Laptop Bataryasından Powerbank Yapımı ?

Nuada

Üye
Merhaba. Eski dizüstü bilgisayarımın bataryasından çıkan 6 adet lion pil ile powerbank yapmak istiyorum. Acaba hangi kartı satın almam gerek ? Samsung ICR18650-24E yazıyor pillerin üzerinde. Bataryada 4800mah yazıyordu. 6 taneyi birleştirince mah yükseliyor mu ona göre mi kart almam lazım onu bilemedim. Fark etmez derseniz en ucuzundan alayım.

https://www.robotistan.com/cift-usb-cikisli-power-bank-karti-pil-seviye-gostergeli-21a-ve-1a-cikisli

https://image.robotistan.com/sarj-cihazi-modulu-134n3p-37337-97-K.jpg

Şu hızlı şarj devresiymiş. 1 tane alsam 6 pili şarj eder mi acaba yoksa her pil için ayrı devre mi almak gerekir ? https://www.motorobit.com/qualcomm-q30-hizli-sarj-devresi-5v-9v-12v

https://www.motorobit.com/powerbank-sarj-devresi-5v-1a-charger-modul

Merhaba. Eski dizüstü bilgisayarımın bataryasından çıkan 6 adet lion pil ile powerbank yapmak istiyorum. Acaba hangi kartı satın almam gerek ?
Powerbankların 3 temel özelliği vardır.

A-Şarj almak

B-Aldığı maksimum 4.2v civarı gerilimi 5v gerilime yükselterek, yük bataryasını (telefon vb.) şarj etmek

C-Bataryayı oluşturan pillerin sağlığı için minimum gerilim değerine geldiğinde akımı kesmek.

Ancak bu pilleri rastgele şarj aleti ile şarj etmeye kalkılıp şarj olduktan sonra şarja devam edilirse bozulma ve patlama riski olan pillerdir.

Bu yüzden pil şarj olduğunda şarj akımını kesecek özel şarj ünitesine ihtiyaç duyulur.

Bu şarj ünitesi aynı zamanda pilin tam boşalmasını engelleyip koruma altına alır.

Bilinçsiz bir şekilde pilin bütün akımını çekip tüketirseniz pilin ömrünü çok çabuk tüketirsiniz, hatta bozulabilir de.

Şarj modülleri pilin gerilimi markalara göre 2.2volt ile 2.7volt arasında gerilime düşene kadar akım geçmesine izin verir.

Örneğin 2.5 volt tan sonra akım geçmesini engellerler.

Bu pillerinizin hepsi sağlam ise tamamını paralel olarak bağlayacaksınız. Sizin bir tek piliniz 2400 mA gücünde. Paralel bağlandığında en fazla 4.2volt gerilim ve 6x2400=14400 mA güç elde etmiş olursunuz.

18650 piller yanlış şarj veya yanlış bağlama vb sebeplerle kısa devre olduğunda patlama ve yangın çıkarabilecek nitelikte olan pillerdir. Bu yüzden şarj ünitesinin kaliteli olması tercih edilmelidir. Yukarıda linkini verdiğiniz ünitelerden

https://www.robotistan.com/cift-usb-cikisli-power-bank-karti-pil-seviye-gostergeli-21a-ve-1a-cikisli olanı önerebilirim. 1Amper ve 2 Amper şarj etme seçeneği ayrı bir avantaj oluşturur.
Hızlı şarj ünitesi olayı farklı bir boyut. voltaj yükselterek 3 Amper ve daha üst limitlerde hızlı şarj etme yeteneği olan bir sistem. şarj alma yeteneği yok kısaca.

Son düzenleme:
Powerbankların 3 temel özelliği vardır.

A-Şarj almak

B-Aldığı maksimum 4.2v civarı gerilimi 5v gerilime yükselterek, yük bataryasını (telefon vb.) şarj etmek

C-Bataryayı oluşturan pillerin sağlığı için minimum gerilim değerine geldiğinde akımı kesmek.

Ancak bu pilleri rastgele şarj aleti ile şarj etmeye kalkılıp şarj olduktan sonra şarja devam edilirse bozulma ve patlama riski olan pillerdir.

Bu yüzden pil şarj olduğunda şarj akımını kesecek özel şarj ünitesine ihtiyaç duyulur.

Bu şarj ünitesi aynı zamanda pilin tam boşalmasını engelleyip koruma altına alır.

Bilinçsiz bir şekilde pilin bütün akımını çekip tüketirseniz pilin ömrünü çok çabuk tüketirsiniz, hatta bozulabilir de.

Şarj modülleri pilin gerilimi markalara göre 2.2volt ile 2.7volt arasında gerilime düşene kadar akım geçmesine izin verir.

Örneğin 2.5 volt tan sonra akım geçmesini engellerler.

Bu pillerinizin hepsi sağlam ise tamamını paralel olarak bağlayacaksınız. Sizin bir tek piliniz 2400 mA gücünde. Paralel bağlandığında en fazla 4.2volt gerilim ve 6x2400=14400 mA güç elde etmiş olursunuz.

18650 piller yanlış şarj veya yanlış bağlama vb sebeplerle kısa devre olduğunda patlama ve yangın çıkarabilecek nitelikte olan pillerdir. Bu yüzden şarj ünitesinin kaliteli olması tercih edilmelidir. Yukarıda linkini verdiğiniz ünitelerden

https://www.robotistan.com/cift-usb-cikisli-power-bank-karti-pil-seviye-gostergeli-21a-ve-1a-cikisli olanı önerebilirim. 1Amper ve 2 Amper şarj etme seçeneği ayrı bir avantaj oluşturur.
Hızlı şarj ünitesi olayı farklı bir boyut. voltaj yükselterek 3 Amper ve daha üst limitlerde hızlı şarj etme yeteneği olan bir sistem. şarj alma yeteneği yok kısaca.
Cevabınız için teşekkürler. 2 gündür video izlediğim için yazdığınız tehlikenin farkındayım. Her videoda çeşit çeşit devre kullanıldığı için kafam karışmıştı. Hatta bazılarında dediğiniz şarj akımını kesen devreler felan vardı. Her pil için ayrı devre takıyordu. Ben tek devre ile bütün işi halledebilen varsa onu direk bağlamak istiyorum aslında.

1 tane pili benim bluetooth kulaklığın içindeki devredeki küçücük 3.7v 200mah olan pili söküp 1 tane lionu bağladım. Sabaha kadar şarjda bıraktım. Pili doldurmayı tamamlayamamış fakat küçük pil ile 30 dakikada kapanan kulaklık şuan sabahtan beri aktif çalışıyor :). Bununla belki bluetooth hoparlör yaparım. Diğer pilleri ya powerbank ya da şarjlı tornavidaya takacağım. Tornavida için de ayrı devre var onu da araştırıyorum.

18650 pil şarj üniteleri arasında
1 pil(1S), 2 PİL(2S), 3PİL (3S), 4 PİL (4S) diye giden
tek pil veya seri bağlamada kullanılan pil sayısına göre hazırlanmış devreler mevcut.
Siz powerbank yapacağım dediğiniz için 1S modül kullanacaksınız. Paralel bağladığınız pil sayısı arttıkça amperi yüksek olan 1S modülü seçeceksiniz.
Ama başka projelerde 8.4volt veya 12,x volt, 16.x volt gibi gerilime ihtiyaç duyarsanız o modüllerden alacaksınız.
seri bağlamalı modüllerde her bir pil ayrı ayrı şarj edilir ama ortak deşarj izni verilir korumaya alınır. pillerin aynı amperajda olması gerekir. deşarj sırasında aradaki pillerden birisi bozulursa akım alamazsınız.
seri bağlamada pil sayısına göre voltaj artar, amper sabit kalır.
paralel bağlamada voltaj sabit kalır pil sayısınca amper artar.
tek bir pil şarj edip kıllanacaksanız çok daha ucuz ve sağlıklı modüller var.
Örneğin tek pil şarjı için
TP4056 3,7V Şarj Devresi Aratırsanız bulursunuz.

18650 pil şarj üniteleri arasında
1 pil(1S), 2 PİL(2S), 3PİL (3S), 4 PİL (4S) diye giden
tek pil veya seri bağlamada kullanılan pil sayısına göre hazırlanmış devreler mevcut.
Siz powerbank yapacağım dediğiniz için 1S modül kullanacaksınız. Paralel bağladığınız pil sayısı arttıkça amperi yüksek olan 1S modülü seçeceksiniz.
Ama başka projelerde 8.4volt veya 12,x volt, 16.x volt gibi gerilime ihtiyaç duyarsanız o modüllerden alacaksınız.
seri bağlamalı modüllerde her bir pil ayrı ayrı şarj edilir ama ortak deşarj izni verilir korumaya alınır. pillerin aynı amperajda olması gerekir. deşarj sırasında aradaki pillerden birisi bozulursa akım alamazsınız.
seri bağlamada pil sayısına göre voltaj artar, amper sabit kalır.
paralel bağlamada voltaj sabit kalır pil sayısınca amper artar.
tek bir pil şarj edip kıllanacaksanız çok daha ucuz ve sağlıklı modüller var.
Örneğin tek pil şarjı için
TP4056 3,7V Şarj Devresi Aratırsanız bulursunuz.
Şimdi daha iyi anladım abi saolasın. Bir tane pil ile power bank yapmam sanırım. 6 adet pil var elimde. 4 tanesini powerbank yapar diğer 2sini de tornavidaya takarım o zaman. Ya da direk 6 pille powerbank yaparım.

Bir tek şu sıkıntım var. Bu pillerin mah değerleri ölçecek ekipman bende yok. Bir videoda pillere tek bir devre ya da her pile ayrı devre takıyordu, mahı düşük olan pil dolunca onu şarj etmeyi kesiyordu. Ama hangi video tam hatırlamıyorum şuan. Çok fazla video izledim çünkü. Pillerin mah değerlerini nasıl halledebilirim acaba ? Hepsini aynı anda boşaltıp 1 saat şarj etsem daha sonra ne kadar sürede tükendiklerini süre tutsam pillerin değerleri az çok ortaya çıkar mı acaba ?

Pillerin mA değerlerini ölçmek için bazı hassas ama pahalı cihazlar var.
Sizin söylediğiniz yöntemle de az çok meydana çıkar pilin karnesi.
Ama sizin pilleriniz laptop çıkması ve performanslarının bir kısmını kaybetmiş olmalı ki onu bozup powerbank yapmayı düşünmüşsünüz.
Laptop bataryaları seri ve paralel bağlantılarla laptopun ihtiyacı olan belli bir voltaj ve miliamper kapasitesine göre oluşturulmuş bataryalardır.
İçindeki pillerin bir ikisi arızalanınca ya şarj tutmaz, ya da tümden akım vermemeye başlar. Bu yüzden senin 6 pilden bir ikisi sıkıntılı çıkabilir. Sağlam olanları da performans kayıplarına uğramışlardır.
Zira 18650 lityum pillerin belli bir şarj-deşarj ömürleri vardır. örneğin (500 kez-1000 kez gibi)

Siz hepsini yukarıda bahsi geçen modüllerin biriyle ful şarj edin. (TP4056 modülünde şarj olurken kırmızı led, şarj olunca mavi led yanar)
Sonra her bir pili ayrı ayrı, aynı modülün out (çıkışlarından), saatte çektiği miliamperi belli olan bir yüke bağlayıp deşarja bırakın ve saat dakika tutun.
Diyelim ki siz saatte 200 miliamper akım çeken bir yüke bağladınız ve pil 7 saat dayandı ve akımı kesti. O zaman kabaca pilin gücünün 1400 miliamper olduğunu anlayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Abi şu devreye bakabilir misin ? Ekranlı model daha uygun olur mu acaba benim için. ?

https://www.motorobit.com/cift-usb-5v-24a-ledli-micro-type-c-powerbank-modulu

Bu siteye mail atmıştım. Satıcı bana şunu önermiş : https://www.motorobit.com/ekranli-powerbank-sarj-devresi-5v-2a-charger-mod

Bu arada bluetooth kulaklık devresine 1 adet bağladığım pil hala telefonuma bağlı müzik çalıyor. Maşallah çok iyi gidiyor süresi. Benim laptop anakart arızası nedeni ile bozulmuştu. Bataryası bitik değildi yani. Ama 2008 de almıştım.

Linkini verdiğin ürünlerin ikisi de olabilir.
Ancak böyle projelerde kutulama çok önemlidir.
Almayı düşündüğün modülleri ve pilleri amaca uygun sağlıklı şekilde yerleştirebileceğin bir kutu olmalı.
Yukarıda linkini verdiğin ürünlerin takılı olduğu hazır kutular da var.
Lehim veya puntalama derdinden de kurtulmuş olursun.
Piller yaylı sıkıştırma ile yerleştirileceği için kolayca başka 18650 pillerini de şarj amaçlı takıp çıkarabilirsin.
Karar senin. Link aşağıda. Sen de aratıp başka örnekleri bulabilirsin. Çok ucuza kaçma ki uzun süreli kullanabilesin.

https://www.kendinalyap.com/powerbank-kutusu-sarj-kontrol-devresi-cipi-20000-30000-mah-led-ekran

Linkini verdiğin ürünlerin ikisi de olabilir.
Ancak böyle projelerde kutulama çok önemlidir.
Almayı düşündüğün modülleri ve pilleri amaca uygun sağlıklı şekilde yerleştirebileceğin bir kutu olmalı.
Yukarıda linkini verdiğin ürünlerin takılı olduğu hazır kutular da var.
Lehim veya puntalama derdinden de kurtulmuş olursun.
Piller yaylı sıkıştırma ile yerleştirileceği için kolayca başka 18650 pillerini de şarj amaçlı takıp çıkarabilirsin.
Karar senin. Link aşağıda. Sen de aratıp başka örnekleri bulabilirsin. Çok ucuza kaçma ki uzun süreli kullanabilesin.

https://www.kendinalyap.com/powerbank-kutusu-sarj-kontrol-devresi-cipi-20000-30000-mah-led-ekran
Abi ben pilleri elimde olan şark aleti ile tek tek şarj ettim. Baya uzun sürdü. Yalnız piller zaman geçtikçe değerleri kendi kendine düşüyor. 4.70 şarjdan çektim geçen gün Şuan 4.46 olmuş mesela. Değerleri resimdeki gibi voltajlar. Sıra geldi bunları akım ölçmek için boşaltmaya fakat bunları bms ile boşaltmak gerekiyormuş. Belirli voltun altına inmesi engelleniyormuş. Ben aşağıdaki resimdeki kulaklık bataryasındaki küçük bmsyi bağlasam olur mu ?

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    414.3 KB · Görüntüleme: 7
  • image.jpg
    image.jpg
    202.3 KB · Görüntüleme: 7
Abi ben pilleri elimde olan şark aleti ile tek tek şarj ettim. Baya uzun sürdü. Yalnız piller zaman geçtikçe değerleri kendi kendine düşüyor. 4.70 şarjdan çektim geçen gün Şuan 4.46 olmuş mesela. Değerleri resimdeki gibi voltajlar. Sıra geldi bunları akım ölçmek için boşaltmaya fakat bunları bms ile boşaltmak gerekiyormuş. Belirli voltun altına inmesi engelleniyormuş. Ben aşağıdaki resimdeki kulaklık bataryasındaki küçük bmsyi bağlasam olur mu ?
18650 pillerin full şarjlı olduğu gerilimi 4.2 volt civarıdır.
Sanırım sizin ölçü aletinizde kalibre ayarı ile ilgili bir sorun vardır, ya da ölçü aletinin pili çok azalmış saçmalıyordur.
4.70 volt olması mümkün değil çünkü.
Ya da siz en başından beri yazdıklarımızın aksine rastgele bir şarj aleti ile şarj etmeye kalktınız ve pilleri patlatmak üzereyken şarjdan aldınız.
BMS modüller 18650 lityum pilleri hem fazla şarjdan, hem de fazla deşarjdan korur.
Siz yukarıda en başından beri yazdıklarımız bir kez daha gözden geçirin derim.
Lityum pillerin yeni olanları dahi şarjdan sonra bekletildiklerinde minimum düzeyde şarj ve gerilim kaybetmeleri normaldir.
Pilin şarjı sırasındaki ısınma, pilin bekletildiği ortamın ısısı soğukluk sıcaklık farkları vb. sebeplerle bu olabiliyor.
Ama eski lityum pillerde şarj kaybetme limitleri daha fazla olabilir. Ama radikal ölçülerde şarj ve gerilim kaybı pilin bozuk olduğu veya ömrünün sonlarında olduğu şeklinde değerlendirilebilir.
Elinizdeki kulaklığın bms si bir fikir vermedi bana.
Sanırım onun deşarj kapasitesi çok altlarda bir yerlerdedir. Tek bir pilin miliamper kapasitesini öğrenmek için sizi günlerce bekletebilir.
Siz tanesi 10-15 tl civarında fiyatı olan TP4056 modülünden bir kaç adet edinmeye bakın.
Tek pillerin şarj ve deşarj işlerinde epey başarılı bir modül.
Saatte 1 amper (1000 miliamper) şarj-deşarj kapasitesi var.
Sipariş verirken elinizdeki usb şarj tipine göre (mini-micro-tipc) verin ki herhangi bir telefon şarj cihazı veya usb portları ile uyumlu kullanabilesiniz.
Abi ben pilleri elimde olan şark aleti ile tek tek şarj ettim. Baya uzun sürdü. Yalnız piller zaman geçtikçe değerleri kendi kendine düşüyor. 4.70 şarjdan çektim geçen gün Şuan 4.46 olmuş mesela.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri