Laptop Bataryasından Powerbank Yapımı ?

Bir satıcı şu bilgileri yazmış. Bmsleri tornavidalarda kullanmak doğru değilmiş. Ben en iyisi bütün pilleri powerbank devresine bağlayıp powerbank yapayım gitsin. Tornavida ile uğraşmayayım.

1705147204611.png

Bak kardeşim, yukarıdaki uyarıların çoğu doğru ve bilimsel gerçeklikler.
Ama bms kavramından yola çıkarak şarj ve deşarj işlevlerini yapan bir çok farklı güç ve nitelikte olan hazır devrelerin hepsi için bir genellemede bulunulması yanlıştır.
Bu hazır devrelerin çoğu pil sağlığına uygun şarj yapılmasını ve yine pil sağlığına uygun sarfiyatı sağlayan komponentlerle donatılmıştır.
Ve birçok modülün özellikler açıklamasında bu devrelerin şarjlı matkaplarda kullanılabileceğini belirtmişlerdir.

Biz kısaca bms deyip geçiyoruz.
Ama bu hazır kartların çoğu hem şarj, hem de özelliklerinde belirtilen çekilebilecek sürekli ve anlık akım değerlerine uygun olarak üretilir.
Bizler de bu değerleri kaldırabilecek 18650 pilleri kullanırsak, ve de uygun amperaj isteyen yüklerde kullanırsak hiçbir sorun olmaz.

Örneğin ben 9.6 voltluk şarjlı matkap ve vidalama makinasının iki adet ayrılabilir batarya haznesini 20amperlik kartlarla dönüştürdüm, yaklaşık yedi yıldır tam tork ile sık aralıklarla çalıştırarak kullanıyorum. Ne pillerimde, ne kartlarda ne de vidalama makinamda bir sorunla karşılaşmadım.

Togg dahil elektrikli araçların hepsi bir nevi ilgili aracın hız, tork vs. vs. değerlerine uygun devrelerle ve uygun 18650 lityum pillerden oluşturulmuş bataryalarını hem şarj, hem de deşarj işlevlerini yapıyor.

Sizin şarjlı tornavidanın çalışması için tp4056 modülünün vereceği güç fazlasıyla yeter de artar bile. Ben bu modülle sizinkine benzer şarjlı tornavidamı bu modülle sekiz yıldır kullanıyorum. Bir sorunla karşılaşmadım. Ama siz daha fazla gerilim ve akım vererek yüksek torklu daha güçlü işler yapayım derseniz ya motoru yakarsınız, motor yanmazsa motorun önündeki plastik aksamlı redüktör dişlilerinin sıyrılarak bozulmasına sebep olursunuz. Hani küçük oto bijon anahtarı ile kamyon bijonu sökemezsiniz.

18650 lityum pil kullanılan bir projede kabaca aşağıdaki hususlara kesinlikle uyulması gerekir.

1.pilin barındırdığı miliamper değerine (Toplam miliamper değeri az olan pil çabuk tükenecektir. Sık sık şarj edilmesini gerektirir.)

2.pilin sağlayabileceği anlık akım değerine

3.pilin sağlayabileceği sürekli akım değerine

4.pilin şarj gerilim ve akım değerlerine

5.çalıştırılacak yükün ihtiyacı olan anlık ve sürekli miliamper değerine gibi sayılabilecek birçok şartları düşünmek gerekir.

Googleden kabaca aratarak bulduğum video linklerini aşağıda paylaştım. Dikkatle izlemenizi öneririm.

Son düzenleme:
Saolasın abi üşenmeyip her sorduğuma uzun uzun cevap verdin. Allah razı olsun. Videoları izledim. Bu pillerin baya çeşidi varmış. Bendekiler anca 4amperdir. Ben senin dediğin gibi direk tp4056ya 1 tane pili takıp öyle kullanayım. Geri kalanları da paralel bağlayıp powerbank devresine bağlarım. Bmsleri de iade ederim belki. Aslında bu laptop bataryasını direk çöpe atıp bu işlere bulaşmamak vardı ya neyse.

Değişime gönderdiğim tp4056nın yenisi yerine ücret iadesi oldu. Bende yeniden sipariş vermek istemedim.

Elimdeki 2s bmsyi denemeye karar verdim. Önce pilleri tek tek 1sn bmsye bağlayıp şarjlarını bmsnin limitine kadar bitirdim ki 2side eşit olsun. Bunu ya buradan ya da youtubeden öğrendim. Daha sonra 2 pilide bms devresine lehimleyip ayarlanabilir güç kaynağım ile 8.4v 1ampere getirip şarja bıraktım. Ayarlanabilir güç kaynağında kullandım devrenin ışığı kırmızıdan maviye dönene kadar bekledim. Kaç saat sürdü tam hesaplamadım. Hatta ışık maviye döndükten sonra 30dk daha bekledim. Piller hafif ısınmaya başlayınca dolum gerçekleştiğini anladım.

Ayarlanabilir güç kaynağındaki devre :
1705510602696.png

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/ayarlanabilir-güç-kaynağı-yapımı.145433/page-2

Daha sonra torvidaya 2pil sığmadığı için dremel ile biraz pilleri gelecek kısmın pilastiğini incelttim. Aslında pillerin dışarı çıkacağı kadar o kısımları kesip çıkartacaktım fakat böyle daha iyi oldu.

1705510738338.png
1705510761402.png

Devreyi tornavidanın şarj giriş jakına lehimledim.
1705510886092.png

Daha sonra pilleri yerine yerleştirip vidaladım. Tabi ne kadar inceltsem de piller tam sığmadı. Olduğu kadar vidalayıp açık kısımları elektrik bandı ile bantladım.

1705510957607.png

1705510980303.png

Bu şekilde beni idare eder. Gücü felan güzel oldu. Tek problem mesela sıkma yaparken motor tam durmadan vida sökme yani motoru ters istikamete dönme tuşuna basarsam devre sanırım kendisini kilitliyor ve çalışmaz hale geliyor. Onu da bir kere şarja sokup çıkartarak çalışır hale getirmeyi buldum. Motor durmadan ters istikamete döndürmeye çalışmazsak sorun yok. Aynı yönde istersen ara gaz ver hiç problem olmuyor :) .

Edit : Şimdi fark ettim. Raftaki daha önceki monte edilmiş vidayı biraz daha sıkmak istediğimde direk yine kendisini kapattı. Acaba 10a bms düşük mü geldi ? 2s 15-20a ile değiştirebilirim.

Son düzenleme:
Edit : Şimdi fark ettim. Raftaki daha önceki monte edilmiş vidayı biraz daha sıkmak istediğimde direk yine kendisini kapattı. Acaba 10a bms düşük mü geldi ? 2s 15-20a ile değiştirebilirim.
Hayır, 10a bms nin suçu değil.

Senin 18650 pillerin bms nin istediği anlık akımı veremiyor.
Anlattığınıza göre bütün emareler onu gösteriyor.
Anlık akımı yüksek piller meselesini yukarıda anlatmıştık.
Tork meselesini anlatmıştık. Bir daha bakınız.
Diyelim ki anlık akımı yüksek uygun pil bulup taktınız ve şarjlı tornavidayı ağır iş için kullandığınızda motor amper gücü ile çalışır. Ama motorun önündeki plastik redüktör dişli grubunu bozarsınız.
Bir tek dişli sıyrılsa bile iş göremez hale gelir.

Hayır, 10a bms nin suçu değil.

Senin 18650 pillerin bms nin istediği anlık akımı veremiyor.
Anlattığınıza göre bütün emareler onu gösteriyor.
Anlık akımı yüksek piller meselesini yukarıda anlatmıştık.
Tork meselesini anlatmıştık. Bir daha bakınız.
Diyelim ki anlık akımı yüksek uygun pil bulup taktınız ve şarjlı tornavidayı ağır iş için kullandığınızda motor amper gücü ile çalışır. Ama motorun önündeki plastik redüktör dişli grubunu bozarsınız.
Bir tek dişli sıyrılsa bile iş göremez hale gelir.
Anladım abi. Amaç elimdeki pilleri değerlendirmek olduğu için amperi yüksek pil alacağımı sanmıyorum. Bu şekilde kullanmaya devam ederim. Bilgisayar sökmede felan kullanırım zaten. Onda zorlanacağını sanmıyorum.

Bende bu tornavidadan 3 adet var. 24v 10amper güç kaynağı ile tam gaz çalıştırdığımda bile dişlilerde veya motorunda sıkıntı olmadı. Çok sert tahtalara vidalama yaptım. Bu pil taktığım dışında 2 adet daha var yani. Birşey olsa bile yedek parçam var, değiştirir devam ederiz.

Edit : Şunu yazmayı unuttum. 1s 15 amper bms ile tek pille denediğimde asla sorun yok. O yüzden 2s 10a bms az mı geliyor demiştim aslında. Tek pil ile zorladım asla durmuyor.

Son düzenleme:
Geri kalan pilleri powerbank devresine takarken artı ve eksiyi devreye yanlış deldirince duman çıktı. O kadar içimden artı eksi dikkat et diye tekrarlarken bu hatayı nasıl yaptım anlamadım. Arkasındaki U3 yazan parça sanırım hasar görmüş. Onun ne olduğunu ve değerini felan nasıl öğrenebilirim ? O parçadan bulup belki değiştirebilirim.

Bu şekilde çalışıyor fakat usb girişine yük bağlayınca kendini açıp kapatıyor, saçma sapan hareket ediyor. Çıkışa güç veremiyor.

Ekli dosyalar

• IMG_8746.jpeg
    IMG_8746.jpeg
    306.7 KB · Görüntüleme: 7
Geri kalan pilleri powerbank devresine takarken artı ve eksiyi devreye yanlış deldirince duman çıktı. O kadar içimden artı eksi dikkat et diye tekrarlarken bu hatayı nasıl yaptım anlamadım. Arkasındaki U3 yazan parça sanırım hasar görmüş. Onun ne olduğunu ve değerini felan nasıl öğrenebilirim ? O parçadan bulup belki değiştirebilirim.

Bu şekilde çalışıyor fakat usb girişine yük bağlayınca kendini açıp kapatıyor, saçma sapan hareket ediyor. Çıkışa güç veremiyor.
Bu sorduğun konu beni aşar kardeşim.
Hani bir otoyu iyi kullanıyor olabilirsin, ama oto arızasında ve tamirinde basit meseleler dışında hiç de iyi değilsindir.
Öyle düşün.
Elektronikçi ustalar yardımcı olabilir bu konuda.

Bu sorduğun konu beni aşar kardeşim.
Hani bir otoyu iyi kullanıyor olabilirsin, ama oto arızasında ve tamirinde basit meseleler dışında hiç de iyi değilsindir.
Öyle düşün.
Elektronikçi ustalar yardımcı olabilir bu konuda.
Anladım abi saolasın yinede. Ben Aliexpreste felan bu devrenin kaliteli resimlerini buldum fakat bu benim aldığımın o kısımdaki çipleri ve dizilimi farklı.
1705758326868.png

Bu hsy marka devrenin ön tarafı aynı fakat arka devreleri farklı olanlar varmış. Ala ala en dandik olanı almışım sanırım. Aliexpresde veya başka yabancı kaynaklarda bana gönderilen devreyi bulamadım. N11 satanlara mesaj attım fakat devre çok küçük olduğu için üzerindeki yazıyı okuyamadık diye dönüş yaptılar. Bende gittim yenisini sipariş verdim. Bu sefer aşağıdaki modeli seçtim.

1705758061876.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri