.b. nedenlerle fazla gerilim düşümü olmasıda iyi değildir. Hayatta herşey mantığa dayanır.Formülasyonda gerilim yerine 24v yazacaksınız yani en alt satır katsayısı 6,2 olan(Güç değeri kw girilecek dikkat!).

SAYFA-81.jpg

bir formülde benden :D

Dostum Buradaki tabloda Gerekli formüller var.
Kablonun Isınma Bakımından kontrolü içinde(Akım Taşıma Hesabı)
Trifaze:
I=P/Kök3*U*Cosinüs
Monafaze:
I=P/U*Cosinüs
Çıkan sonucu kablonun akım taşıma kapasitesi ile karşılaştırılır ve
kablonun taşıma kapasitesinden küçükse uygundur. Formülden Cosinüs kaldır DC için kullanırsın.

ben formülle uğraşmam diyorsan İMZA'daki programı indir.

LED konusunda gerilim düşümü hesaplarken bu kadar formüle boğulmanın gereği nedir?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri